Hukukun Üstünlüğü Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hukukun üstünlüğü derneği logosu.gif

Hukukun Üstünlüğü Derneği örnek bir hukuk toplumuna ulaşmak için yapılan çalışmalara katkıda bulunmak üzere 29 Kasım 2002 tarihinde İstanbul'da kurulmuştur. Dernek, başta hukuk fakültelerinden mezun olanlar olmak üzere hukuk ve insan hakları alanında çalışan herkese açık olup, temel hak ve hürriyetlerin sağlanmasına çalışan ve hukukun üstünlüğü ilkesini benimseyen tüm şahıs, kurum ve kuruluşlarla işbirliğini hedeflemektedir.

Derneğin Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Hukukun her alanda üstün olmasının teminine katkıda bulunmak,
  2. Hak ve hürriyetlerin; tarihi tecrübe, uluslararası sözleşmeler ve ilimin gösterdiği gerçekler çerçevesinde anlaşılmasını, kullanılmasını ve korunmasını sağlamak,
  3. Hukukçular arasında işbirliğini; dayanışmayı ve yardımlaşmayı temin etmek,
  4. Hukuki yardıma ihtiyacı olan gerçek ve tüzel kişilerin hukuki görüş, mütalaa, rapor ve hukuki yardım taleplerinin teminine yardımcı olmak,
  5. Yaşayan bir olgu olarak her türlü ilmi, kültürel ve sosyal çalışmalar yaparak hukukun gelişimini temin etmek.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Derneğin ilk genel kurul toplantısı 10 Mayıs 2003 tarihinde yapılmıştır. Yönetim kurulu her hafta periyodik olarak toplanmaktadır. Birinci Olağan Genel Kurulu 18 Eylül 2004 tarihinde toplanmıştır.

Hukukun Üstünlüğü Derneği 19 Kasım 2004 tarihinde Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyesi olmuştur ve halen bu üyeliği devam etmektedir.

Hukukun Üstünlüğü Derneği Dernekler Kanunu’ndaki tüm değişiklikleri dernek tüzüğüne yansıtmak amacıyla 20 Şubat 2005 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yapmıştır. Bu değişikliklere göre, derneğin faaliyet konularına; uluslararası faaliyet yapma, yurt dışında ve yurt içinde şube ve temsilcilik açma, platform oluşturma, üst kuruluş kurma gibi hususlar eklenmiştir.

Dernek, 6 Eylül 2003 tarihinden itibaren, üyeleri ve kamuoyu ile iletişimi sağlamak, birlikte çalışmak isteyen hukukçu meslektaşlara ve hukukun üstünlüğü hedefini sağlayıcı çalışmalara katkıda bulunmak üzere www.hukukunustunlugu.org adresindeki web sitesinden çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]