John Cena

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
John Cena
2013 yılında John Cena
2013 yılında John Cena
Doğum John Felix Anthony Cena
23 Nisan 1977 (1977-04-23) (38 yaşında)
West Newbury, Massachusetts
İkâmet Tampa, Florida
Etkin yılları 1999-günümüz (güreşçi)
2000-günümüz (aktör)
2004-2005, 2014-günümüz (rapper)
Meslek Aktör, hip hop şarkıcısı ve profesyonel güreşçi
Boy 1,85 m (6 ft 1 in)
Kilo 114 kg (250 lb)
Tanınma nedeni Güreşçi,Aktör ve Hip Hop Şarkıcısı
Ebeveyn(ler)i Carol Cena
Eşi Stephanie Nicole Garcia(Nikki Bella) (günümüz)
Dönemi 1999 (debut)

John Felix Anthony Cena (d. 23 Nisan 1977), Amerikan aktör, hip hop şarkıcısı ve profesyonel güreşçi

Güreşten önceki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

West Newbury, Massachusetts'te 1977'de 5 kardeşin en küçüğü olarak doğdu. John Cena, Springfield kolejinden mezun oldu ve güreşle ilgilenmeye başladı. Güreşe geç başladı.

World Wrestling Entertainment[değiştir | kaynağı değiştir]

2002-2004[değiştir | kaynağı değiştir]

John Cena ilk maçını Kurt Angle ile yaptı ama yenildi. İkinci maçını bir hafta sonra Chris Jericho ile yaptı. Ancak onda da yenildi. Kısa sürede Undertaker ile tanıştı ve arkadaş oldu. Bu sırada Billy Kidman ile takım turnuvasına katıldılar. Kaybettikten sonra Cena heel olarak Billy Kidman ile kısa bir çekişme yaşadı. 2003 başlarında Eddie Guerrero, Chavo Guerrero ve eski ortağı B-2 gibi isimlerle çekiştikten sonra ana unvan turnuvasına katıldı. Backlash 2003'te Brock Lesnar ile WWE Championship maçı yapıp kaybetti. 2003 boyunca Brian Kendrick gibi isimlerle kısa çekişmeler yaşadı ve yılın sonuna doğru face oldu. 2004 yılı başına doğru Paul Heyman ile sürekli takışan Cena, Royal Rumble 2004 şovunda Rumble maçına katılıp Big Show tarafından elendi. Wrestlemania XX'de Big Show ile WWE United States Championship maçı yapıp onu yenerek bu unvanı aldı. Yıl ortasına kadar Rene Dupree ile çekiştikten sonra Booker T'ye unvanı kaybetti. Beş maçlık bir seri sonrasında bu unvanı geri aldı. Ancak Ekim ayında Carlito'nun ilk maçında ona kaybeden Cena unvanını da Carlito'ya kaybetti. Yıl sonunda onla ve onun korumasıyla çeşitli maçlar yapan Cena sonunda unvanını geri aldı.

2005-2006[değiştir | kaynağı değiştir]

Cena, Edge ile WWE house show programında karşılaşırken

Royal Rumble 2005'te son ikiye kaldı ama Batista, Rumble'ı kazanan isim oldu. Daha sonra, Kurt Angle'ı yenerek Wrestlemania 21'de JBL ile WWE şampiyonluk maçına çıkma hakkı kazandı. Böylece, JBL ve JBL'in grubu olan Cabinet ile çekilmeye girmiş oldu ve U.S. unvanını Cabinet üyesi Orlando Jordan'a kaybetti. Wrestlemania 21'de yapılan maçı John Cena kazandı ve yeni WWE şampiyonu oldu. Daha sonra JBL'i Judgment Day 2005'te bir de "I Quit" maçında yendi. Sonra Raw'a geçti.

