HijackThis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
HijackThis
Geliştiren(ler) Trend Micro
Güncel sürüm 2.0.4
(21 Nisan 2010)
İşletim sistemi Microsoft Windows
Yazılım türü Malware teşhis edici
Lisans Freeware (serbest yazılım)
Resmî sitesi free.antivirus.com

Hijackthis, Microsoft Windows işletim sistemleri için ücretsiz bir spyware temizleme aracıdır.

Program Merijn Bellekom adlı bir yazılım gelişitiricisi tarafından yazılmış, 2006 yılında Trend Micro firması tarafından satın alınmıştır. Program, zararlı temizliğinde imza veritabanı kullanmadan sezgisel tespite dayalı bir yöntemle kullanılır. Çok hızlı bir tarama ile, zararlı bulaşmamış bir sistemden farklı olarak çalışan işlemlerin bir listesini çıkartır. Bu işlemlerin tamamı zararlı anlamına gelmez ve bilinçsiz kullanımda sisteme büyük hasar verebilir.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Hijackthis tarama sonucunda salt metin belgesinden oluşan bir liste çıkartır. Bu listede sistemde çalışan ve Hijackthis tarafından silinebilen işlemler bulunur. Hijackthis listelerini otomatik yorumlama siteleri vardır ancak ne yaptığını tam olarak bilmeyen kullanıcıların çevrimiçi yardım alabilecekleri bir ortamda, bir uzman eşliğinde temizleme yapmaları gereklidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hijackthis Analiz- HijackthisTR Analiz ekibi, virüs, truva atı, casus yazılımlar ve internet solucanları gibi zararlıları Hijackthis raporu ile temizleten bir hizmet sunar.