Kırka, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kırka
—  Belde  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Ege
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Rakım 1.043 m (3.422 ft)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: Belediye

Kırka, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırka Bucağı'nın kuruluş tarihi kesin olarak belli olmayıp, edinilen bilgilere göre 1634 yıllarına dayanmaktadır. Kırka önce çevrede bulunan Karaören ve Kümbet gibi büyük köyler tarafından yayla olarak kullanılmıştır. Yayla'ya gelenler genellikle çevre köylerin ağaları olduğundan buraya Kırkağa Yaylası adı verilmiştir. Bir süre sonra bu ağaların bir kısmı kış aylarında da ikamet etmeye başlamış ve buraya Kırkağa Köyü denmiş. Zamanla Kırka olarak günümüze kadar gelmiştir.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin bilinen en önemli yemeği ağzıaçıktır. Haşlanmış patates, yeşil mercimek, kıymalı ve peynirli olmak üzere 4 çeşidi olan bu böreğin hamuru yağlanmış sarı haşhaş ile açılır. Sıcak yenmesi tavsiye edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırka yöresine ait kırka zeybek ve efeleri, kilim, namazlık (seccade), torba (boyundan askılı çanta), zili gibi el dokumaları önemli kültürel olgularıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İç Anadolu bölgesinde bulunur. Eskişehir'e olan uzaklığı 70 km, Afyon'a 63 km, Kütahya'ya 62 km, bağlı olduğu Seyitgazi ilçesine 28 kilometre civarındadır. Eskişehir-Afyonkarahisar karayolu üzerinde yer alır. İzmir'e uzaklığı ise 400 km kadardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Eskişehir ikliminden farklı olarak akşam ve gece saatlerinde daha soğuk bir iklime sahiptir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırka'nın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda bölge halkının büyük bir kısmı Eti Maden İşletmeleri tarafından 1970 yılında kurulan bor madeninde çalışmaktadır.[1] Kırka'nın dünya bor rezervlerinin büyük bir kısmına sahip olduğu söylenmektedir.

  1. ^ http://www.etimaden.gov.tr/kirka-35s.htm