Hatunköy, Maden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Hatunköy
—  Köy  —
Elazığ in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Maden
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 162
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 424
İl plaka kodu 23
Posta kodu 23400
İnternet sitesi: [2]

Hatunköy, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı 1522 yılına ait tapu tahrir defterlerinde Hatunkendi olarak geçmektedir. Bolgenin 1516 da Osmanli idaresine girmesinden sonra onemli sayida koyle birlikte timar olarak Harput Alaybeylerine verilmistir. Huh Agalari [3] olarak da bilinen Alaybeyzadeler 1965 yilina kadar koyun onemli sayilacak bir bolumune sahiplik etmistir. Verimli arazisi ile bir donem bolgenin en zengin koylerinden birisi olan Hatunkoyu, bolgenin en onemli koylerinden birisi olarak hayatina devam etmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya Köy, Hazar Gölüne yaklaşık 1,5 km’dir. Elazığ iline 55 km, Maden ilçesine 25 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1300 metre yüksekliğe sahiptir. Hatunköy, 38.483 enlem ve 39.483 boylamlarındadır. 20. yüzyılın başında tamamen ormanlık bir alana sahip iken, bu yüzyıl içerisinde meydana gelen sanayileşme ve hızlı nüfus artışı ormanlıkların kısa sürede ortadan kalkmasına sebebiyet vermiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. 2000 yılından önce kar yağışının ve buna bağlı olarak köy yolunun ulaşıma kapanması 2000 yılından sonra pek olmamışdır, Köyün kısa da olsa yolu ulaşıma kapanır. Ancak bu uzun sürmez. köyümüzden öğrencilerimiz, taşımalı olarak okula gitmektedir.yaz ayları gündüz sıcaklığının fazla olmasına rağmen geceleri serin dir.

Köy nüfusu, yaz aylarında serin olduğu için artmaktadır. Bu sebepledir ki, nüfus sayımının yapıldığı döneme göre köyün nüfusunda çok ciddî değişiklikler meydana gelebilmektedir. Köyde okuma, yazma oranı çevre köylere nazaran yüksektir. Rütbeli asker, polis, öğretmen, doktor, savcı, mühendis, işçi, memur vb. mesleklerden birçok kişi vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi bundan yaklaşık olarak 15-20 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılığa dayanmakta iken, eğitim seviyesinin yükselmesi ve memuriyet kavramının köy halkı içine girmeye başlamasıyla bu alanlara yöneliş başlamış ve bununla ters orantılı olarak tarım ve hayvancılık önemini kaybetmeye başlamıştır.