Gnawa Müziği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Gnawa Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Gnawa müziği Kuzey Afrika, Berberi ve Sufi dini şarkıları ile ritimlerinin bir karışımıdır. Onlar icin müzik hem bir dua hem de bir yaşam kutlamasıdır. Bu müzik Kuzey Afrika ve özellikle Batı Sahel, izlenebilmektedir oluşan etkileri birçok rağmen pratikte Kuzey Afrika başta olmak üzere Güney-Batı Cezayir'de ve Fas'ta yoğunlaşmıştır.

Gnawa şarkıları genelde uzun sürer.Bunun nedeni şarkılarda bazı ifadeler (bazı satırlar) birden fazla tekrar edilir. Aslında, bir şarkı birkaç saat durmaksızın sürebilir.

Sidi Moussa,Sidi Hamou,Sidi Mimoun bu türün en önemli icraacılarından ve üstadlarından olup farklı açılarda ve etkilerde birden fazla çalışmalarıyla birçok yerel sanatçıyı etkilemişlerdir.

Kastanyetler

Gnawa müzik enstrümantasyon ile karakterizedir. Büyük demir kastanyetler; Ar قراقب) qaraqab olarak bilinen büyük ağır demir castanets ve üç dize (veya gimbri) bir hajhuj olarak bilinen ud Gnawa müzik merkezi olan (Schuyler. , 2008) Gnawa ve ritimlerinin, onların enstrümantasyon farklı olduğun gibi. Özellikle Gnawa üçlü ve ikili metre arasında etkileşim ile karakterizedir. Schuyler sözünü "büyük bas davul" tipik daha geleneksel bir ortamda yer değildir. (2005 Schaefer)

Gnawa hemgogogibi udlar ve gimbri, üç telli bas ud aleti gibi koparıp eğdi içeren saygıdeğer telli alet gelenekleri var.Gnawa da büyük davul kendi ayin müzik olarak tbel denilen kullanabilirsiniz.Gnawa hajhuj Hausa gibi Batı Afrika ud]lar banjo doğrudan atası güçlü tarihsel ve müzikal bağlantıları vardır.

Ritüeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Gnawa lila ya da derdeba adı verilen karmaşık bir ayini ile gerçekleştirir. Törende ilk kurban ve ilahi demiurgic faaliyet yedi ana tezahürlerini ruh çağırma ile evrenin oluşumu yeniden oluşturur. orijinal ışık / enerji prizmatik ayrışma olarak, yedi renk ile temsil: Bu yedi aziz ve doğaüstü varlıklar (ملوكmluk, Arapça) çağırır. derdebaortaklaşa bir maâlem tarafından animasyonlu (usta müzisyen) onun askerlerinin başında ve moqadma ya da shuwafa(kâhin) ile aksesuarlar görevli kimse tarafından giydirilip ayin için hazırlanır.

Bu ritüel gerekli olduğunda töreni sırasında, kâhin aksesuarları ve giyim belirler. Bu arada,maâlem,guembrive yanma tütsü kullanarak, azizelar ve kuruluşlar sipariş sahip almak için kendilerini sunmak için doğaüstü çağrı kim kendinden geçmiş dans kendilerini takipçileri, adamak.

Kardeşlik içinde, her bir grup (zriba; Arapça: زريبة) (: مقدمة Arapça), kendinden geçmiş dans jedba(Arapça denilen yol rahibe bir inisiyatik moqadma ile birlikte alır: جذبة) vekrakebsbirkaç oyuncular eşlik ediyormaâlemile.

Sırasında müzisyenler,:; ruhların varlığı garanti bir hayvan kurban Önce gelen, bütün gece ayin alanı,aâda(عادة Arapça "alışkanlık" ya da geleneksel norm) Konsekrates bir açılış ile başlar krakebsoynarken, bir dönen akrobatik dans gerçekleştirin.

[| Cinler] [Genie] (cin ruhları)mluk (sing.melk) benzeri bir dizi toplamak soyut varlıklardır. Katılımcıların bir trans durumunu (jedba) bunların muhteşem dansları girebilirsiniz. Bu dansları sayesinde, katılımcılar rahatsız olup olmadığınamlukya olan ilişkilerinde onları yatıştırmak veya varolan ilişkiyi güçlendirme anlaşıyorlar. Mluk dans ve müzik Gnawa ritüel bir repertuar formu yedi dairesi kurmak yedi müzikal kalıpları, yedi melodik ve ritmik hücreler tarafından uyarılmış vardır. Bu yedi suit sırasında, tütsü yedi farklı tip ve yakılır dansçılar yedi farklı renk perdeler ile kaplıdır.

