Kırılma (fizik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kırılma (Fizik) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Large convex lens.jpg
Optik
Işığın doğası
Işık
Işık hızı
Huygens ilkesi
Fermat ilkesi
Optik aygıtlar
Ayna
Mercek
Prizma
Büyüteç
Kamera
Mikroskop
Teleskop
Lazer
Göz
Olaylar
Yansıma
Toplam iç yansıma
Kırılma
Saçılma
Girişim
Kırınım
Kutuplanma
Hava ortamından su ortamına geçen ışığın kırılması. Hava az kırıcı ortam, su ise çok kırıcı ortam olduğu için ışık normale yaklaşacak şekilde kırılıyor.
Sabun köpüğünde kırılma

Kırılma, bazı cisimler kırılmaya uğrar. Sabit bir yol izleyerek ayırıcı bir yüzeye çarpan ışık, ortamların kırıcılık indislerine göre kırılır. Örneğin, hava ortamında yol alan ışık ışını, su ortamına gelir ve su ortamına geçerken normalle belli bir açı yapacak şekilde kırılır.

Şimdiki örnek kırılmayı daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Önce bir oda düşünelim. Bu odanın zemininin yarısı parke ile diğer yarısı da halı ile kaplı olsun ama parke ile halı arasında yükseklik farkı olmasın. Bu parke zeminin üzerinden halı bulunan kısma belli bi açı ile bir varil yuvarlanmakta olsun. Bu varil halı yüzeyine ulaştığı zaman varil yavaşlamaktadır, bu sırada varilin halıya uzak olan kısmı başlangıçtaki hızıyla hareket etmektedir. Varilin uçlarıdaki bu hızlardaki farklılık varilin dönmesine neden olur.Bu dönüşte varilin ilerleme doğrultusunu değiştirir.[1]

Kırılma kurallarına göre çok kırıcı ortamdan az kırıcı ortama geçen ışık yüzey normalinden uzaklaşacak şekilde kırılır. Az kırıcı ortamdan çok kırıcı ortama geçen ışık için de normale yaklaşacak şekilde kırılır.

Şu formülle ortam değiştiren ışığın kaç derecede kırılacağını hesaplarız.

n1.sin i = n2.sin r

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Serway, Raymond, Beichner, Robert. Fen ve Mühendislik İçin FİZİK-2.Beşinci Baskıdan Çeviri. Çeviri Editörü, Prof.Dr.Kemel Çolakoğlu.Palme Yayıncılık