Karacalı, Terme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Karacalı
—  Köy  —
Samsun in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Terme
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 607
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55600
İnternet sitesi: [2]

Karacalı, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacalı Köyü Ahsap Caminin çesitli yerlerinde yazilan beyandan hareketle, Ahsap Camiinin yapimindan en az 300-400 sene önce 1660-1670 yıllarinda “Çavuslu Köyü” adiyla kuruldugu belli olmaktadır.

Bölgede Türk hakimiyetinin dönemini anlatan klasik kaynaklardan baslayarak 17. yüzyila ait avariz (vergi) kayitlari ve muhtelif belgelerden anlasildigina göre Canik adiyla bilinen Terme, Çarsamba ve Niksar bölgesi Anadolu Selçuklularinin dagilmasindan sonra farkli beyliklerin hakimiyetine girip bu tarihlerden itibaren Taceddinogullari tarafindan yönetilmeye baslanmistir. Terme-Çarsamba bölgesi, Cumhuriyet dönemine kadar Canik Sancagi içinde yer almistir. Köyümüz, yedi kazadan olusan Canik Sancaginin kazalari içinde bulunan Terme'nin 58 köyünden biridir. Ilçenin batisinda yer alir ve Terme-Çarsamba karayolu, köyün içinden geçmektedir.

Su anda 200 haneye yakin köy, fizikî yapisindan dolayi isim degisikligine ugramis ve Karacali adini almistir. Ilk basta civarda Karaçali olarak anilan köy, kelimenin içinde geçen ‘Ç' harfinin yerine zamanla ‘C' harfi kullanilarak agizdan agiza Karacali olarak degisime ugramistir.

Terme ile Çarsamba ilçelerinin her ikisine 10 km mesafede bulunan bu köyde oturan halkta Taceddinogullari zamanindan bu yana katiksiz Türk'tür. Çevre köylerde olmasina ragmen Karacali Köyünde, Çerkez, Abaza, Gürcü, Laz yoktur.

“KARACALI” ADINI ALISI[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacalı'nın güneyinde bir zamanlar Ilimdagi (Elemdagi) ormanlari, kuzeyinde Sivgalik, Karabahçe, Akgöl ve Gölardi, kuzey batisinda Aybedir ormanlari yer almaktaydi. 1960'lara kadar varliklarini devam ettiren bu ormanlar, çevre köylerin halklari tarafindan kesilmis, yakilmis ve yerlerine tarlalar açilarak sahiplenilmistir. Canik Daglari üstünde yer alan Elemdagi ormanlari 1870-1940 yillari arasinda kesilmis, yakilmis ve yerlerine tarlalar açilmis, büyük büyük köyler kurulmustur.

Bu ormanlar, yok edilmeden önce ormanlari kendilerine barinak tutan kurtlar, çakallar, tilkiler zaman zaman aciktiklarinda köye baskin yaparlar ve köylünün büyük bas ve kümes hayvanlarini yerlermis. Köylüler, durmuslar düsünmüsler buna bir çare aramislar ve sonunda adina karaçali denilen sert dikenli bitkilerin fidanlarini köyün etrafina iki üç sira halinde sikça dikmisler. Zamanla büyüyen bu bitki, dipten gövdeye, gövdeden dallarina, dallarindan yapraklarina kadar üç köseli sert dikenlerle sivali ve kökleri kivrim kivrim olup topragi simsiki tutmaya baslamis. Bu çalilar ilkbaharda tomurcuklanip yaprak verir, sapsari çiçekler açar, köyü bir sato sekline çevirirmis.

Yörede eskiden uzun süren baskin kislar yasanirmis. Bazi yillar, karlarin dam boyuna kadar yagdigi kis aylari uzun sürünce kara çalilari asamayan yirtici hayvanlar, bu çalilarin hemen yaninda gecenin karanliginda isildayan gözleriyle sabahlara kadar avlarini beklermis. Av bulamadiklari zaman ala safakla birlikte açliktan kulaklari sarkmis çakallar, kuyruklarini saga sola sallayarak dolasan tilkiler, isildak gözlü, beyaz disli kurtlar üzgün ve süzgün olarak köy sinirini terk edip tekrar Elemdagi ormanlarina çekilirlermis. Köye, sadece Elemdagi'nin biraz dogusuna düsen Keltepe ve Keristepe kayaliklarindan kalkan kartallar girebilirmis. Bu kara çalilar sayesinde köye hiçbir kurt, çakal ve tilki giremeyince köyün adi Karaçali olarak kalmis. Zamanla telaffuz seklinde degisiklik olarak Karacali olmustur.

Köyün güneyinde Besikli, güneybatisinda Fernek ve Karamahmut, batisinda Karkucak, kuzeybatisinda Egercili ve Taspinar, Kuzeyinde Çanakli ve Imanalisi Köyleri, dogusunda Sögütlü beldesi bulunur. Köy Terme ve Çarşamba ilçelerine 10'ar km. uzaklıktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde diğer Karadeniz illerindeki şiveden çok farklı bir şive vardır. 'Çarşamba ağzı' olarak da bilinen bu şive sadece Terme ve Çarşamba yörelerine özgüdür.

Köye özgü yemeklerden bazıları şöyledir: Mısır ekmeği, koruklu ve kırçan kavurması..

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve haycancılığa dayalıdır. Tarım olarak fındık, çeltik ve çeşitli bahçe bitkileri yetiştirilir. Hayvancılıkta ise genellikle büyükbaş hayvancılık göze çarpar.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazla bilgi için [3] Karacalı Köyü Derneği Web Sitesidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]