III. Filip (Fransa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Miniature Philippe III Courronement.jpg

III. Philippe, lakabı Cesur Philippe (Fransızca; Philippe le Hardi) (d. 3 Nisan 1245 - ö. 5 Ekim 1285), 1270-1285 yılları arasında Fransa kralı. Dış politikada ve askeri alanda büyük ölçüde başarısızlığa uğramasına karşın krallık yönetiminin otoritesini pekiştirmiş ve ülke topraklarını genişletmiştir.

Fransa kralı IX. Louis'nin (Aziz Louis) ikinci oğluydu.Ağabeyi Louis'nin 1260'ta ölmesi üzerine tahtın varisi oldu.1270'te babasının Tunus'a düzenlediği haçlı seferine katıldı.Babasının bu sefer sırasında ölümü üzerine Fransa'ya dönerek 1271'de Reims'de taç giydi.

Yetenekli ve deneyimli memurları görevde tutarak babasının başarılı yönetimini sürdüren Philippe'in yönetiminin en etkili kişisi, IX. Louis'nin naipliğe getirdiği Saint-Denis rahibi Mathieu de Vendome'du. 1271'de Poitiersli Alphonse'la Toulouse Kontluğunun varisi olan karısının ölümü üzerine Philippe onların geniş topraklarını kraliyet mülklerine kattı, ama 1279'da Agenais Kontluğu'nu İngiltere kralı I. Edward'a bırakmak zorunda kaldı. 1284'te oğlu Philippe (sonradan IV. Philippe) Navarre tahtının ve Champagne ile Brie kontluklarının varisi Jeanne'la evlenmesi üzerine bu bölgeler de Capet hanedanının denetimine girdi. Philippe ayrıca hükümdarlığı boyunca birçok küçük araziyi topraklarına ekledi.

Askeri alanda başarı gösteremeyen Philippe 1276'da yeğenlerinin Kastilya tahtındaki hak iddialarını desteklemek için savaş ilan ettiyse de kısa süre sonra savaştan vazgeçti. 1284'te Papa IV. Martinus'un kışkırtmasıyla Aragon kralı III. Pedro'ya karşı düzenlediği safer ise askerlerinin zalimlikleri nedeniyle bölgede bir ayaklanmanın başlamasına neden oldu. Gerona'da kazandığı zaferin ardından filosu Las Hormigas'da yok edildi. Geri çekilmek zorunda kalan Philippe ülkesine dönerken hummaya yakalanarak öldü.

Önce gelen:
IX. Louis
Fransa Kralı
1270 - 1285
Sonra gelen:
IV. Filip