Işıklı, Arsuz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Işıklı, İskenderun sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 36°34′N, 36°9′E

Işıklı
—  Köy  —
Hatay districts.png
İskenderun Turkey Provinces locator.gif
Koordinatlar: 36°34′K 36°9′D / 36.567°K 36.15°D / 36.567; 36.15
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Hatay
İlçe İskenderun
Nüfus (2000)
 - Toplam 714
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 326
İl plaka kodu 31
Posta kodu 312
İnternet sitesi: Işıklı Köyü

Işıklı, Hatay ilinin İskenderun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı tapu tahrir kayıtlarında köyün Oğuzların Kayı boyundan Karakeçili aşiretinin Şıhlar kolundan insanlarca kurulmuş kadim bir Türkmen köyü olduğu ve Urfa/Birecik karyesinden getirilen Karakeçililerin iskan edildikleri yazılmaktadır. Köye ilk gelen kişi olan Şıh İsmail dir ve İsmailoğulları ailesinin kurucusudur. Ailesiyle birlikte buraya yerleşerek, köyün adı da Şıhlı köyü olmuş ve 1960 ihtilali sonrası Işıklı köyü adını almıştır. Işıklı köyü adını almasında bölgede elektriğin ilk olarak bu köye gelmiş olması düşünülmektedir.

İsmailoğulları Oğuzların Bozok kolunun Günhan (Gülhan) sülalesinin Kayı boyunun Karakeçili aşiretine mensupturlar. İsmailoğulları'na mensup günümüzde köydeki aileler ise Yeğen, Sürer, Yaşar, İşler, Gülhan, Uzun, Öztürk, Oruk, Bulgurcu, Kutlu, Çoban dır.

Köyün tarihi 1640'lı yıllara dayanır. Asil ve Savaşçı bir aşiret olan Karakeçililer Türkiye'nin en büyük aşiretlerinden olup, Osmanlı'nın da kurucu unsurudurlar. İskenderun ilçesindeki Karakeçili köyleri Karahüseyinli ve Işıklar (Işıklı) köyleri olmak üzere iki köydür. Osmanlı arşiv ve kayıtlarında bu bilgiler mevcuttur.

Bu köye bağlı Çınarlı yaylası bulunmaktadır. Eski kaynaklara göre köylüler kışlakta Işıklı köyünde ikamet ederler, yazları ise yaylak olarak Çınarlı yaylasına çıkarlar.

Köyden bir manzara
Köyden bir manzara
Köyden bir manzara
Köyden bir manzara
Köyden bir manzara
Köyden bir manzara
Köyden bir manzara

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatay iline uzaklığı 108 km, İskenderun'a uzaklığı 48 km'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy deniz seviyesinden 900 metre yükseğe kurulmuştur. Yazları civar köylere ve yerleşim yerlerine nazaran daha serin ve güzeldir. Kışları ise bölgenin en çok yağış alan yerleşim yerlerinden birisidir. Bu sebeple toprak verimli ve her mevsim yeşildir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 930
2000 809

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi narenciye yetiştiriciliği, seracılık ve inşaat faaliyetlerine dayanmaktadır. Mandıracılık eskiye nazaran azalmıştır. Ayrıca köyümüzde balıkçılık ve ormancılıkta yapılmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Su şebekesi vardır (kanalizasyon şebekesi yoktur)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]