Halitli, Manisa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Halitli
—  Köy  —
Manisa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 780
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45000
İnternet sitesi: [2]

Halitli, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

KÖYÜN ADI ÇOK ESKİ ZAMANLARDAN GÜNÜMÜZE DEĞİŞEREK GELMİŞTİR. KÖYÜN KURULUŞU YAKLAŞIK 150 SENE KADARDIR.ÇÜNKÜ KÖYÜN EN YAŞLISI OLAN VE SAVAŞA KATILAN BİR DEDE VAR VE YAKLAŞIK OLARAK 115 YAŞINDADIR.(Artık sağ değil).KÖY İLK KURULDUĞUNDA KURUCULARIN İSMİNİ ALDIĞI SÖYLENİYOR SONRA ZAMANLA DEĞİŞMİŞTİR..Şu anda 203 haneye ve yaklaşık olarak 1000'e yakın nüfusa sahiptir.(04.07.2013)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde eskiden beri var olan adetler devam etmektedir mesela düğünlere yabancı gençler giremez bu adet birçok kavgayıda beraberinde getirmiştir,ayrıca dışarıdan gelip köyden kız alanlardan toprak bastı parasıda alınır, yaren tepesi meşhurdur eski savaşların burda geçmiş olması tepenin önemini artırır, tepede ayrıca badem ve çam ağaçları çoktur bu yüzden her yıl bahar ayında tepe çocuk sesleriyle cıvıl cıvıl olur,ayrıca köyde Atatürk'le bizzat savaşa katılmış 115 yaşında AMCA lakaplı dede vardır,ama ne yazıkki o da diger gaziler gibi unutulmaya yüz tutmuştur...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa merkezine 18  km uzaklıktadır. civarın en büyük köyüdür çevre köylerin çocukları köydeki ilkokula gelmektedir köy yuntdağ eteklerinden Manisa ovasına doğru yayılmaktadır civarın son ova köyüdür ondan sonra yuntdağ köyleri başlar köyde tütün,pamuk,mısır,domates,biber,zeytin ve bağ yetişmektedir ancak pamuk son 8 yıldır hükümetin olumsuz politikaları yüzünden ekilmemektedir, bu yıl(2010) Haydar GÜREL, Ahmet KARABACAK ve Mehmet PEKER ilk defa seracılık faaliyetlerine geçmiştir. Bazı köyler dağlıktır deresi vardır bazı köyler ise ova üzerine kurulmuştur su kanalı vardır ama Halıtlı köyü hem deresi hemde su kanalı bulunan ender köylerden biridir. Köyde ilköğretim okulu vardır. Ayrıca 2000 senesinden başlayarak bu güne kadar taşımalı egitim yapılmaktadır.Bu sayede çevre köylerden öğrenciler okula gelmektedir.Bu köyler Kalemli,Türkyenice,Kaan,Sarıalan,Sarıbeyler,Kale ve Karayenice köyleridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 700
2000 585
1997 643

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tütün mısır ve zeytin ana geçim kaynağıdır ama son yıllarda tarım faaliyetlerinin pek gelir getirmemesi sebebi ile manisaya çalışmaya giden çoktur köy merkeze yakın olduğu (18 km) için göç pek olmamıştır servisle gidip gelmektedirler

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]