Kai Hansen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kai Hansen
Genel bilgiler
Doğum adı Kai Michael Hansen
Tarzlar Heavy Metal, Power Metal, Speed Metal
Meslekler Besteci, şarkıcı, prodüktör
Etkin yılları 1978-günümüz
Plak şirketi SPV
İlişkili hareketler Gamma Ray, Helloween, Avantasia, Iron Savior, Unisonic, Blind Guardian, HammerFall, Angra, Stormwarrior
Resmî sitesi http://www.gammaray.org

Kai Michael Hansen (17 Ocak 1963, Hamburg), bir Metal müzik gitaristi ve vokalistidir.

Hansen, bir Power Metal grubu olan Gamma Ray'in kurucusudur ve bu grubun gitaristliğini ve vokalistliğini üstlenmiştir. Ayrıca, Helloween adlı Power Metal grubunun da kurucularından biridir. Power Metal müzikte "ana karakter" diyebileceğimiz biridir ki bu türün en iyi temsilcilerinden olan 3 grup kendisi tarafından kurulmuştur ve "Power Metal'in babası" lakabına sahiptir. 2011'de Helloween'in eski vokalisti olan Michael Kiske'nin kurduğu Unisonic adlı gruba katılmıştır ancak Unisonic'te bulunmasının Gamma Ray'e olan odağını etkilemeyeceğini belirtmiştir.

Şarkı Söyleme Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerinin ilk yıllarında, Kai Hansen'in vokalleri, genel Thrash Metal vokalistlerini andırıyordu. Temiz bir ses kullanmaktansa, arada yüksek perdeli çığlıklarla birlikte daha pürüzlü bir sesi tercih ediyordu. Yine de aynı anda hem vokalde hem gitarda olmanın verdiği zorlukla başa çıkamadığı için Helloween'e yeni bir vokalist almıştır. ( Michael Kiske )

Günümüzde ise zamanla bu zorlukla başa çıkabildiğini görüyoruz çünkü şu anda 1993'ten beri kendi grubu olan Gamma Ray'in vokalistliğini ve gitaristliğini üstlenmiş bulunuyor. Bu sırada Kai Hansen'in sesini dinlediğimiz zaman açıkça daha temiz ve melodik olduğunu duyabiliyoruz ancak hâlâ eski "pürüzlü" vokaliyle söylediği şarkıları destekliyor.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Helloween

Gamma Ray

Iron Savior

Unisonic

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Kai_Hansen kısmi çevirisi