Hilan, Malatya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hilan (Uğrak) Mahallesi
—  Köy  —
Malatya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Malatya
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 422
İl plaka kodu 44
Posta kodu 44180
İnternet sitesi: [2]

Hilan Köyü (Uğrak Mahallesi), Malatya ilinin Merkez Dilek Belediyesi Kasabasına bağlı bir köydür.

Hilan Malatya Merkeze 15 km' dir, Şehire yakın olması ile cok önemli konumdadır. Köy adını aldığı Hilan ovasında kurulmuştur, Köyün tarihi hakkında net bilgiler bulunamakta birlikte, köyün yaşlılar tarafından anlatılan bilgilere dayanmaktadır. Hilan'ın kelime anlamı ise Peygamberler Yurdu demektir. Bu köy Alevi Türk köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilan kelime anlamı olarak Peygamber yurdu demektir, İslamiyetin kuruluşundan ve Türklerin İslamiyeti kabul edilişinden buyana Alevi Türkmen Köyü olarak bu günlere kadar gelmiştir, Yavuz selim zamanında alevi katliamlarında Hilan boşaltılmış ve halk ceşitli bölgelere sığınmıştır,daha sonra çeştli bölgelerde olduğu gibi halk isyan ederek geri topraklarını ele gecirmiştir.

17.-18. yüzyıl arasında Osmanlı'nın savaş yıllarında bircok kişi asker olarak gitmiş ve geri dönmemiştir, Genc nufus yok olmuştur. Yoksulluk hastalık eşkiya baskını ve buna takip olarak osmanlı baskısı sonucu köy yine boşalmıştır, 7 sülale kalmıştır isimleri ise; Kasolar (Fıratlar), Halolar (Karaeliler, seçkinler), Körkuşlar (körkuşlar) Hamza Paşalar (uzunözler), Abazalar (şahinler), Kavaslar (doğanlar) ve centelerdir.Bu 7 sülalenin dışında köye anadolun çeşitli bölgelerinde göçebe türkmenler gelip yerleşmiştir.

Hilan eski sınırları; Kuzeyde Tohma Çayı, Güneyde bugunki dilek sınırları içi, Doğuda şimdiki adı ile Yukarı Gölpınar, Göçmen köyü Hilanın merasıdır ve hudut Hatunsuyuna ve Mahmudu köyü Gürlek pınarına kadar dayanır. Batı sınırı ise, Şahnahan deresi ile Tohmanın birleştiği yer (Sakaltutağı) Ordan Toprak tepe mutullu ve ören önü ile birleşir.

Hilan bircok ilçe yollarını gectiği noktadadır, bu yolar Sakaltutağından Hilan'a, Hilan danda Eski Malataya (Batalgazi) giderdi. Eski Malatya vilayetliği kaybettikten sonra Hilan yol bakımından Önemini yitirmiştir. Menzil yolu acılarak Dilek'e Bağlanmış, Dilekte yeni vilayete bağlanmıştır. Hilandan gecen yolun 12 metre genişliğinde olup o dönemin en işlek ve en geniş yoludur.

Köyümüzün eskiden ise ağaccılık ve bağcılık yapılmaktadır,Yüzlerce dönem bağlar vardı, şuan ise Üzüm bağcılığı yapılmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]