John O'Hara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
John O'Hara
John ohara.jpg
Doğum 31 Ocak 1907
Pottsville, Pennsylvania
Ölüm 11 Nisan 1970 (63 yaşında)
Princeton, New Jersey
Milliyet Amerikan
Meslek Romancı, öykü yazarı, oyun yazarı, senarist, deneme yazarı
Tür Kurgu

John Henry O'Hara , Amerikalı Yazar. Pottsville, Pennsylvania'da doğdu.Önceleri Kısa öyküleriyle adını duyurdu.Daha sonra romanları çok satanlar arasına girdi.Toplumun durumu, sınıf farklılıklarını gözlemledi sıkça yazdıklarında belirtti.Onun tartışmaya açık kişiliği,toplumsal sorunlara bakışıve kişisel kızgınlıkları öykücülüğünü gölgede bıraktı. Fran Lebowitz O'na "gerçek F. Scott Fitzgerald" dedi. Çehov'a da benzetilirdi.

Yaşamı Ve Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

O'Hara bir doktor çocuğudur. Babası 19 yaşındayken ölmüştür.İstediği okul olan Yale Üniversitesi'ne maddi gücü yetmediği için Niagara Üniversitesi'ne gitti.Bu seçimin ezikliği kişiliğini etkiledi ve toplumsal karşıtlığa yol açtı.Gazetecilik yaptı.Yazarlığına da bu dönemde kısa öyküler yazarak başladı.Yazarlığının erken yıllarında film eleştirmenliği ve radyo spikerliğinde de bulundu.Daha sonraları Köşeyazarı oldu.İkiyüzden fazla öyküsü gazetelerde yayımlandı.

1934'de ilk romanı olan Samarra’da Randevu yayımlandı.Bu roman çok başarılı oldu ve edebiyatçılar tarafından övgüler aldı.Daha sonra bunu BUtterfield 8 gibi başarılı romanlar izledi.II. Dünya Savaşı sonrasında savaşla ilgili yapıtlara imza attı.