Bir süre Kurt Angle ile unvan için çekişti ve maçları kazanarak unvanını korudu. Unvanını New Years Revolution'da Edge'e kaybetti. Elimination Chamber maçını kazanan Cena, Edge'in Money In The Bank hakkını kullanmasıyla unvanını kaybetti. 3 hafta sonra unvanını Royal Rumble'da geri aldı. Wrestlemania 22'de Triple H'i yenerek ve Backlash 2006'da 3'lü maçta Triple H ve Edge'i yenerek unvanını korudu. Unvanını ECW One Night Stand 2006'da Money in the Bank hakkını kullanan Rob Van Dam'a, Edge'in karışması sonucunda kaybetti. Temmuz ayında Edge unvanı üçlü maçta Rob Van Dam ve Cena'yı yenerek aldı. Cena Unforgiven 2006'da Tables, Ladders, Chairs maçında Edge'i yenerek unvanı geri aldı. Big Show ve King Booker şampiyonların şampiyonu maçında karşılaştılar. Bu maçta Booker'ın unvanı ortadaydı. Maçın sonlarında Kevin Federline maça karıştı ve şampiyonluk kemeri ile Cena'ya vurarak Booker'ın maçı kazanmasını sağladı.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra John Cena, Umaga'yla çekişmeye girdi ve New Years Revolution'da Umaga'yı yenerek kemerini korudu ve onun yenilmezlik serisine son verdi. Royal Rumble'da Last Man Standing maçında Umaga'yı tekrar yendi ve kemerini bir kez daha korudu. Royal Rumble'dan sonraki gece John Cena ve Shawn Michaels, Rated-RKO (Edge ve Randy Orton)'yu yenerek takım kemerlerini kazandılar. Cena iki kemerin de sahibi olmuş oldu. John Cena ve Shawn Michaels WrestleMania 23'te WWE şampiyonluğu için karşılaştılar ve Cena kemerini korudu. Wrestlemania 23'ten bir gün sonraki RAW'da düzenlenen 10 takımın katıldığı Battle Royal'da Shawn Michaels kendi ortağı olan John Cena'yı eledi ve kemerin The Hardys (Jeff Hardy & Matt Hardy)'e geçmesini sağladı. Cena kemerini Backlash 2007'de Shawn Michaels, Edge ve Randy Orton'a karşı korudu. Backlash'ten bir sonraki Raw'da The Great Khali Orton, Edge ve HBK'e saldırarak kemer için Cena ile karşılaşmak istediğinin mesajını verdi. Judgment Day'de yapılan maçta rakibini pes ettirerek kemerini korudu.One Night Stand'de ise F-U'dan sonra tuş ederek kemerini Khali karşısında bir kez daha korudu.K hali Draft Lotery'de Smackdown'a geçince bu çekişme bitti. Jonathan Coachman Vengeance için John Cena, Randy Orton, Bobby Lashley, Mick Foley, King Booker maçı ayarladı. Cena bu maçta Foley'e F-U yaparak kemerini korudu. Cena'nın Great American Bash'teki rakibi Bobby Lashley oldu ve Lashley karşısında kemerini korudu. Cena'nın Summerslam'deki rakibi Randy Orton oldu ve kemerini Orton'u F-U ile tuş ederek korudu. Bu çekişme devam etti ve Unforgiven'da Randy Orton'la bir maç daha yaptılar. Cena Orton'u köşede yumruklamaya başlayınca hakem Cena'yı diskalifiye etti ve kemer Cena'da kaldı. Jonathan Coachman No Mercy için Orton ile Cena arasında Last Man Standing maçı ayarladı. Cena Mr.Kennedy ile yaptığı maçta sakatlandı ve kemeri Vince McMahon tarafından boşta ilan edildi.

2008-2009[değiştir | kaynağı değiştir]

