Kızılçukur, Tavşanlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Kızılçukur Köyü, Sultan II. Murad (1421-1451) döneminden önce kurulmuştur. 1530 yılında Kanuni Sultan Süleyman Döneminde ise Kızılçukur Köyü 12 hane olup , hasılatı 903 kuruştur.

Kızılçukur Köyü tarih boyunca Nahiye veya Kaza statülerinde bulunan Harmancık'a bağlıdır. Köy bu durumunu 1946 yılına kadar sürdürmüş ve aynı yıl Orhaneli'den alınıp Kütahya'nın Tavşanlı İlçesine bağlanmıştır.

KIZILÇUKUR ADI NEREDEN GELMİŞTİR ?[değiştir | kaynağı değiştir]

Başka görüşe göre ; Köyün topraklarının Kızılolması ve köyün , civar dağ ve tepelere göre Çukurda olmasından dolayı Kızılçukurismi verilmiştir.

Bir başka görüşe göre ise ; Vaktiyle Evliya'nın biri köye gelmiş , köy halkıda O'na güleryüzlü ve misefirperver bir şekilde davranmış , bu durum O zatın hoşuna gitmiş ve O zat köylülere ; kızılcık gibi üreyin , çoğalın diye iltifat etmiş ve bu nedenle Kızılismi buradan gelmiştir.

KÖYDE BULUNAN BİNA VE KURULUŞLAR[değiştir | kaynağı değiştir]

1 basketbol sahası,1 ramazanlarda faal aş evi,Köyde 2 Camii, 1 İlköğretim Okulu, 1 Sağlık Ocağı, 1 Kooperatif, 1 Futbol Kulübü ve 2 Okul Lojmanı ile 1 Ziraat binası bulunmaktadır.Bunların yanı sıra köyde 4 Kahvehane, 6 Bakkal Dükkanı, 1 Terzi Dükkanı, 2 Berber Dükkanı ile 1 Un ve Yem satan dükkan bulunmaktadır. Ayrıca Muhtarlık binası ile Köy odası bulunmaktadır.

KÖYÜN İKLİMİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içinde bulunduğu çevre, ılıman Akdeniz iklimi ile Marmara'nın kara iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliği göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları da soğuk ve kar yağışlıdır. Yağışlar İlkbahar ve Sonbahar aylarında düşmektedir. Köyün içinde bulunduğu çevre, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu bölümünden yer almaktadır.