Karagül (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Karagül
Karagüldizi afis.png
Format Televizyon dizisi
Tür Dram, Aşk
Senarist Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat (1)
Pınar Uysal ve Funda Çetin (2-12)
Erkan Birgören, Betül Yağsağan ve Beril Köse (13-)
Yönetmen Murat Saraçoğlu
Oyuncular Ece Uslu
Şerif Sezer
Mesut Akusta
Hilal Altınbilek
Mert Yazıcıoğlu
Ayça Ayşin Turan
İlayda Çevik
Ogün Kaptanoğlu
Hülya Duyar
Özlem Conker
Sebahat Kumaş
Sevda Erginci
Can Atak
Arda Erkuran
Ebru Ojen Şahin
Eser Karabil
Burak Çelik
Turan Selçuk Yerlikaya
Saydam Yeniay
Anlatıcı Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat
Açılış müziği Karagül Jenerik Müziği
Bitiş müziği Belli Olmuyor.
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 59 (bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Şükrü Avşar
Mekân Halfeti, Şanlıurfa
Gösterim süresi 15 veya 30.dk saat 2
Yapım şirketi Avşar Film
Yayın bilgileri
Kanal FOX
Resim formatı 1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 29 Mart 2013 – günümüz
Durumu Devam ediyor.

Karagül, başrollerinde Ece Uslu, Özcan Deniz, Mesut Akusta, Hilal Altınbilek ve Şerif Sezer'in olduğu, prodüksiyonu Avşar Film tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin FOX kanalında yayınlanan televizyon dizisidir. 29 Mart 2013 tarihinde yayınlanmaya başlanan dizi, ilk sezon finalini 14 Haziran 2013 akşamı yapmıştır. İkinci sezonu ise 20 Eylül 2013'te başlamış, 13 Haziran 2014'te sona ermiştir. Yayınlandığı ilk zamanlarda 3-4 gibi rating puanı alırken sonraki bölümlerde rating puanı 8'e kadar çıkmıştır. Erkan Birgören'in senaryosunu yazdığı diziyi Murat Saraçoğlu yönetmektedir. Dizi 3. sezona 19 Eylül Cuma 20.00'da başladı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Elleri, yalısının bahçesindeki topraktan başka toprağa değmemiş bir kadın ve bu kadını bir yalanı yaşamaya mahkum etmiş bir adam. Ve kadın en ummadığı anda gerçeklerle bir başına kalır.

Şimdi hayat onu, kaybettikleri için savaşa davet ediyor. Hayat, onu çocukları için ayakta durmaya ve uzak diyarlarda yeniden doğmaya çağırıyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ece Uslu Ebru Şamverdi Kocası Murat'la mutlu bir hayat sürerken birden kocasının Halfeti'de intihar ettiği haberini alır ve oraya gider. Orada kocasının ailesinin yanına yerleşir. Aslında kocasının aliesini hiç tanımadığı için kocasının kim olduğunu şimdi öğrenir.
Hilal Altınbilek Özlem Şamverdi Kendal'ın 2. eşidir. Ağabeyleri tarafından zorla genç yaşta Kendal Ağa'ya verilmiştir. Güzelliği ve fettanlığıyla gerçekleri ortaya çıkarmakta önemli rol oynayacaktır.
Şerif Sezer Kadriye Şamverdi Murat ,Kendal ve Melek'in annesidir. Sabırlı, bilgili, otoriter ve nüfuzlu kişiliğiyle her şeyi yoluna koymaya çalışır.
Özlem Conker Narin Mercan Murat'ın teyze kızıdır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybedince teyzeleri Kadriye'nin yanında kalırlar, Murat'la dini nikahlanır. Ebru'nun oğlu Baran da ona verilir. Fakat Murat, Ebru'yu sevdiği için Ebru ile yaşadığı için hep acı çeker. Ebru'nun gelmesiyle Narin'i zor günler beklemektedir.
Mert Yazıcıoğlu Baran Şamverdi Ebru Ve Murat'ın oğludur. Küçük yaşta Ebru'dan habersiz alı konulup doğarken öldü diyerek Murat'ın Dini nikahlı karısı Narin'e verilmiştir.
İlayda Çevik Maya Şamverdi Ebru ve Murat'ın sakin ve iyimser kızıdır.
Bülent Polat Sabri Özlem'in ağabeyidir.
İrem Kendirici Fatih Özlem'in 2.Ağabeyidir. Kendal 1.karısı Emine'nin oğlu Asım Engeli olduğu için onu oğlu bilmez. ve Sonra Kendal Özlem'i parayla almıştır fakat sonra Özlem'i duracağı yeri bilmediği için abilerine tekrar geri götürür.
Mesut Akusta Kendal Şamverdi Murat'ın ağabeyi gözünü hırs ve para bürümüştür. Kardeşini sırf bu yüzden nehirde boğmaya kalkmıştır. 2 karsı vardır. İlk eşinden engelli bir oğlu doğar. Asım'a Hiçbir ilgi göstermez. Eşi Emine gözden düşer Emine'nin üzerine kuma olarak Özlem'i getir. Ama oda kız çocuğa hamile kalınca fabrika çalışanlarından birini hamile bırakır ve erkek evlat bekler.
Özcan Deniz Murat Şanverdi Ebru'nun Eşi Baran, Ada Maya ve Rüzgarın Babası bir gün Halfeti Ye Ailesini Ziyarete Geldiğinde Abisi Kendal Tarafından Para Hırs Ve Baranı ondan alma korkusuyla Fırat Nehri de boğulur Herkes onu oldü sanarken O 40. bölümde Diziye geri dönmüş ama bunu 50.bölüme kadar saklamış 53.bölümde Ciğerleri su yuttuğu için iflas etmiş fenalaşıp ölmüştür

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı TV sezonu TV kanalı
1. Sezon 29 Mart 2013 14 Haziran 2013 12 1-12 2013 FOX
2. Sezon 20 Eylül 2013 13 Haziran 2014 37 13-49 2013-2014 FOX
3. Sezon 19 Eylül 2014 - 50- 2014-2015 FOX

Uluslararası dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim
 Afganistan Tolo 1 Ocak 2012
 Bulgaristan TV7 3 Haziran 2014
 Hırvatistan Nova TV 24 Ağustos 2014
 Gürcistan Imedi TV 2014
 Irak KurdMax 2014
 Pakistan Urdu1 14 Nisan 2014
 Sırbistan Nova TV 2014
 Türkiye FOX 29 Mart 2013
 Ukrayna 1+1 2014

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]