Cena takım kemeriyle

Cena Royal Rumble 2008 'de geri döndü ve 30. sırada girerek maçı kazandı ve Wrestlemania 24 (XXIV)e gitmeye hak kazandı. (Kemer maçı için Randy Orton'ı seçti.) Ama Wrestlemania 24'e kadar beklemek istemediğini söyledi ve hakkını No Way Out'da kullanacağını açıkladı. John Cena ile Randy Orton No Way Out'ta kemer için karşılaştılar. John Cena bu maçı diskalifiye ile kazandı ama kemeri ele geçiremedi.Sonraki RAW'da John Cena WrestleMania'da ana kemer maçına çıkma hakkı kazandı. Randy Orton, Triple H ve John Cena arasında kavgalar başladı.Her şov sonunda bir güreşçi diğerine hareket çekmeye başladı. Daha sonra Genel Menajer William Regal her hafta bir güreşçinin main eventi belirleyeceğini açıkladı. İlk olarak Orton, Cena ve Shawn Michaels arasında bir maç ayarladı. Sıra Cena'ya geldiğinde o da Triple H ve Randy Orton arasında bir maç ayarladı. Sonraki hafta Triple H, Cena ve Orton'ın takım olacağını ve RAW Roster'ı karşısına çıkacaklarını söyledi. Bu maçı dq ile kazandılar. Wrestlemania 24'de WWE kemeri maçına çıktı ama Randy Orton kemerini korudu. Backlash 2008'de dört kişilik maçta bir kez daha kemer maçına çıktı ama kemeri Triple H kazandı. Judgment Day 2008 ve One Night Stand 2008'de John "Bradshaw" Layfield'ı yendi. Night of Champions 2008'de Triple H ile kemer maçına çıktı ama kaybetti. The Great American Bash 2008'de JBL ile bir kez daha karşılaştı ve ona New York City Parking Lot Brawl maçında yenildi. Summerslam'de Batista ve John Cena'nın karşılaşacağı duyuruldu. Daha sonra bu iki güreşçi Cody Rhodes ve Ted DiBiase ile takım kemerleri için maça koyuldu. Batista ve John Cena maçı ve kemerleri kazandılar. Bir hafta sonra yapılan rövanşta kemerleri kaybettiler. SummerSlam'de, Batista'ya yenildi. Unforgiven'da yapılacak Scramble maçına katılacağı açıklandı fakat sakatlandığı için turnuva'ya katılamadı. Kasım'daki Survivor Series'de geri döndü ve Chris Jericho'yu yenerek World Heavyweight kemerini kazandı. Armageddon'da ise kemerini Jericho'ya karşı korudu.

Royal Rumble şovunda JBL ile maç yapan Cena bu maçı kazandı ve No Way Out 2009'da kemerini maçtan önce Kofi Kingston'a saldıran ve Elimination Chamber maçında onun yerini alan Edge'e kaybetti. WrestleMania XXV'de Big Show'un da dahil olduğu üçlü maçı kazandı ve kemerini Edge'den geri aldı. Daha sonra Backlash'ta Big Show Cena'yı dev bir ışığa Chokeslam ile attığı için kemeri Edge kazandı ve Judgment Day ile Extreme Rules'da Big Show'u yenerek intikamını aldı. SummerSlam 2009'da Randy Orton'dan WWE Title'ı almaya çalıştı fakat tam rakibine STF-U yaparken Ted DiBiase'nin kardeşi Brett DiBiase'nin maça karışması nedeniyle maçı Randy Orton kazandı. Breaking Point şovunda Randy Orton ile yaptığı bir "I Quit" maçı sonucunda kazanarak kemerin yeni sahibi oldu. Hell In A Cell şovuna geldiğimizde bir rövanş maçı yapıldı ve Randy Orton WWE Championship kemerini bir kez daha aldı. 5 Ekim'de yapılan RAW şovunda RAW vs. SmackDown! temalı bir şov olan Bragging Rights için son bir rövanş maçı ayarlandı, John Cena yapacağı bu maçta eğer yenilirse RAW'dan ayrılacak ancak kazanırsa Orton bir daha Cena ile kemer maçı yapamayacaktı ancak maçın 6-5 bitmesi sonucu Cena maçı kazandı. Bragging Rights sonrası gelişen olaylar sonucu o gecenin konuk GM'leri Joey Logano ve Kyle Busch Survivor Series 2009 için Triple H, Shawn Michaels ve John Cena arasında üçlü bir maç ayarladı. Bu maçı John Cena, Shawn MichaelsTriple H'in üzerine FU şeklinde attıktan sonra Triple H'i tuş ederek kazanıp kemeri korudu. WWE Championship kemeri için bir Battle Royal maçı yapıldı, bu maçı Sheamus kazandı ve WWE Championship kemeri için TLC şovunda maç yapma hakkı elde etti. Şov sonucunda Sheamus Cena'yı köşeden masaya doğru iterek kemeri kazandı.

