Hazar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Xazar Üniversitesi İIktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Binası

1991 yılında kurulmuş olan Hazar (Khazar), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kurulduğu günden bugüne kadar Azerbaycan’ın önde gelen işletme okulu olarak faaliyet göstermektedir. Bölgesel gereksinimlere göre uyarlanarak modern batı eğitim sisteminin Azerbaycan’da tanıtımı ve gelişmesini sağlamakta öncü olmuştur.

1997’den beri, bilim doktoru, profesör Mahammad Nuriyev dekan olarak görevini sürdürmektedir. Fakültede, ekonomi ve yönetim alanında farklı disiplinlerde eğitim vermekte olan 50’yi aşkın fakülte üyesi bulunmaktadır. Fakültede eğitim dili İngilizcedir.

Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülte, lisans, yüksek lisans ve doktora programları seçenekleri sunmaktadır.

Lisans Programları:

  • Finans Alanında İşletme Lisansı
  • Muhasebe Alanında İşletme Lisansı
  • Yönetim Alanında İşletme Lisansı
  • Genel İşletme Lisansı
  • Uluslararası İş Alanında İşletme Lisansı
  • Pazarlama Alanında İşletme Lisansı
  • Ekonomi Alanında İşletme Lisansı
  • Uluslarası Ekonomi Alanında İşletme Lisansı

Yüksek Lisans Programaları:

  • İşletme Yönetimi Alanında Mastır Programı
  • Uluslararası Ekonomi alanında Bilim Mastırı Anında İşletme Lisansı

Fakülte, IPAG (İnstitut de Preparation a l’Administration et a la Gestion, France) ile beraber Enerji Yönetimi ve Sürdürülebilir Gelişim ikili (dual) master programı olanağı sunmaktadır.

E-öğrenim[değiştir | kaynağı değiştir]

Moodle diye adlandırdığımız, öğrenim yönetimi sistemi, 2009 yılından beri ders ve iş eğitimlerinde destekleyici unsur olarak kullanılmaktadır.

EYO Kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Universite Merkezi kütüphanesi dışında Fakülte kütüphanesinde ders ve araşdırma kitabları bulunmaktadır (daha çok kısımə İngilisce olmakla).Ve birçok periyodik iş magazini, akademik dergi ve gazetelere üyeliğini sürdürmektedir. Basılabilir kaynakların yanında, Online Kamu Erişim Kataloğu, Kurumsal Bilgi Havuzu ve elektronik veritabanına erişim olanakları vardır.

Eğitim Kalitesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakültenin sunduğu eğitim programları bölgede saygı duyulan ve kalitesi kabul görmüş programlardır. 2008 ve 2009 yıllarında, uluslararası etkisi ve eğitim kalitesi açısından okul, Eduniversal Değerlendirme Sistemi’nin EDUNIVERSAL Uluslararası Bilimsel Komitesi tarafından birinci Palme (Azerbaijan-Eurasia&Middle-East) olarak seçilmiştir.

Uluslararası Ortak Programlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşundan itibaren, uluslararası yüksek eğitim kurumları ile ortak işbirliği okulun başlıca amaçlarından biri haline gelmiştir.

İşbirliği yapılan okullardan önde gelenleri Georgia State University, Robinson College of Business (Amerika), Southern Connecticut State University (Amerika), University of California at Los Angeles (UCLA, Amerika), The Nottingham Trent University (Büyük Britanya), Institute Superieur de Commerce İnternational de Dunkerque (ISCID, Frans), Institut de Preparation a l’Administration et a la Gestion (IPAG, Frans), BI Norwegian School of Management (Norveç), Stockholm School of Economics in Riga (Latviya), Malaysian Institute of Economic Research (Malezya), Caucasus Business School (Tiflis, Gürcüstan) ve dünyanın başka bölgelerinde bulunan diğer bazı okullardır.

Fakülte Mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülte mezunları, dünya çapında, Amerika, Büyük Britanya, İtalya, Almanya, Türkiye, Yeni Zellanda, İran, Gürcüstan, Kazakistan, Rusya gibi ülkeleri de içeren çapta saygı görmektedir. Birçok mezun Azerbaycan’da faaliyet gösteren, BP, Halliburton, Baker Hughes, Baker Tilly, Ernst and Young, Pricewaterhouse Coopers, Deloitte, World Bank, Intertek gibi uluslararası kuruluşlarda ve Azerbaycan Devleti Merkez Bankası, International Bank, Unibank, Bank of Baku gibi önde gelen yerel finansal kuruluşlarda görev almaktadır.

Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

MBA programını ve Fakülte Kapasitesini Geliştirmek (1996-2001, Georgia State University, Robinson College of Business ile beraber). Proje Azerbaycan’da ilk MBA programının gelişmesini, fakülte eğitimlerinin ve değişim programlarının organize edilmesini, ve okulun idari yönetiminin geliştirilmesini sağlamıştır.

Yeni Bir Ekonomiyi Teşvik: Azerbaycan’da lisans düzeyindeki işletme eğitimini geliştirmek(2002-2005, Southern Connecticut State University Business School işbirliği ile). Bu proje, okulun lisans düzeyindeki programlarının tekrar dizayn edilmesini ve fakülte eğitimlerinin ve değişim programlarının teşvik edilmesini sağlamıştır.

Azerbaycan’da Kurumsal Yönetim(2002-2005, Sasakawa Peace Foundation’ın finanse ettiği ve Malaysian Institute of Economic Research tarafından devam ettirilmiş bir araştırma programıdır. Kurumsal yönetimi geliştirme odaklı tavsiyeler geliştirilmiş ve özel işletme ve devlet teşkilatlarına sunulmuştur.

Azerbaycan’daki Makroekonomik Tahmin Kapasitesini Güçlendirmek: (2005-2008, Sasakawa Peace Foundation’ın finanse ettiği ve Malaysian Institute of Economic Research ve Korean Development Institute tarafından devam ettirilmiş bir araştırma programıdır. Araştırmadaki ana konular ara tahmin modelleme, tahminler ile tüketici ve işletme sezgileridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]