Joachim Gauck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Joachim Gauck
Almanya Cumhurbaşkanı
Görevde
Makama geliş
18 Mart 2012
Şansölye Angela Merkel
Yerine geldiği Christian Wulff
Kişi bilgileri
Doğum 24 Ocak 1940 (1940-01-24) (74 yaşında)
Rostock, Almanya
Eşi Gerhild Gauck (e. 1959; 1991'de ayrıldı)
Çocukları Christian
Martin
Gesine
Katharina
Bitirdiği okul Rostock Üniversitesi
Dini Protestan
İmzası

Joachim Gauck (d. 24 Ocak 1940, Rostock), Alman politikacı, Protestan papaz ve Doğu Almanya'da eski anti-komünist insan hakları savunucusudur. 19 Şubat 2012 tarihinde, hükümet partileri olan CDU, CSU, FDP, SPD ve Birlik 90/Yeşiller tarafından 2012 seçimlerinde Almanya Cumhurbaşkanı adayı olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2012 tarihi itibariyle Almanya Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Doğu Almanya'daki çocukluĞU ve yaşamı (1940–1989)[değiştir | kaynağı değiştir]

Joachim Gauck, denizci bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası deneyimli bir geminin kaptanı ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Neptun Werft adlı gemi şirketinde müfettiş olarak çalışan seçkin bir deniz subayı (Deniz Yüzbaşı) idi. II. Dünya Savaşı sonunda ki Sovyet işgalinin ardından, komünistler Alman Demokratik Cumhuriyeti (Doğu Almanya) iktidara geldiler. Ailesi Sovyet zulmünün kurbanı oldu. Joachim Gauck 1951 yılında, on bir yaşındayken, babası Sovyet işgal güçleri tarafından tutuklandı. Babası, Batı'dan bir mektubu almak için casusluk yaptığı gerekçesiyle Rus askeri mahkeme tarafından mahkum edildi. Joachim Gauck'a göre, bir yıl sonra babası bedensel engelli oldu. Büyük ölçüde kötü muamele gördü. [[Sibirya'da bir [[Gulag'a gönderildi. Yaklaşık üç yıl boyunca, ailesi hâlâ hayatta olup olmadığını ona ne olduğunu hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Konrad Adenauer'in Moskova'ya devlet ziyaretinin ardından, 1955 yılında babası serbest bırakıldı. Adenauer, Alman savaş esirleri ve sınır dışı edilen binlerce Alman sivilin serbest bırakılmasını müzakere etmiştir.

Joachim Gauck, Rostock'da, Innerstädtisches Lisesi'nden Abitur ile mezun oldu. Joachim Gauck göre, siyasi faaliyetleri, babasının çilesinden esinlenerek, "bir anti-komünizm" ile büyüdüğünü belirtmiştirdir. Zaten Doğu Almanya'da okulda, anti-komünist pozisyonu sır olarak sakladı ve inatla komünist gençlik hareketi ve Özgür Alman Gençlik hareketlerine katılmayı reddetti. Bir gazeteci olmak istedi ama bir komünist olmadığı için bu isteği mümkün olmadı. Onun yerine Mecklenburg Protestan kilisesinde ilahiyat okumayı ve bir papaz olmayı seçti. İlk amacı bir papaz olmak değildi, ancak ilahiyat çalışmaları, felsefe öğrenimi için bir fırsat sunan kilise, komünist ideolojinin egemen olmayan Doğu Almanya'da birkaç kurumlardan biriydi. Yine de, sonunda bir papaz oldu. Doğu Almanya'da bir papaz olarak görev yaptığı süre boyunca, ve yıllardır sürekli gözlem altında olduğu ve Stasi (gizli polis) tarafından taciz edildi. Stasi, Gauck'u "iflah olmaz bir anti-komünist" ("unverbesserlicher Antikommunist") olarak dosyasında nitelendirdi. Gauck, "dokuz yaşındayken, sosyalizm adaletsiz bir sistem olduğunu biliyordum." ifadesini kullanmıştır.

1989 devrimleri sırasında, Almanya Sosyalist Birlik Partisi (SED) Sovyet destekli diktatörlüğünün çöküşüne katkıda bulunarak, Doğu Almanya'da Yeni muhalefet hareketinin kurucularından oldu. 1990 yılında Birlik 90/Yeşiller partisi'nde tek ve özgürce seçilmiş Halk Meclisi üyesi olarak görev yaptı.

Joachim Gauck 1990 yılında Stasi arşivlerinden sorumlu federal komiserliğe atandı ve bu görevini 2000 yılına kadar sürdürdü.

2003 yılından bu yana Gegen vergessen derneğinin başkanı oldu. 2001-2004 yılları arasında Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Avrupa İzleme Merkezi Yönetim Kurulu'nda görev yaptı. 18 Mart 2012 tarihi itibariyle Almanya Cumhurbaşkanı seçilmiştir.