2010[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 un başlarında RAW şovunda 1 günlük konuk olan Mike Tyson Royal Rumble'da Sheamus'un rakibini belirlemek için Randy Orton, John Cena ve Kofi Kingston arasında maç ayarladı ve bu maçı Orton kazandı. Royal Rumble'da John Cena 19. sırada girerek 2 DX üyesi Shawn Michaels ve Triple H ile karşılaştı. Bu maçta Cena, Five Knuckle Shuffle'ı iki eliyle aynı anda bu ikiliye yaptı. Maçın sonlarına doğru sadece Shawn Michaels, Batista, Cena ve Edge kaldı. Batista, Shawn Michaels'i eledi fakat Cena'nın da Batista'yı elemesi ile son iki kişi olarak Cena ile Edge kaldı, sonrasında Edge Cena'yı eleyerek Royal Rumble'ı kazandı. Artık şansını EC'de arayan Cena WWE Championship Qualifying maçında Cody Rhodes ile karşılaştı ve Rhodes'i yenerek Elimination Chamber'a gitti. Yapılan 6 lı maçta son 2 ye Triple H ile kaldı ve HHH i STF ile pes ettirerek yeni şampiyon oldu fakat Vince McMahon'un kararı Cena'nın pek hoşuna gitmedi. Batista'ya o anda başka zamanki yardımlarından dolayı bir WWE Championship maçı verdi. Batista ile hemen ardından kısa bir WWE Championship maçı yaptı ve kemeri böylece kaybetti. İki isim kozlarını yeniden Wrestlemania XXVI'da paylaştı. Cena bu maçta rakibini STF ile pes ettirerek kemeri yeniden aldı. Batista Extreme Rules şovunda Cena ile Last Man Standing (en son ayakta kalan kişi) maçına çıkarak kemer için yeni bir şans buldu. Maçta Cena, Batista'nın ayaklarını köşeye bantlayarak Batista'nın kalkmasına engel oldu ve kemeri korudu. Batista yine #1 Contender olarak Over the Limit'te WWE Championship için Cena'nın karşısına çıktı. Bir "I Quit" (bıraktım) maçı olan karşılaşmada Cena Batista'yı bir arabanın üstüne Attitude Adjustment ile atmak üzereyken Batista bıraktığını belirtti, yine de Cena Batista'yı arabanın üzerine attı. Ertesi geceki RAW şovunda, şovun yeni patronu Bret Hart ile tartışan Batista şirketten ayrıldığını açıkladı ve Cena ile olan çekişmesi bu şekilde son buldu.

Cena 2010 yılında WWE Şampiyonu iken

Nexus ile anlaşmazlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Haziran'daki RAW'ın ana maçında CM Punk ile karşılaşan Cena birden 8 NXT elemanının saldırısına uğradı. Maçtan sonra sedye ile götürüldü. Ertesi haftaki RAW şovunda NXT isimlerine meydan okudu ve diğer RAW yıldızlarının da yardımıyla NXT isimleri ile dövüştü fakat NXT isimleri ringden kaçtılar. Fatal 4 Way şovunda Edge vs John Cena vs Randy Orton vs Sheamus WWE Championship maçı ayarlandı. Maç devam ederken yine NXT isimleri ringe çıktılar ve Cena Young'a F-U yaptı ama sayısal azlık nedeniyle NXT elemanlarından dayak yedi. Bu olaylardan yararlanan Sheamus hemen Cena'yı tuş etti ve kemeri aldı. RAW şovunda yeniden Cena ile Sheamus arasında bir WWE Championship maçı düzenlendi. Hakem Vince McMahon'du. NXT elemanları yine ortalığı dağıttı ve Sheamus kemerini korudu. 12 Temmuzdaki RAW şovunda NXT elemanları ve Cena arasında 6'ya 1 Handicap maçı ayarlandı ve bu maçı NXT elemanları kazandı. Maçtan sonra John Cena, Wade Barret'e yumruk attı. Sheamus sandalyeyle Nexus'a saldırdı ve Nexus kaçtı. Money in the Bank şovunda yeniden bir WWE Championship çelik kafes maçı düzenlendi fakat maçı Sheamus hileyle kazandı ve kemeri korudu.

Summerslam (2010)'da Nexus takımı vs RAW takımı Tag Team eleme maçı düzenlendi ve bu maçın içinde Cena'da vardı. Cena ile Nexus lideri Wade Barrett son ikiye kalır ve Cena Barrett'i STF ile pes ettirerek, maçı RAW takımı'nın kazanmasını sağlar. Night of Champions (2010)'ta WWE Championship için altılı eleme maçı düzenlenir. Bu maç Chris Jericho, Cena, Edge, Barrett, Sheamus ve Randy Orton arasındadır. Maça Nexus'un gelmesiyle Barrett tarafından elenir fakat Sheamus da şampiyonluğu Orton' a kaptırır.

