IV. Yannis Laskaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
IV. Yannis Laskaris
Ιωάννης Δ΄ Δούκας Λάσκαρις
İznik Rum İmparatoru
(Sürgündeki Bizans İmparatoru)
John IV Laskaris miniature.jpg
Hüküm süresi 1258 – 1261
1 Ocak 259'dan sonra VIII. Mikhail Palaiologos ile ortak imparator
Önce gelen II. Teodor Laskaris
Sonra gelen VIII. Mikhail Palaiologos
Konstantinopolis'te Bizans İmparatoru
Tam adı Iōannēs IV Doukas Laskaris
Doğum tarihi 25 Aralık1250
Ölüm tarihi y. 1305
Babası II. Teodor Laskaris
Annesi Elena Asenina

IV. Yannis Laskaris (Yunanca: Ιωάννης Δ΄ Δούκας Λάσκαρις, Iōannēs IV Doukas Laskaris)(d. 25 Aralık 1250- ö.?1305). İznik İmparatoru (18 Ağustos 1258-25 Aralık 1261). II. Teodor Laskaris ile Bulgar Prensesi Elena Asenina'nın oğludur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının ölümünde tahta geçtiğinde sadece 7 yaşındaydı. İlk olarak Georgios Mouzalon ve Konstantinopolis Patriği Arsenius Otoreianus taht naipleri olarak görev yapmışlardır. Ancak çok nüfuzlu asillerden biri olan (sonradan imparatorluğu gasp eden) Mikhail Palaiologos Mouzalon'un bir suikaste maruz kalıp öldürülmesini ve Arsenius'un ise keşiş olarak bir manastıra çekilmesini sağlamıştır. Mikhail imparatorluk idaresini önce taht naibi olarak eline geçirmiş, sonradan 1 Ocak 1259'da kendisini VIII. Mikhail Palaiologos adıyla ortak imparator ilan ettirmiştir.

İznik İmparatorluk orduları Aleksios Strategopoulos idaresinde Konstantinopolis'i 25 Temmuz 1261'de Latinlerden geri alıp Latinleri oradan kovduktan sonra VIII. Mikhail orayı kendi imparatorluk idaresi için başkent yapmış ve ortak imparator olan genç IV.Yannis Laskaris'i İznik'te bırakmıştır. Hemen sonra da tam 11 yaşına girdiği zaman, 25 Aralık 1261 günü, IV.Yannis Laskaris'i tahttan indirmiş ve gözlerini kör ettirmiştir; çünkü Bizans'ta bir kör, imparator olamazdı. Kibyza (Gebze) kalesine kapatılmıştır.

Bu olaydan sonra Patrik, Mikhail'i aforoz etmiştir. İmparatorluğun taşrasında Laskarisçi ayaklanmalar çıkmış ve hatta bir düzmece Yannis isyanı bile çıkmistir. Ama yeni imparator bunları bastırmış ve artık Laskaris sülalesinden kimse kalmadığı için kilise de bu zorbanın iktidarını tanımak zorunda kalmıştır.

IV. Yannis hayatının geri kalanını bir keşiş olarak sürdürmuştür. 1290'da VIII. Mikhail Palaiologos'un ölümünden sonra yerine geçen oğlu II. Andronikos Palaiologos tarafından ziyaret edildiği ve yeni imparatorun babasının günahları yüzünden bağışlanmak istediği bilinmektedir. IV. Yannis 1305 yılı dolaylarında ölmüş ve Ortodoks kilisesi tarafından aziz ilan edilmiştir.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Teodor Laskaris
İznik Rum İmparatoru
(Sürgündeki Bizans İmparatoru)

1259–1261
1258–1261 VIII. Mikhail Palaiologos ile
Sonra gelen:
VIII. Mikhail Palaiologos