George Jacob Holyoake

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Holyoake2.JPG

George Jacob Holyoake (Nisan 13, 1817 - Ocak 22, 1906), sekülerist ve sendikacı, Birmingham, İngiltere'de doğdu.

Henüz genç yaşta iken Owenist bir konferansçı ,1841 'de bir halk konferansında Tanrısal sayılamayacak bir konuda toplantının mümessili olarak suçlanıp tanrıyı karalama suçu ile mahkûm edilen son insan oldu.

Altı ay tutuklu kaldı. Sonrasında Sekülerist düşüncelerini geliştirmeyi bırakıp, Reasoner 'ı kurdu. Reasoner'ı vergilerini ödemeden yayımlamaktan suçlandıysa da (Bu suçla da yargılanan son kişi olmuştu!) ilgili verginin yürürlükten kaldırılması ile kovuşturma sona erdi.

Sonraki yıllarında hayatındaki önceliği altsınıf işçilerle ilgili sendika faaliyetlerine adadı.Rochdale öncüleri'nin tarihini yazdı (1857),sırasıyla The History of Co-operation in England (1875; gözden geçirilmiş baskı, 1906), ve The Co-operative Movement of To-day (1891). (1892)'de Bir tahrikçinin Altmış yılı adı altında otobiyografi sini yayımladı.1905'te Bygones worth Remembering adı ile iki ciltlik anılarını yayımladı.Brighton'da 22 Ocak 1906 da öldü. Holyoake'nn yazıları ve yayınları Bishopsgate Kütüphanesi ve National Co-operative Archive, Manchester kütüphanelerinde bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • See J. McCabe, Life and Letters of G. J. Holyoake (2 vols, 1908); C. W. F. Goss, Descriptive Bibliography of the Writings of G. J. Holyoake (1908).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]