20 Eylül'deki RAW şovunda Hell in A Cell (2010) için bir maç ayarlanır. Bu maç Barrett ile Cena arasındaydı ve maçı Cena kazansaydı Nexus dağılacak, Barrett kazanırsa Cena Nexus'a katılacaktı. Maçta Cena STF bağlamışken NXT 2. Sezon'dan Husky Harris ve Michael McGillycutty'nin müdahalesi ile Barrett Cena'yı tuş eder ve Cena Nexus'a katılmak zorunda kalır. RAW'da WWE Championship mücadelecisini bulmak için bir 20 kişilik Battle Royal maçı düzenlenir. Maçta Cena Sheamus'u eleyerek Barrett ile son ikiye kalır, Cena Barret'in emrinde olduğundan dolayı Barrett ona ringi terketmesini söyler ve Cena ringi terkeder. Night of Champions (2010)'taki maçı Cena'nın Barrett'a müdahalesi ile Orton diskalifiye ile kazanır ve kemer Orton'un elinde kalır. Aynı gün, Nexus'taki partneri David Otunga ile birlikte Drew McIntyre ve Cody Rhodes'u yenerek WWE Tag Team Şampiyonluğu'nu alır ancak ertesi günkü RAW'da Barrett'ın isteğiyle kemerleri Heath Slater ve Justin Gabriel'a devreder. Survivor Series (2010) için maça Barrett gider ve Cena da özel hakemdir. Eğer Barrett şampiyonluğu kazansaydı Cena Nexus'tan ayrılacak, Maçı Orton kazandığından Cena WWE'den maçın şartı ile (senaryo gereği) kovuldu.

Ertesi günkü RAW'da Cena hayranlarına veda etmesine karşın Wade Barrett'ın Randy Orton ile yapmak istediği şampiyonluk maçında hakemi tuş sırasında müdahale ederek Orton'a avantaj sağlar. Orton maçı kazanmasına karşın Money in the Bank hakkını kullanan The Miz'in isteği ile yapılan başka bir maçı kaybederek kemeri Miz'e devreder. Kovulmasına rağmen 29 Kasım'daki RAW'a bilet alan Cena, gizlice McGillicutty'e saldırır, Heath Slater'a müdahale ederek spiker masasını kırdırır ve Nexus'un diğer üç üyesi Justin Gabriel, David Otunga ve Husky Harris'i RAW kadrosu'nun desteği ile etkisiz hale getirerek Wade Barrett'a gözdağı verir.

2011-2012[değiştir | kaynağı değiştir]

