James Hunt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
J. Hunt in 1977.jpg

James Simon Wallis Hunt (d. 29 Ağustos 1947 – ö. 15 Haziran 1993),[1] İngiliz Formula 1 pilotu.

1976 Formula 1 şampiyonasını kazanmıştır. Yarış pilotluğundan ayrıldıktan sonra medya yorumculuğu ve işadamlığı yapmıştır. Kadınlara olan düşkünlüğü ile Formula 3 ve Formula 1'de ün salmış bir yarışçı olmuştur.

James, “Hunt the Shunt” -F3’teki korkunç kazalar dizisi yüzünden kendisine takılan- lakabını üzerinden attığında Grand Prix arenasına çıkmaya imkân buldu. Hemen ardından Lord Hesketh’in bağımsız F1 takımına katıldı ve Zandvoort’taki Hollanda GP’sini Niki Lauda’nın önünde lider bitirdi.

1976’da McLaren takımına geçti ve Emerson Fittipaldi’nin mirasçısı olarak iyi bir sezon geçirdi. Britanya GP’sinde diskalifiye olmasının ardından şampiyonluk mücadelesini bırakmadı. Lauda’nın Nürburgring’deki kazası sebebi yokluğundan yararlanan Hunt, Fuji’deki son yarışa kadar şansını korudu. Yarışı üçüncü sırada bitirdi ve Lauda’yı bir puanla geride bırakarak şampiyon oldu.

Bu Hunt’ın yarış kariyerinin zirvesiydi. 1979 yılında emekliye ayrıldı. Kariyerini televizyon yorumcusu olarak sürdürdüğü dönemde kalp krizi geçirerek 45 yaşında yaşamını yitirdi.

Niki Lauda ile yaşadıkları efsanevi rekabet, 2013 yılında Rush (Zafere Hücum) filmi ile tekrar sergilenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "DRIVER: Hunt, James". Autocourse Grand Prix Archive. http://www.autocoursegpa.com/driver~driver_id~11822.htm. Erişim tarihi: 2007-10-14.