George Frederick Dick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

George Frederick Dick (21 Temmuz 1881; Fort Wayne, Indiana - 10 Ekim 1967; Palo Alto, California), ABD'li hekim ve patoloji uzmanı. Karısı Gladys Henry Dick ile birlikte kızıl hastalığının nedenini bulmuş ve bu hastalığa karşı korunma yöntemlerini geliştirmiştir.

I. Dünya Savaşı'nda, Ordu Sağlık Birliği'nde görev yaptığı sıralarda kızıl hastalığı üzerinde çalışan Dick, savaştan sonra önce Chicago'daki Rush Tıp Yüksekokulu'nda klinik tıp profesörlüğü (1918-33), daha sonra Chicago Üniversitesi'nin tıp bölümünde yöneticilik (1933-45) yaptı.

1923'te karısıyla birlikte, kızılın etkeni olan hemolitik streptokoku ayırdı, hastalığa karşı bağışıklık sağlamak amacıyla kullanılan Dick toksinini hazırladı ve toksin-antitoksin karışımının şırıngayla verilmesine dayanan korunma yönetimini (Dick yöntemi) buldu. 1924'te gene karısıyla birlikte, kızıla karşı duyarlılığı saptamak için uygulanan Dick testini geliştirdi. Bu testte, 0,1 ml (cm³) kızıl toksini deri altına şırınga edilir; yaklaşık 24 saat içinde deride çapı 10 mm'den büyük bir kızarıklık oluşması bu hastalığa karşı duyarlılığın (ya da bağışıklık yetmezliğin) göstergesidir.