Kırkağaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kırkağaç, Manisa sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Kırkağaç
—  İlçe  —
Türkiye'de bulunduğu yer
Türkiye'de bulunduğu yer
Manisa Siyasi Haritası
Manisa Siyasi Haritası
Kırkagaç.jpg
Ülke Türkiye
İl Manisa
Coğrafî bölge Ege
Yönetim
 - Kaymakam Ali Sırmalı
 - Belediye başkanı Yaşar İsmail Gedüz (AKP)
Yüzölçümü
 - Toplam 543 km2 (209,7 mi2)
Rakım 180 m (591 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 46,160
 - Kır -
 - Şehir 46,160
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 45700
İl alan kodu 0236
İl plaka kodu 45
İnternet sitesi: Belediye

Kırkağaç: Manisa ilinin bir ilçesidir.

Şehir 1400'lü yıllarda Türkler tarafından kurulmuş ve zaman içinde Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerin yerleşimine uğramıştır.Yunan işgalinden sonra şehirde yaşayan gayri müslimler de işgalciler ile birlikte şehri terk etmiştir.

Mübadele ile beraber; Yunanistan'dan gelen mübadiller şehre yerleştirilmiştir. Özellikle Midilli, Drama'nın Pravişte kazasının Esirli, Paliohor, Dranova köyleri ile Selanik Avrethisar Paprat muhacirleri Kırkağaç'a iskan edilmiştir.

Manisa'nın küçük ilçelerinden biridir. Nüfusu 20 900 civarındadır. Kendi adıyla anılan ova ve yunt dağı eteklerinde kurulmuştur. 13 km. mesafedeki Soma nedeniyle fazla gelişememiştir. Ekonomisi tamamıyla tarıma dayalıdır. Küçük çaplı sanayi kuruluşlarıda hammadde olarak bölgede üretilen zeytin, domates, üzüm vb.işler. Ülke çapında ünlü Kırkağaç kavunlarının memleketidir. Ayrıca traktör galerileri ilçede oldukça faaldir. Beylikler döneminde Karasi Beyliği'na bağlı bir ilçedir.

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı Kırkağaç çıkışında Soma istikametindedir ve Alay'dan hemen sonra Kırkağaç'ın mesire yeri, panayırı şeklini alan Kırkağaç çamlığı bulunmaktadır. Son birkaç senedir resmiyet kazanan Kırkağaç Çam Mesiresi çok uzun yıllardır yöre insanının tek ve en önemli eğlence kaynağıdır. Bir panayır görünümündeki mesirenin en önemli farkı ilçe insanının panayır boyunca çamlık içinde çadırlar kurarak burada konaklamasıdır. Son zamanlarda şehir dışından da misafirler ağırlamaya başlayan Kırkağaç Çam Mesiresi yavaş yavaş tanınmaya başlamasına rağmen kendini geliştiremediği için yöre insanının gözünde eski önemini kaybetmektedir. Ayrıca Kırkağaç'ta Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı bir tesis bulnur. İzci ve sporcuların kullandiği bu tesis ilçede bulunan Sarıkız Mezarlığı yakınında bulunur.

Zengin bir yerel kültüre sahip olan Kırkağaç maalesef bu kültüre yeterince sahip çıkamadığı için eski renklerini yavaş yavaş yitirmektedir. Kırkağaç insanının yemek kültürü son derece gelişmiş olup kendine has değişik lezzetlere sahiptir.

Türkiye Amatör Futbol Ligi'nde Acar İdman Yurdu adında futbol takımı vardır.

Kırkağaç'ın gezilip görülmesi gereken yerlerinden bazıları Nakrasa, Stratonikeia, Khliara, Yortan ve Firig türü kaya mezarları ile tarihi Çiftehanlar Camii, Kırık Minaresi,Sarı Hoca Camii ve eski Rum/Ermeni evleridir.

2007 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçları açıklandı.Buna göre ilçe merkezi nüfusu 26.006, Toplam Nüfusu ise 50.903 oldu.

  • Kirkağaç Belediyesi 26.006
  • Bakir Belediyesi 4.591
  • İlyaslar Belediyesi 2.750
  • Karakurt Belediyesi 3.088
  • Gelenbe Belediyesi 2.628

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6NPV8emKi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]