Cena ilk PPV'si olan Royal Rumble 2011 de 22.sırada gelen oluyor fakat kazanamıyor ve onu spiker masasında oturan Miz atıyor. Kazanan Alberto Del Rio oluyor.Elimination 2011 de ise Randy Orton vs John Cena vs CM Punk vs John Morrison vs R-Truth vs Sheamus maçına katılıyor ve kazanan o oluyor. Cena Punk'ı çelik kısma atarak Attitude Adjustment yapıyor ve kazanıyor.Böylece ana kemer maç hakkını kazanıyor.John Cena Wrestlemania XXVII'da The Miz ile WWE Championship maçına çıkıyor.. Riley de kenarda destek olacak. Maç Countout bitiyor.Rock geliyor ve Raw GM'den de mesaj geliyor. Rock laptopu yere atıyor ve maçı kendisi ayarlıyor No DQ No Countout.Cena Miz'e AA yapmaya kalkıyor fakat Miz aprona düşüyor. Cena arkasını döndüğünde Rock Bottom yiyor.Maçı Miz kazanıyor.Rock Miz'e Peoples Elbow yapıyor. Extreme Rules'te Triple Threat Steel Cage maçı oluyor. Cena vs Miz vs JoMo .. Maçta çok güzel anlar oluyor. Özellikle de JoMo 'nun yaptığı Starship Pain süperdi. Maçı Cena kazanıyor. Ve kemeri yine alıyor.Cena vs Miz Over the Limit'te I quit maçına çıkıyor. Alex Riley'in tüm çabalarına rağmen Cena kazanıyor.The Miz Riley'i ittiriyor. Riley sinirleniyor Miz'i dövüyor.Capitol Punishment'te ise CM Punk 'ın sayesinde R-Truth'a kaybediyor. Maç masa maçıydı.Cena maçı kaybediyor fakat maç kemer maçı değil . Money in the Bank.'a geldiğimizde bol finisherlı geçen maçı Punk kazanıyor. Fakat Vince'in isteğiyle Del Rio saldırıyor. Punk ayrılıyor.Kemer için Rey Mysterio ve Miz karşılaşıyor. Rey WWE Şampiyonu oluyor. 1,5 saat sonra Cena kemeri Rey'den alıyor gecenin sonunda Punk geri dönüyor. Döndükten sonra asıl WWEC kendisi fakat ayrulınca Cena'ya yeni kemeri almıştı. Ringte iki tane WWEC var. Kazanan yeni WWEC olacak . Punk kazanıyor ve yeni WWEC. O sırada Big Sexy Kevin Nash geliyor.Jackknife Powerbomb yapıor Punk'A . Del Rio cashin yapıyor ve yeni WWE Championship.Cena ve Alberto Night of Champions 2011'de maça çıkıyor ve Cena STF ile kazanıyor. New WWE Championship John Cena.Hell in A cell 2011 de Cena vs Punk vs ADR maçı oluyor. Ve Alberto maçı Punkı tuş ederek kazanıyor. Last Man Standing match Cena vs Alberto . Cena kaybederse WWEC oynamayacak. Kaybediyor ve WWEC peşini bırakıyor.Survivor Series'de Awesome Truth vs The Rock maçı söz konusu. Birbirlerine gösteriş yapıyorlar maç sırasında. Rock People's Elbow ile maçı kazanıyor.

Brock Lesnar ve John Cena

2012 Royal Rumble'da Kane ve maça çıkıyor. Double Count Out sonuç. Elimination Chamber 2012'de Kane ile Ambulance maçına çıkıyor ve kazanıyor.Wrestlemania 'da Cena vs Rock maçı yapılıyor. Cena kaybediyor. Ve üzülüyor. Cena üzgünken Edge geliyor ve .. " Sen benim tanıdığım Cena değilsin benim tanıdığım Cena Edge'i zamanında 2 tane masanın üstüne attı. Dostum noldu sana Rock'a yenilince niye bu kadar kafaya taktın .. Brock lesnar ile yapacağın maçında senden kazanmanı istemiyorum emrediyorum dedi.Extreme Rules'da Brock Lesnar John Cena'yı çok kötü dövsede Cena kazanıyor. Big Show'un sayesinde Cena Over the Limitte Laurinaitis'e yeniliyor. No Way Out'ta Big Show'u yeniyor.John Cena Money in the Bank'ı kazandı, 1000. Raw şovunda Money In The Bank Hakkını CM Punk'a karşı kullandı fakat Big Show maça karıştığı diskalifiye oldu ve WWE tarihinde Money in the Bank'i kazanıp kemeri almada başarısız olan ilk güreşçi oldu. Summerslam'da Punk Cena ve Show'u yenip kemeri koruyor. CM Punk ile Hell İn A Cell'de WWE Şampiyonluk maçına çıktı ancak CM Punk kemerini korudu.Survivor Series'te ise Ryback ve CM Punk'a karşı kapıştı ancak tekrar kazanamadı.WWE'nin son PPV'si olan TLC'de D.Ziggler ile Ziggler'in çantası için kapışır Cena maçı alamaz.

