Gerçek aşık düğümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İki ip üzerinde üç Gerçek aşık düğümü, üçüncüsü sıkıştırılmamış

Gerçek aşık düğümü iki ipi düğüm kısmı birbiri içinde kalacak şekilde düzenlenen birer düğümle birbirine bağlar.

Bağlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağ ipin ucunu sol ip etrafından çevirip kendi ana ipi etrafına bir dolayarak bir adi düğüm at. Sol ipi sağ ip düğüm dolaması dışından dolayıp ve iki ipin öbür yanından geri getirip sağ düğüm halkası içinden kendi ana ipi etrafına bir dolayarak geçir.

Sonuçta iki ipin beraber girip beraber çıktığı, her ipin diğeri etrafında bir adi düğüm attığı, bu düğümlerin ipleri, üstte biri önden biri arkadan kavradıkları, altta ise aynı kavramayı ters taraflardan yaptıkları orta nokta simetrili bir yapı oluşmuş olur.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük bir düğümdür. Düğümden sonra ipler yan değiştirirler. İpler aynı cins ise düğümün önden ve arkadan görünüşü aynıdır. Birbirine sarılan iki aşık misali sadece (ip) sırtları görünür, düğümler gizli kalır. Çözülmesi çok zordur.

Kullanılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan yana iki ipi belli noktada birbirine bağlamak için kullanılır. Dekoratif vede kaymadan tutabilme amaçlı, örneğin bıçak sapından sarkan, ip zinciri yapmakta Japon bağı, Yoma bağı veya Çift ipte düğme yerine veya yanına kullanılabilir.

Batıl inanışı vardır; Taze iki dalı birbirine düğümleyip, gelişip büyüdüklerinde düğümün tutup tutmadığına bakarak iki kişinin birbirlerine aşık olup olmadığını gösterdiğine inananlar vardır.

Bu düğümün sıkıştırılmamış şeklinde bükülmuş telden nişan yüzüğü adeti vardır. Düğümler birbiri etrafında hareket edebilir ama ayrılamazlar.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]