Kırka, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kırka
—  Belde  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Ege
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Rakım 1.043 m (3.422 ft)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: Belediye

Kırka, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırka Bucağının kuruluş tarihi kesin olarak belli olmayıp, edinilen bilgilere göre 1634 yıllarına dayanmaktadır. Kırka önce çevrede bulunan Karaören ve Kümbet gibi büyük köyler tarafından yayla olarak kullanılmıştır. Yayla'ya gelenler genellikle çevre köylerin ağaları olduğundan buraya Kırkağa Yaylası adı verilmiştir. Bir süre sonra bu ağaların bir kısmı kış aylarında da ikamet etmeye başlamış ve buraya Kırkağa Köyü denmiş. Zamanla Kırka olarak günümüze kadar gelmiştir.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin bilinen en önemli yemeği ağzıaçıktır.haşlanmış patates,yeşil mercimek ve kıymalı,peynirli olmak üzere 4 eldeninçeşidi olan bu böreğin hamuru yağlanmış sarı haşhaş ile açılır.kesinlikle sıcak yenmesi tavsiye edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırka yöresine ait kırka zeybek ve efeleri,kilim,namazla (seccade) torba(boyundan askılı çanta) zili gibi el dokumaları gerçekten görülmeye deger kültürel olgularıdır..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir'e 70 km Afyon'a 63 km Kütahya'ya 62 km , bağlı olduğu Seyitgazi ilçesine 28 kilometre uzaklıktadir.İç Anadolu bölgesindedir. Eskişehir Afyonkarahisar karayolu üzerinde yer alır. İzmir'e uzaklığı ise 400 km kadardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırka'nın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda gençler Eti Maden İşletmeleri tarafından çıkarılmakta olan bor madeninde çalışmaktadır. Kırka'nın dünya bor rezervlerinin %70ine sahip olduğu söylenmektedir.