2013[değiştir | kaynağı değiştir]

John Cena Royal Rumble'a 19. sıradan giriyor ve maçı kazanıyor.Cena 2.Royal Rumble'ını kazanıyor.Cena WrestleMania 29'da wwe şampiyonluk maçı yapacak.Wrestlemania'dan önce Elimanation Chamber'da Ryback ve Sheamus ile takım olup The Shield grubu ile karşılaşmış Cena Sheamus ve Ryback maçı kaybetmiştir.Wrestlemania'ya gelmeden eski wwe şampiyonu Cm Punk John Cena'ya saldırmıştır.Raw şovunda Cm Punk ile Cena arasında maç yapılmış ve kazanan Wrestlemaniada The Rock ile wwe şampiyonluk maçı yapcaktır maçı Cena alır ve Wrestlemania'da The Rock ile wwe şampiyonuk maçı yapar ve Cena 11.WWE şampiyonluğuna ulaşır maç sonunda Rock ve Cena birbirlerine sarılırlar. Summerslam 2013 ' de Daniel Bryan ile WWE Championship maçına çıkarlar ama John Cena yenilir ve kemer Daniel Bryan ' a geçer. Randy Orton çantayla gelir ama sonra vazgeçerer. Hakem Triple H Daniel Bryan ' a Pedigree çeker ve Randy Orton çantayı ortaya koyar. Hakem Triple H maçı başlatır. Daniel Bryan tuş olur ve kemer Randy Orton ' un olur. Ertesi hafta John Cena 6-7 ay arası sakatllığı nedeniyle ayrılığını açıklar. 6-7 ay büyük bir süre ve Cena da dayanıklı biri . 6-7 ay denilen süreyi 2 ay gibi kısa bir zamanda atlatan John Cena Hell In A Cell 2013 Şovu için Aberto Del Rio ile World Heavyweight maçında Return yaptı . Çekişmeli geçen maçı John Cena kazandı ve 14. Kez Dünya Şampiyonu oldu . Ardından Raw şovunda dönüşü ve Del Rio'yu yenişi hakkında konuşan John Cena Damien Sandow'un saldırısına uğradı . Money İn The Bank Winner Damien Sandow John Cena'ya karşı cash in gerçekleştirdi . Çekişmeli geçen maçı Cena kazandı . Cena tarihte ilk başarısız cash in yapan kişiydi . Sandow ise Cena'nın ardından 2. başarısız cash in'i yapan isim oldu . Ardından Smackdown şovunda Rhodes Brothers vs Real Americans , Damien Sandow maçı duyruldu . Cena'nın Swagger'e AA'sı ile Cena ve Rhodes Brothers maçı kazandı . Dah Sonra Alberto Del Rio'nun kendisine saldırıları sonucu 18.11.2013 Raw şovunda sakat taklidi yapıp Del Rio'yu Püskürttü .John Cena,Randy Orton ile 2 kemerinde ortaya koyulduğu şampiyonluk maçına çıktı. Undisputed WWE Şampiyonluğu geri dönmüştü.Ancak maçı Randy Orton kazandı ve yeni adıyla WWE Ağırsiklet Şampiyonu oldu.Ardından Elimination Chamber 2014'te tekrar Wwe World Heeayweight kemeri için hak kazandı.Ancak Wyatt Family'nin maça karışmasından dolayı elenerek hakkı kaybetti.Sonra ise Bray Wyatt ile feuda girdi.Wrestlemania 30'da yapılan maçı Cena Fu ile kazandı.Ama çekişme bitmemişti.Extreme Rules'ta ise tam kafesten çıkarken Bray Wyatt'ın hile yapması sonucu kaybetti.Son bir maç ile büyük bir feud noktalandı.Bu büyük iki isim kozlarını Payback'ta paylaştı maçıon türü Last Man Standing'ti.Cena maçı kazanarak çekişmeye son verdi.John Cena ana kemer için tekrar şans buldu.Daniel Bryan'ın boyun sakatlığından dolayı Triple H ve grubu kemeri elinden almıştı çünkü.Money İn The Bank şovunda Sheamus,Roman Reigns,Brayy Wyatt,Randy Orton,Kane,Cesaro ve Alberto Del Rio'yu yenerek yeni şampiyon olan John Cena aynı zamanda 15.ana kemerini kazandı...

2014[değiştir | kaynağı değiştir]

John Cena Brock Lesnar ile yaptığı "Summer Slam" maçını kaybetti. "Night of Champion"'da Brock Lesnar`ı yenecek iken ringe Seth Rollins girdi ve John Cena`ya maçı kaybettirdi. John Cena ve takımı "Survivor Series" galibidir.[1][2]

2015[değiştir | kaynağı değiştir]

John Cena bir süre Authorithy ile çekiştikten sonra Seth Rollins Ve Brock Lesnar ile "Royal Rumble" 'da "Üçlü Tehdit Maçı"'na çıktı. Maçı kazanamadı. Sonraları ise Rusev'le bir feuda girdi "Fast Lane"'de Rusev'e yenildi. Bu John Cena'nın kariyerinde üçüncü kez "Submission" ile kaybetmesi anlamına gelmektedir. "Wrestle Mania"'da Rusev'i yenerek ABD şampiyonu oldu.

