Haydere, Bozdoğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Haydere
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Bozdoğan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.860
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09760
İnternet sitesi: [2]

Haydere, Aydın ilinin Bozdoğan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Haydere adı büyük ihtimalle,Karia bölgesindeki adlardan birisidir.Hemen güneyinde bulunan antik Bargasa (Halkına veya diğer adı Piginda)kentinin sur dışı bir yerleşkenin adı olma ihtimaki yüksektir.Haydere köyünün güney kesimlerinin sit alanı içinde olması bunun bir göstergesidir.Çamlıdere köyünü mahallesi olan Buleyle mahalleside böyledir.Buleyle adının burada yasayan bir leyli(Kadından)den kaynaklandığını iddia etmek ne kadar saçma ise askerlerin dereden geçemeyip adının ondan dolayı Haydere olmasıda o kadar saçmadır.Buleyle adınında Bulaila olması kuvvetle muhtemeldir. Akıl ve mantık yolunu kullanırsak Haydere adının Haideria veya Heideria olması daha mantıklı görünmektedir.Bu Haydere adının bitişik komsu köylerinin türkçe adlarından daha önce konulduğu fikrinin güçlenmesine yol açar.Örn,Osmanlı döneminde Çakaldere ve Çamlıdere(1960 da bu adı almıştır)adı yoktur Sipahiler adı vardır.Kazandere Köyününde benzer bir durum arz ettiğini düşünmekteyim.Haideria adlı köyün adı Haydere olarak değiştirildikten sonra doğusundaki yeni yerleşime önceleri Çakaldere sonraları Çamlıdere Köyü batısındaki yere de Kazandere adı verilmiştir.Böylece Çamlıdere Haydere Kazandere köyü üçlemesi ortaya çıkmıştır.Kazandere Köyünün Çamlıdere Köyünden haha önce adını aldığı kesindir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Haydere Köyü Bozdoğan ilçesinin tüm tipik özelliklerini tasır.Türkmen yörüğüdür.Yemekler bitkisel ve zeytinyağlı agırlıklıdır.Sadece Hayderede değil tüm köylerde oğlak kebabı çok meshurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın iline 80 km, Bozdoğan ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1860
1997 1698

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2011 - Adnan sünger
2009 - Yakup yıldırım
2004 - Yakup yıldırım
1999 - Yakup yıldırım
1994 - Yakup yıldırm
1989 - yakup yıldırım
1984 -yakup yıldırım

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim ve yatılı okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi de mevcuttur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]