Hisarönü, Marmaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hisarönü
—  Köy  —
Muğla Turkey Provinces locator.jpg
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muğla
İlçe Marmaris
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 252
İl plaka kodu 48
İnternet sitesi: [1]

Hisarönü, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı bir köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastabos (Hisarönü), Marmaris-Datça yolundan Bozburun yönüne girildiğinde karşılaşılan Hisarönü köyü’nün güneydoğusundaki Eren dağı üzerindedir. Yöre halkının Pazarlık diye isimlendirdiği düzlükte Kastabos antik mabet-kenti bulunuyordu. Kastabos, Karia dilinden gelen “Tapınak Düzlüğü” anlamında bir sözcüktür. Aynı isimde Klikia ve Kappadokia’nın yakınındaki Lykaonia civarında iki kent daha bulunmaktadır. Kastabos’un bulunduğu yöreyi ilk kez 1886’da T.A.B. Spatt araştırmış ve bir mabetle karşılaşmıştır. Spatt bu mabedin Leto’la ait olduğunu ileri sürmüştür. Antik kaynaklarda ise Kastabos’un,Artemis mabedinden ötürü isminden söz etmektedir. George Bean’de Gölenye’de (İçmeler) gördüğü yazılı bir taş üzerinde Kastabos ismini okumuştur. Ayrıca Bybassos kentinde de Apollon’a şarkı söyleyen Hemithea’nın ismine rastlanmıştır. Bybassos da, Kastabos’a 1–2 km. uzaklıktadır. bu mabet ,Helenistik çağda İon nizamında yapılmıştır. Uzun kenarlarında 11’er, kısa kenarlarında da 6’şar sütun bulunmaktadır. İngiliz profesör cook.Tapınakla ilgili ayrıntılı çalısma yapmış aynızamanda bunuda kitaplaştırmıştır. (HEMITHEA TEMPEL)...Değişik bölgelerden Yörük göçleri gerçekleşmiştir.Köyün bir kısmı Mersinden,bir kısmı Alanya'dan,bir kısmı ise Köyceğiz'den gelmiştir.Sarıkeçili ve Karakeçili Türkmeni olan aileler mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hisarönü köyü Marmaris'e bağlı olup kentin güney batı yönünde yer alır.Köyün iki kumsalı bulunur .Bu kumsalların güneydoğu yönünde bulunananı Kerdime,güney batı yönündeki Limanbaşı olarak adlandırılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve turizime dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Köyün sağlıkocağı vardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]