Hugo Eckener

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hugo Eckener (1924)

Hugo Eckener (10 Ağustos 1868, Flensburg, Prusya-14 Ağustos 1954, Friedrichshafen, Batı Almanya), Alman havacılık mühendisi. Dünya çevresini dolaşan ilk hava gemisinin komutanlığını yapmıştır.


Kont Ferdinand von Zeppelin'ın şirketinde çalışan Eckener, 1900'lerin başında metal çatkılı hava gemilerinin geliştirilmesine katkıda bulundu. I. Dünya Savaşı sırasında hava gemisi pilotları yetiştirdi ve Alman Deniz Kuvvetleri'nin sipariş ettiği 88 tane zeplinin yapımını yönetti.

Kasım 1918'de ticari üretime döndü ve Zeppelin'in ölümünden sonra hava yolculuğunu halka sevdirmeyi başardı. 1924'te, hava gemisi “ZR-3”'le Atlas Okyanusunu geçti. Sonradan “Los Angeles” adını alan “ZR-3”, ABD'ye savaş tazminatı olarak verilmek üzere yapılmıştı. Eckener ayrıca “Graf Zeppelin” hava gemisinin 1929'da dünya çevresindeki ünlü uçuşunu ve 1931'deki kutup seferini yönetti.

Nazilere karşı çıkan Eckener, uluslararası çevrelerde tanınan biri olmasına karşın Adolf Hitler hükümeti tarafından hava gemisi komutanlığından alındı. “Graf Zeppelin”'den sonra geliştirilen en büyük hava gemisi olan LZ 129 Hindenburg 6 Mayıs 1937'de, New Jersey yakınlarındaki Lakehurst'ta yandı. Çok sayıda insanın ölümüyle sonuçlanan bu kaza, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan hava gemilerinin seferden kaldırılmasına yol açtı. Eckener 1938'de Alman hava gemilerinde kullanılan hidrojen gazı yerine helyum gazı almak için o yıllarda dünyanın en büyük helyum üreticisi olan ABD'ye gönderildi, ama bu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Yaşamının son yıllarını bir makine fabrikasının yöneticiliğini yaparak geçirdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]