Karagül (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Karagül
Karagüldizi afis.png
Format Televizyon dizisi
Tür Dram
Senarist Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat (1)
Pınar Uysal ve Funda Çetin (2-12)
Erkan Birgören, Betül Yağsağan ve Beril Köse (13-)
Yönetmen Murat Saraçoğlu
Oyuncular Ece Uslu
Mesut Akusta
Özcan Deniz
Hilal Altınbilek
Yavuz Bingöl
Şerif Sezer
Özlem Conker
Mert Yazıcıoğlu
İlayda Çelik
Ayça Ayçin Turan
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 49 (bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Şükrü Avşar
Mekân Halfeti, Mardin, Şanlıurfa
Gösterim süresi 90 dk.
Yapım şirketi Avşar Film
Yayın bilgileri
Kanal FOX
Resim formatı 1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 29 Mart 2013 – günümüz
Durumu Devam ediyor.

Karagül, başrollerinde Ece Uslu, Mesut Akusta, Özcan Deniz, Yavuz Bingöl, Hilal Altınbilek ve Şerif Sezer'in olduğu, prodüksiyonu Avşar Film tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin FOX kanalında yayınlanan televizyon dizisidir. 29 Mart 2013 tarihinde yayınlanmaya başlanan dizi, ilk sezon finalini 14 Haziran 2013 akşamı yapmıştır. İkinci sezonu ise 20 Eylül 2013'te başlamış, 20 Haziran 2014'te sona ermiştir. Yayınlandığı ilk zamanlarda 3-4 gibi rating puanı alırken sonraki bölümlerde rating puanı 8'e kadar çıkmıştır. Erkan Birgören'in senaryosunu yazdığı diziyi Murat Saraçoğlu yönetmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Elleri yalısının bahçesindeki topraktan başka toprağa değmemiş bir kadın ve bu kadını bir yalanı yaşamaya mahkum etmiş bir adam. Ve kadın en ummadığı anda gerçeklerle bir başına kalır.

Şimdi hayat onu, kaybettikleri için savaşa davet ediyor. Hayat, onu çocukları için ayakta durmaya ve uzak diyarlarda yeniden doğmaya çağırıyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Adı Karakter
Ece Uslu Ebru Sezgin Şamverdi Kocası Murat'la mutlu bir hayat sürerken birden kocasının Halfeti'de intihar ettiği haberini alır ve oraya gider. Orada kocasının ailesinin yanına yerleşir. Aslında kocasının aliesini hiç tanımadığı için kocasının kim olduğunu şimdi öğrenir.
Özcan Deniz Murat Şamverdi Doğuda yaşayan Zengin ve nüfuzlu bir ailenin oğludur. Karısı Ebru ile İstanbul'da mutlu bir hayat yaşarken. Ailesini ziyaret ettiği sırada abisi Kendal'ın hışımına uğrayarak. Fırat Nehri'ne atılır. Ve bir süre ortalardan kaybolur. 41.bölümde diziye tekrar geri döner.
Mesut Akusta Kendal Şamverdi Murat'ın ağabeyi gözünü hırs ve para bürümüştür. Kardeşini sırf bu yüzden nehirde boğmaya kalkmıştır. 2 karsı vardır. İlk eşinden engelli bir oğlu doğar. Asım'a Hiçbir ilgi göstermez. Eşi Emine gözden düşer Emine'nin üzerine kuma olarak Özlem'i getir. Ama oda kız çocuğa hamile kalınca fabrika çalışanlarından birini hamile bırakır ve erkek evlat bekler.
Yavuz Bingöl Fırat Mercan Murat'ın Teyzesinin oğludur Narin'in ağabeyidir. Karısını kızının önünde bıçakladı. Ceza evinde uzun yıllar yatmıştır. Kızından ayrıdır ve Ebruya aşıktır.
Hilal Altınbilek Özlem Şamverdi Kendal'ın 2. eşidir. Ağabeyleri tarafından zorla genç yaşta Kendal Ağa'ya verilmiştir. Güzelliği ve fettanlığıyla gerçekleri ortaya çıkarmakta önemli rol oynayacaktır.
Şerif Sezer Kadriye Şamverdi Murat ,Kendal ve Melek'in annesidir. Sabırlı, bilgili, otoriter ve nüfuzlu kişiliğiyle her şeyi yoluna koymaya çalışır.
Özlem Conker Narin Mercan Murat'ın teyze kızıdır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybedince teyzeleri Kadriye'nin yanında kalırlar, Murat'la dini nikahlanır. Ebru'nun oğlu Baran da ona verilir. Fakat Murat, Ebru'yu sevdiği için Ebru ile yaşadığı için hep acı çeker. Ebru'nun gelmesiyle Narin'i zor günler beklemektedir.
Mert Yazıcıoğlu Baran Şamverdi Ebru Ve Murat'ın oğludur. Küçük yaşta Ebru'dan habersiz alı konulup doğarken öldü diyerek Murat'ın Dini nikahlı karısı Narin'e verilmiştir.
İlayda Çevik Maya Şamverdi Ebru ve Murat'ın sakin ve iyimser kızıdır.
Ayça Ayçin Turan Ada Şamverdi Ebru ve Murat'ın hareketli ve asi kızlarıdır.Baran narin ve Kendal ile kavga eder

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölümler Orijinal yayın tarihi
Sezon prömiyeri Sezon finali
1 12 29 Mart 2013 (2013-03-29) 14 Haziran 2013 (2013-06-14)
2 49 20 Eylül 2013 (2013-09-20) 13 Haziran 2014 (2014-06-13)

Uluslararası dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim
 Afganistan Tolo 2014
 Bulgaristan TV7 3 Haziran 2014
 Hırvatistan Nova TV 2014
 Gürcistan Imedi TV 2014
 Irak KurdMax 2014
 Pakistan Urdu1 14 Nisan 2014
 Sırbistan Nova TV 2014
 Türkiye FOX 29 Mart 2013
 Ukrayna 1+1 2014

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]