Mluk yedi ailelerin her biri çok "karakter" müzik tanımlanabilir tarafından ve dans ayak tarafından doldurulur. Hermelk kendine özgü renk, tütsü, ritim ve dans eşlik ediyor. "Varlıkları" (denirHadra , Arapça: حضرة) gibi muamele Bu kişiler, bilinç kendinden geçmiş uzay ve zamanda uygun olduğunu, zihinsel kompleksleri, insan karakteri ve davranışları ile ilgilidir. ritüel amacı ve yeniden uyum için algılanabilir olaylar ve ilahi yaratıcı faaliyeti destekleyen aynı enerji ile yapılan insan vücudunun ana güçler dengesini sağlamaktır.

Daha sonra, guembri treq ("yol," Arapça: طريق) açar, müzik ritüel repertuarının kesinlikle kodlanmış dizisi, daha sonra,gembri treq 'açılıyor '("yol," Arapça: طريق), ortak dünya Rönesans kadar müzik, dans, renk ve incenses, yedi mluk alemlerine karşısında kendinden geçmiş gezi yönlendiren, ritüel repertuarının kesinlikle kodlanmış dizisi Sabahın ilk ışıkları.

Hemen hemen Issawa veya Hamadsha gibi tüm Faslı tarikatlar, bir aziz kendi manevi otorite ile ilgilidir. Arapça: törenleri bu aziz yazılı eserler ya da manevi reçete (حزبHizb, Arapça) okuyarak başlar. Bu şekilde, kendilerini ayin yapmak için yetki veren kurucusu manevi torunları olarak rollerini iddia. Ataları idi Arapça ne okur ne de anadili Gnawa, şarkı aracılığıyla,geri getirereklila başlar ve kökenleri, onların kölesi atalarının deneyimleri, ve sonuçta itfa dans.

Gnawa Müziğinin Bugünü[değiştir | kaynağı değiştir]

Son birkaç yılda, Gnawa müzik ve modernize edilmiş ve böylece daha saygısız olma. Ancak, hala müzik kutsal, manevi durumu tasarrufu özel düzenlenen birçok lilas vardır.

Essaouira ("Gnaoua ve Dünya Müzikleri"), hafif dini ya da tedavi boyutları ile saygısız bağlamda Gnawa oyun Gnaoua Dünya Müzik Festivali çerçevesinde. Yerine, kendi kültürel sanat bu müzikal ifadesinde, dünyanın dört bir köşesinden gelen diğer müzisyenler ile paylaştıkları aşamaları.

Sonuç olarak, Gnawa müziği caz, blues, reggae ve Hip hop müzik gibi benzer türlerin eritme tarafından özünde ruhsal müziği yeni bir yön aldı. Haziran ayında dört gün boyunca her yaz, Festival de Fas Gnawa müzik ile ünlü müzisyenleri ağırlamaktadır. 1998 yılında bu yana ilk kez , ücretsiz konserler 2006 dünyanın dört bir yanından 10.000 ziyaretçi de dahil olmak üzere 200.000 'in üzerinde ziyaretçi festival uluslararası kapsamlara girdi , Pharoah Sanders, Keziah Jones, Geçmiş katılımcılar Randy Weston, Adam Rudolph, The Wailers Wailers (1963-1974 bandı dahil ettik Omar Sosa]], Doudou N'Diaye Gül ve İtalyanca trompetçi (Paolo Fresu.)

"Sudani Projesi" bir caz saksafon sanatçısı arasında işbirliği / gnawa diyalog gibi projelerin de vardır / besteci Patrick Brennan, Gnawi maâlem Najib Sudani ve davulcu / perküsyon / vokalist Nirankar Khalsa. Brennan metal qraqeb ve guembri ve gut bas dizeleri zil ve bas jazz ses paralel olduğu dikkat çekti.

Farklı kökenden ve milletlerden 1990'larda genç müzisyenler Modern Gnawa grup kurmaya başladı. Almanya Gnawa Impulse bir örnektir. Bu grupların ortak bir ses haline müzikal ve kültürel geçmişleri, eritme bireysel etkileri zengin bir karışımını sunuyor. canlı müzik patchwork içine [| | rap] [rap], reggae, jazz ve rai Raï Onlar unsurları dokuma var.

Gnawa ve Batı müzisyenleri içeren bu projeler aslında Gnawa Difussion vardır.

