Kırklareli Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kırklareli Anadolu Lisesi
Kuruluş 1985
Ülke Türkiye
Şehir Merkez, Kırklareli
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Mustafa Akyüz
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) Almanca, İngilizce
Öğrenci sayısı ~600
Resmî sitesi [1]

Kırklareli Anadolu Lisesi (KAL) ; 1985 yılında eğitim öğretime başlayan Kırklareli'nin ilk anadolu lisesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli Anadolu Lisesi; eğitim-öğretim hayatına 1985-1986 eğitim öğretim yılında 72 öğrenci ve 4 öğretmen ile bugünkü Tevfik Fikret İlköğretim Okulu'nda başlamıştır.

Kırklareli Anadolu Lisesinin açılmasından önce açılması amacıyla Kırklareli Anadolu Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği kurulmuş, Kırklareli Belediyesi tarafından 20 Dönümlük bir arsanın tahsisi yapılmış, ayrıca Lisan Laboratuvarının dernek tarafından taahhüt edilmiştir. Bu gün Tevfik Fikret İlköğretim Okulu olarak faaliyetine devam etmekte olan okulda kayıtlı öğrenciler Vali Faik Üstün İlköğretim okuluna nakledilmek suretiyle Tevfik Fikret İlköğretim Okulu Anadolu Lisesine tahsis edilmiş ve öğretime bu binada başlanılmıştır.

Kurucu Müdür olarak geçici görevle görevlendirilen, daha sonra asil olarak atanan Nusret Candeğir halen bu görevini sürdürmekte olup, ilk kadrolu öğretmenleri İngilizce Branşında Ferda Yılmazlar-Güner Kurtcan ve Sevda Ertaş, Türkçe Branşında ise Türkan Çalışkan’dır. 1985-1986 Öğretim yılında öğretime başlayan Kırklareli Anadolu Lisesi 1985-1986/1986-1987/1987-1988/1988-1989 öğretim yıllarında Tevfik Fikret İlköğretim Okulunda bulunmuş, daha sonra Kız Meslek ve Anadolu Meslek Lisesinin yeni biten binasına geçici bir süre için taşınmış, aynı binayı iki okul birlikte kullanmış ve 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılında bu gün içinde bulunduğu kendi binasına taşınmıştır. 2004-2005 Öğretim yılında mezunlar dahil olmak üzere 1743 mezun vermiş ve mezunlarının % 96’ya yakını dört yıllık Lisans Eğitimini kazanmıştır.Yeni müdür Mustafa Akyüz olmuştur.Okulumuz öğretmenleri:Coğrafya: Gülçin Sağlamcı,Sayim Aygün Kimya :Selçuk Sağlamcı,Fuat Akın,İmge Akcan Onuk,Türkçe ve Edebiyat: Matemetik:Nilgün Özdemir,Emine ürel,Sibel Akın,Hümeyra Karataş,Zafer Temel,Evrim Uzun,Figen Aktan,Safiye Güçlü;Türkçe:Hülya Kıkılı,Tülay Çelik,Yeliz Yasak Peran,Elif Türe,Özden Kocademir,Nesrin Akın;Tarih:Akif Çevik,Bülent Dergan Fizik:Yücel Tüfekçi ,Hüseyin Adımeş,Koray Altuntaş Biyoloji:Füsun Naimoğullları,Selma Çokal İngilizce:Ece Sevil,Cevat ceylan,Hasan sarıcı,Yaprak Başaran,Özgür Abuy,Aynur Türken,çiğdem Çetintaş Beden Eğitimi:Ali Özer,Oktay Küçükgenç Felsefe:Yıldız Karabulut Almanca:Nezaket Kenar Müzik:Arif Cüneyt Kayat Rehberlik: SERKAN AKTEN Bilişim teknolojileri:Arif Hikmet Yatıkçı

Okuldan görünüm

Fizikî yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli Anadolu Lisesi Binası Milli Eğitim Bakanlığımızın 10816 no’lu 24 Derslikli tip prejesidir.

Zemin Katında bu gün için 1 Adet Bilgisayar laboratuarı, 1 Adet Fizik laboratuarı , 1 Adet Kimya-Biyoloji laboratuarı, 1 adet video odası ve 1 Adet çok amaçlı toplantı salonu bulunmaktadır. Aynı katta Erkek Öğrenciler ve Kız Öğrenciler Tuvaleti, Erkek Öğretmenler ve Bayan Öğretmenler Tuvaletleri vardır. Zemin girişinden hemen sonrada sırası ile Baskı ve Fotokopi odası, Mutemet Odası, Müdür Odası, Müdür Başyardımcısı odası ve memurlar odası yer almaktadır. Birinci Katta, Öğretmenler odası ve 8 Şube ile bir müdür yardımcısı odası ve rehberlik servisi bulunmaktadır. İkinci Katta, Resim Atölyesi ve 8 Şube ile bir müdür yardımcısı odası, bir adet ders araç ve gereçleri odası mevcuttur. Üçüncü Katta, Bir adet Lisan laboratuarı, 8 şube ile iki ders araç ve gereçleri odası mevcuttur.

Öğrencilerimizin her türlü spor faaliyetlerini sürdürebilecekleri çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabileceği çok amaçlı spor salonu bulunmaktadır.

Anadolu Lisesi Binasının bulunduğu arazi yaklaşık 16.000 metrekare olup ön ve arka bahçesi, arka bahçesinde futbol sahası ve basketbol sahası bulunmaktadır.Yerleşim yeri olarak şehir merkezindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]