Karabedir, Dinar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Karabedir
—  Köy  —
Afyonkarahisar in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Afyonkarahisar
İlçe Dinar
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 308
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03400
İnternet sitesi: [2]

Karabedir, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karabedir köyü,kısa bir geçmişe kadar Akçaköye bağlı olarak muhtarlıkla idare edilmiştir.1950 li yıllarda ayrılmış ve kendi yönetimini kendisi sağlamıştır.Köyde yaşayanların geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.Köy halkı aydın bir topluluktur.Tufan Gündüz'ün kitabında ise 1694 yılında Aydınevi Tükmenlerinden Geyikler sancağına yapılan iskanda Büyük selmanlı aşiretinin Karabedirli ye iskan edildiği yazılmaktadır.Eğer bunu kabul edersek Karabedirli adının bugünkü Karabedir köyü olması dikate alındığında köyün tarihinin aydınlandığını söyleyebiliriz. Köyde bulunan sülaleler :

Çelikler sülalesi ( soy isimleri: Çelik) Çobanlar sülalesi ( soy isimleri: DARAKÇI Kürdevi sülalesi( soy isimleri:Güçlü ) Selemli sülalesi ( soy isimleri: Sağlam) Gavuklar sülalesi ( soy isimleri: Çevikel) Kuşlar sülalesi ( soy isimleri: Kırtaş) USAKLAR sülelasi(soy isimleri: Kirazlı) Köy genellikle birbiriyle uyumlu geçinmeleri ne rağmem her beş yılda bir yapılan muhtar seçimleri köyde ayrışmaya ve küslüklere neden olmakdadir.Halk genel olarak bir biriyle akrabadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün erkekleri bos zamanlarını Köy kahvelerinde vakit geçirir.Kadınlar ev hanımlıgı yapar Erkek üstünlüğü olan bir köydür..Geçmişinde çok fakir bir topluluk olduğundan köyün kendine özgü bir yemek kültürü yoktur.Karın doyurmaya yönelik Bulgur ve tavşan etinden yapılan basmaç diye hitap edilen bir nevi köfte,Hamurun küçük küçük misket şeklinde yuvarlanmasıyla ve nohut konularak yapılan Topalak çorbası,buğdayın haşlanması ve kurutulması sonucunda değirmend buldura yakın bir şekilde öğüytülmesi içerisine bol miktarda yoğurt konularak avuç içerisince yassı bir şekil verilerek kurutulması ve kışın hazırlanıp yenen tarhana çorbası köyün belirgin yemeklerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 95 km, Dinar ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün yüksekde olması nedeniyle Dinar merkeziyle yaz ve kış 7 derece ısı farkı vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 308
1997 219

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca çevre köy ve kasabalarda üretilen tarım ve hayvansal ürünlerin satın alınarak ticareti yapılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ama taşımalı eğitime geçildiğinden öğrenciler haydarlı kasabasında yatılı olarak eğitim görmektedirler.. Köy ve mahallinde su bulunmamaktadır.Uzun yıllar köy hallkı içilemeyecek derecede kirli kuyu suyu içmiştir.1978 yılından itibaren DSİ tarafından akçaköy'den boru hattıyla getirilen sudan istifade edilmektedir. kanalizasyon yoktur.Dinar Depreminde yapılan evlerin pissu giderleri kuyu sistemlidir. Eski evlerin ise lağım ve atık suları açıktadır.Yağmurlu havalarda lagım sularıakıp sağlığı tehdit etmektedir. Sağlık hizmetini 5 Km uzaklıktaki uluköy sağlık ocağından ve Dinar devlet hastanesinden almaktadırlar. . Ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. LÜTFEN DİKKATLE OKUYUN :Hiç bir altyapısı olmayan köyde Çocuk parkı ve Spor Kompleksi bulunmaktadır.( Çalışmaktan ve hayvan otlatmaktan bitap düşen köy halkı için büyük bir önem arzetmektedir KÖYÜMÜZDEKİ SÜLALELER...

ÇELİKLER,SAĞLAMLAR,ÖZPINARLAR,,KIRTASLAR,ÇEVİKELLER,GÜÇLÜLER,KİRAZLI,DARAKÇILAR, YÖRÜKLER...

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]