Gnawa Müzisyenleri ve eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mahmoud Guinia (the King) or Gania (actual spelling in passport) - He played with the likes of Pharaoh Sanders and Carlos Santana, to name but two. Contrary to popular myth, guitarist Jimi Hendrix did not spend a few months in his house to take some lessons. He is the son of the late Maâllem Boubker Gnaia, and his two brothers Abdelah and Mokhtar are also distinguished maâllemin (masters). The Gania Family does also include Zaida Gania, who is a very popular medium and clairvoyant at the nights of trance (leelas) as well as the head of a group of female gnawas, The Haddarate of Essaouira.
 • Hasna el-becharia born and lives in the town "bechar" in south Algeria. well-known gnawa musician and author of the Djazair johara album.
 • Brahim Belkane (The traditional)- He played with Led Zeppelin, Robert Plant, Adam Rudolph, Randy Weston, and Jimmy Page. He says that "there are many colours on earth: red, green, blue, yellow. You have to find these when you play, to be bright like the sun."
 • Hamid El Kasri- He is these days living in Rabat, but his origins are in the northern town Ksar El Kbir, thus the nickname Kasri (i.e. the one from Ksar). He is one of the biggest stars on stage and is particularly renowned in Morocco for his great voice. In his youth Maâllem Hamid was much associated with the gnawa scene in Tangier and masters like Abdelwahab "Stitou". He began his apprenticeship at the age of 7. He has the gift of being able to fuse the music of the north with that of the south: gharbaoui from Rabat, marsaoui from Essaouira and soussi or Berber from the south of Morocco.
 • H'mida Boussou (The grand master)- As a child H'mida immersed himself in Gnawi culture as taught him by the Maâlem Ahmed Oueld Dijja, and became a Maâlem himself at the age of 16. He also worked with Maâlem Sam from 1962 to 1968. Maalem H'mida Boussou died 17 February 2007, but his son, Maalem Hassan Boussou continues the gnaoua tradition and played a concert in homage to his late father at the 10th Essaouira Gnaoua and World Music Festival in June 2007.
 • Chérif Regragui (The communicator)- He became a Maâlem by the age of 18. He worked with Tayeb Saddiki in theatre and he was behind the group Taghada.
 • Mahjoub Khalmous - His skills took him to many festivals in Europe. In 1993 he formed his own group and became a Maâlem. He has worked for several years with Professor Bertrand Hell, head of the anthropology department at Besançon University in France.
 • Allal Soudani (The dreamer)- His grandparents M'Barkou and Barkatou were brought from Sudan as slaves. "When I play I no longer feel my body, I empty myself. And when I reach the state of trance I become nothing more than a leaf on a tree blowing at the mercy of the wind" he says describing his trance moments.
 • Omar Hayat (The showman)- Taught by Mahmoud Guinea and the late Maâllem Ahmed. He created his own group in 1991. His style is particularly influenced by reggae, although one should not be mistaken: Omar Hayat plays true gnawa and is a great source of inspiration for the young gnaoui in Essaouira . He participated recently at the festival of Avignon and has also been working and touring with the German circus Afrika! Afrika!.
 • Abelkebir Merchane - He is from an Arab family, none of whom are gnawa. His style is a mixture of marsaoui (Essaouira) and Marrakchi (Marrakech). He is also known as Cheb. He was taught by Maâllem Layaachi Baqbou and he possibly has the greatest voice in Moroccan gnawa today. His son Hicham is also a gnawa master.
 • Mokhtar Gania - Son of the great Maâlem Boubker. He is the younger brother of the legendary Mahmoud. He has played at the great Roskilde Festival in Denmark in 2003 sharing the stage with Bill Laswell, Jah Wobble, Gigi, Sussan Deyhim and others. He is currently considered one of the hottest gimbri players around.
 • Mohamed Daoui - He teaches the younger generation of future maâlems for which his reputation has stretched far and wide.
 • Abdelkader Benthami - He owes his education to some of the greatest Maâlems such as Zouitni. He lives in Casablanca, and showed his strength on albums like Bill Laswells Night Spirit Masters. His sons are both masters, and the youngest, Abderrahim, debuted in 2007 at Festival d'Essaouira.
 • Ahmed Bakbou - He has worked with some of the great Maâlems - Ba Ahmed Saasaa, El Hachimi Ould Mama, Homan Ould el Ataar, Si Mohamed Ould el Fernatchi. He is the first son of Maâllem Layaachi Baqbou, and he is known as "the talking gimbri", and even though he sings, he is often playing the gimbri with close friends like Abdelkebir Merchane or his brothers Moustapha and Aziz singing.
 • Essaïd Bourki - He has his origins in the south of Morocco. He performed with his group in Belgium in 1990. He is considered the secret master of Essaouira.
 • Abdellah Guinea (The Marley)- He became a Maâlem at the age of 16. His nickname is due to his dreadlocks and fondness of reggae. He is the middle son of Maâllem Boubker Gania. Today Abdelah is by many considered one of the greatest maâllemin in Essaouira.
 • Mohamed Chaouki - Formerly a horse trainer once worked in the stud farms of Rabat. At the age of 19 he became a maâlem. He formed a group with his brother, sons and nephews with whom he has performed in Europe 18 times.
 • Saïd Boulhimas - He is the youngest Gnawi to play at the 7th edition (2004) of the

gnawa festival. Saïd was taught by Abdelah Gania and is almost considered the son of the maâllem. He won the Festival de Jeunes Talents (Festival of young talents) in 2006 and is also part of the french/Moroccan Band Of Gnawa with Louis Bertignac and Loy Erlich.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakçalar[değiştir | kaynağı değiştir]