II. Teodor Laskaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
II. Teodor Laskaris
Θεόδωρος Β΄ Δούκας Λάσκαρις,
İznik Rum İmparatoru
(Sürgündeki Bizans İmparatoru)
Theodore II Laskaris miniature.jpg
Hüküm süresi 1254–1258
Önce gelen III. Yannis Vatatzes Dukas
Sonra gelen IV. Yannis Laskaris
Tam adı Theodōros II Doukas Laskaris
Doğum tarihi y. 1221
Ölüm tarihi 18 Ağustos, 1258)
Bulgaristanlı Elena
Babası III. Yannis Vatatzes Dukas
Annesi İrene Laskarina
Çocukları IV. Yannis Laskaris
İrene Dukaina Laskarina, Bulgar Çarı I. Konstantin'le evli
Maria Dukaina Laskarina: Epir Despotu I. Nikeforos Komnenos Doukas ile evli

II. Teodor Laskaris veya II. Teodor Dukas Laskaris (Yunanca: Θεόδωρος Β΄ Δούκας Λάσκαρις, Theodōros II Doukas Laskaris) (d. y. 1221 – ö. 18 Ağustos 1258) 12541258 yılları arasında İznik İmparatorluğu imparatoru olmuştur. II. Teodor Laskaris İznik Rum İmparatoru olan III. Yannis Vatatzes ile İrene Laskarina'nin tek oğluydu. Annesi Irene Laskarina, ilk İznik Rum Imparatoru I. Teodor Laskaris ile Anna Angelina'nin olup Bizans İmparatoru III. Aleksios Angelos büyük babası idi.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Teodor yüksek kültürlu bir kişi olarak iyi bir eğitimden geçmiş ve hayatının boyunca sanat ve fen konularına ilgisini kaybetmemiştir. Babası hükümdarlık yaparken geleneksel olarak ortak imparator olması gerekirken kendine bu görev verilmemiştir. Fakat y. 1241den itibaren devlet işlerinde babası I. Teodor'a yardım ettiği belgelenmiştir. Babası III. Yannis Vatatzes Dukas 4 Kasım1254de ölünce saray idare efradı ve ordu tarafından imparator olarak biat edilmiş; fakat imparatorluk taç giyme töreni İznik'de Ortodoks Patriği'ne yeni tayin edilen Patrik Autoreianos idaresinde 1255de yapılmıştır.

II. Teodor'un tahta geçip idareyi ele alması sırasında ortaya çıkan idarî karışıklıklardan Bulgaristan yararlanmak istemiş ve 1255de genç ve daha pek tecrubesiz Bulgar Çarı II. Mikhail Asen liderliği altında Trakya'yı istilaya başlamıştır. Her ne kadar entelektüel görünüşlü olursa olsun, buna karşılık olarak II. Teodor hemen Bulgarlar üzerine ordusu başında yürüyerek onları ağır bir mağlubiyete uğratarak ezmiştir. 1256da Bulgaristan'a ikinci bir sefer tertip edip, Bulgarları İznik İmparatorluğu icin cok olumlu şartlar sağlayan bir barış anlaşması imzalanmasina zorlamıştır. Bu analaşma Bulgarlar halki tarafından beğenilmemiş ve Bulgaristan'da bir siyasi ve sosyal kriz doğurmuştur. Bulgaristan'a karşı kazandığı zaferlerden sonra II. Teodor batı Balkanlar'daki arazisini genişletmiş; Dıraç ve Yunanistan'da Servia bölgelerini eline geçirmiş ve böylece rakip olarak gördüğü Epir Despotluğu'nun etrafını çevirmiştir.

Ülkesinin içişlerine gelince II. Teodor idareci ve danışman olarak, büyük nüfuzlu aristokratik aile mensuplarına yüz vermemiş, daha çok orta sınıftan gelen bürokratlari tercih etmiştir. Bu tutum yüzünden imparator ve danışmanı Megas Domestikos ("Bizans Ordusu komutanı") Georgios Mouzalon'a karşı asillar sınıfının büyük muhalefetini ortaya çıkmıştır. Bu uyuşmazlık asiller sınıfının en ileri gelen mensuplarından olan ve ileride Imparator olacak olan Mikhail Palaiologos'un, Anadolu Selçuklu Devleti sultanı ile birlikte bir hükümet darbesi planladığı şüphesi altında, sürgüne gönderilmesine neden olmuştur. Bu siyasi kriz gelişmekte iken II. Teodor'un irsi sara nöbetleri gittikçe daha da ciddileşmekteydi; en nihayet 18 Ağustos,1258de II. Teodor çok şiddetli bir sara nöbeti sırasında öldü. Kendinden sonra gelecek imparator hakkında pek düşünmemişti. Varisi olan 7 yaşındaki oğlu IV. Yannis Laskaris imparatorluk tahtına geçirildi ama devlet idaresi naip olarak annesi ve Georgios Mouzalon tarafından yapılmaya başlandı.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Teodor Laskaris 1235de Bulgar Çarı II. İvan Asen'in kızı olan Bulgaristan'li Elena ile evlenmiştir. İsimleri bilinen çocukları şunlardır:

II. Teodor'dan sonra İmparatorluk tahtını eline geçirmiş bir general olan; Konstantinopolis Latinlerin elinden aldıktan sonra Bizans İmparatoru olarak taç giydirilen ve Palaiologos Hanedanı'nın kurucusu olan VIII. Mikhail Palaiologos, 11 yaşında olan IV. Yannis Laskaris'in gözlerine mil çektirerek İmparator olarak hüküm sürmesini önlemiştir. II. Teodor'un kızı İrene ise, çocuklarının Bizans tahtına geçme haklarından yoksun olmalarını sağlamak için, bir yabancı hükümdar ile evlendirmiştir.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Norwich, John Julius, (1991) Byzantium: The Decline and Fall, Londra:Penguin ISBN 0-14-011447-5, say.204-206 (İngilizce)
  • İngilizce Wikipedia "Theodore_II_Laskaris" maddesi - [1] (İngilizce)(Erişme:19.10.2008)
Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Yannis Vatatzes Dukas
İznik Rum İmparatoru
(Sürgündeki Bizans İmparatoru)

1254– 1258
Sonra gelen:
IV. Yannis Laskaris