Kişisel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

John Cena solaktır. Japon anime hayranıdır, favorisi ise Fist of the North Star'dır. Bilgisayar oyunlarından Command & Conquer favorisidir. Tottenham Hotspur ve Celtic FC takımlarını desteklemektedir. Temmuz 11, 2009'te Elizabeth Huberdeau ile evlendi. Mayıs 1'de boşanma davası açıldı. Şimdi ise WWE divası Nikki Bella ile ilişkisi vardır.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Attitude Adjustment

Bitirici Hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Attitude Adjustment(F-U)
 • STF-U
 • Five Knuckle Shuffle
 • Diving Leg Drop

Diğer Hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fisherman Suplex
 • Flying Shoulder Block
 • Belly To Belly Suplex
 • Hip Toss
 • Throwback
 • Protobomb
 • DDT
 • Dropkick
 • Springboard Stunner

Ringe girerken hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Asker Selamı
 • You Can't See Me
 • Never Give Up

Şampiyonlukları ve Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Cena kendi tasarladığı ve çeşitli düzenlemeler ile 2013 yılına kadar kullanılan WWE Şampiyonluğu kemeri ile.
Cena, WWE Dünya Ağırsıklet şampiyonu iken

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

John Cena Rap ile ilgilenmektedir.Rap üzerine birçok parça bestelemiş ve söylemiştir. Rap ile ilgilenmesinin ilk sebebi ise bir şovda partide ki rapper karakteri olmasıdır ardından bu hali devam etmiştir.

Bazı şarkıları;

-Breaks

- All Day

-The Time is Now

-John Cena and the Trademarc - Don't Fuck

-Right Now

-Bad Bad Man

-What Now

-Basic Thugonomics

-Just Another Day

-Word Life

-Tha Trademarc - MC Roast

The Time

-Annie's Song

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rolü Notlar
2000 Ready to Rumble Gym Trainer Uncredited extra
2006 The Marine John Triton
2009 12 Rounds Danny Fisher
2010 Legendary Mike Chetley
Fred: The Movie Fred'in Hayali Babası
2011 The Reunion Sam Cleary
Fred 2: Night of the Living Fred Fred'in Hayali Babası
2012 Fred 3: Camp Fred Fred'in Hayali Babası
2013 Fred 4 Fred'in Hayali Babası

TV dizileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yapım Rolü Notlar
2009 Saturday Night Live Kendisi Tracy Morgan/Kelly Clarkson (34.sezon: 18. bölüm)
2010 Psych Ewan O'Hara "You Can't Handle This Episode" (4.Sezon: 10. bölüm)
True Jackson, VP Himself "Pijama Partisi" (2.Sezon:12. Bölüm )
Hannah Montana Kendisi "Love That Lets Go" (4.Sezon: 9. Bölüm)
Generator Rex Hunter Cain Seslendirme
"The Hunter" (1.Sezon: 13. bölüm)
Non-acting appearances
Yıl Yapım Notlar
2001 Manhunt
2007 Fast Cars and Superstars: The Gillette Young Guns Celebrity Race
2012 The Chew Konuk oyuncu (21 Mart 2012)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Güreşmania: Amerikan Güreşi - John Cena Profili

 1. ^ Caldwell, James (2014-11-23). "Caldwell's WWE S. Series PPV results 11/23: Complete "virtual-time" coverage of Team Cena vs. Team Authority, more". Pro Wrestling Torch. http://pwtorch.com/artman2/publish/wweppvs/article_81932.shtml. Erişim tarihi: 2014-11-23. 
 2. ^ "WWE Survivor Series results: John Cena, Seth Rollins, Dolph Ziggler, and a guy you may have heard of". Wrestling Observer. http://www.f4wonline.com/more/more-top-stories/96-wwe-news/40041-wwe-survivor-series-live-coverage-from-st-louis. Erişim tarihi: 24 November 2014.