Gazlıgölakören, İhsaniye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°59′K 30°27′D / 38.983°K 30.45°D / 38.983; 30.45

Gazlıgölakören
—  Belde  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Ege
İl Afyonkarahisar
İlçe İhsaniye
Yönetim
 - Belediye başkanı İdris Kaya
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 1,474
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03370
İnternet sitesi: YerelNET

Gazlıgölakören, Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı bir beldedir.

Belediye başkanı: İdris Kaya'dır.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cumhuriyet Mah.
  • Fatih Mah.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin Yıllara Göre Nüfusu
2009 1.474
2007 1.883
2000 2.106

Gazlıgölakören Kasabası Afyonkarahisar İli, İhsaniye İlçesine bağlı ve Afyonkarahisar-İhsaniye karayolu üzerinde Afyonkarahisar'a 27, İhsaniye'ye 5 km uzaklıktadır.

Kasaba İhsaniye bölgesindeki yerleşim yerleri içerisinde eğitime bakış açısı ve kalkınmışlık oranı ile oldukça gelişmiş ve Afyonkarahisar'a yakınlığı ve çok kolay ulaşım imkânları ile memurlar açısından da tercih sebebi olmaktadır. Yol üzeri olmasının avantajı ile en geç 15 dakikada bir yolcu taşıma aracı kasabadan geçiş yapmaktadır. Bu nedenle kasabada memur olarak görev yapanların neredeyse tamamı Afyonkarahisar'da ikamet etmekte ve geliş-gidiş yapmaktadırlar.

KASABANIN TARİHÇESİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesi Gazlıgölakören Köyü'nün hangi tarihte ve nasıl kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kurtuluş Savaşı’nda köyün düşman tarafından işgal edildiği 3-4 ay sonra mili mücadele sonucunda düşmanın köyden çekildiği anlatılmaktadır.

Gazlıgölakören Köyü geçmiş yıllarda İhsaniye ilçesine mahalle bazında bağlanma yönünde yapılan referandumda “hayır” oyunun fazla çıkması nedeniyle köy olarak kalmayı tercih etmiştir. 18 Nisan 1999 seçimlerinde yeterli nüfus yoğunluğu bulunması nedeni ile belediye olmuştur.

KASABANIN COĞRAFİ KONUMU[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazlıgölakören Kasabası ilçe olarak İhsaniye, il olarak Afyonkarahisar’a bağlıdır. Doğusunda Kayıhan Kasabası, güneydoğusunda Ablak Köyü, güneyinde Aşağı Tandır Köyü, batısında Susuz Osmaniye Köyü, kuzeybatısında İhsaniye ilçesi, kuzeyinde Beyköyü bulunmaktadır.

Gazlıgölakören Kasabası’nın içinden Afyonkarahisar-İhsaniye ana karayolu geçmektedir. Ayrıca kasabanın hemen kenarından demiryolu geçmektedir. İhsaniye ilçesi demiryolu istasyonu kasabaya 5 km. uzaklıktadır. Sıcak su kaynakları ve bunun neticesinde hamamları ile ünlü Gazlıgöl 10 km mesafededir. Burada da demiryolu istasyonu vardır. Kasaba içinden geçen karayolu İhsaniye ilçesinden sonra Döğer Kasabası’ndan Kütahya ili karayoluna kadar çıkmaktadır.

Kasabamız ulaşım mesafesi olarak Kayıhan’a 7 km, Ablak’a 5 km, Aşağı Tandır Köyü’ne 4 km, Susuz Osmaniye’ye 9 km, İhsaniye ilçesine 5 km, Beyköy’e 10 km, Gazlıgöl’e 10 km, Afyonkarahisar il merkezine 27 km mesafelerdedir.

Kasabamızın iklimi genelde karasal iklim tipine uygundur. Kışları soğuk, sert ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Bitki örtüsü olarak karasal iklimin bitki örtüsü olan steptir. Ormanlık alan bulunmamaktadır.

Kasabada yer altı zenginlik kaynağı olarak su mevcuttur. Maden yönünden herhangi bir kaynak mevcut değildir.

KASABANIN EKONOMİK YAPISI[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım alanında son yıllarda sulama çalışmalarına önem verilmeye, modern tarım alet ve makineleri ile tarım çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Kasabada ayrıca modern tavuk çiftlikleri bulunmaktadır. Bakkaliye, tuhafiye, demir ve marangoz atölyeleri mevcuttur. Kasaba dışında iş bulup çalışmaya giden ve çevredeki işlerde mevsimlik veya kadrolu çalışanlar da vardır. Emekli olanların sayısı da son yıllarda giderek artmaktadır.

Kasabada tarım alanında yetiştirilen buğday, arpa, nohut, mercimek, pancar, haşhaş, ayçiçeği, fasulye, kavun, karpuz, salatalık gibi ürünlerdir. Bu ürünlerin ihtiyaç fazlası satılarak değerlendirilmektedir.

Kasaba içinde bulunan fırınlarda kadınlar genellikle ekmeklerini kendileri yaparlar.

Ekonomik durum günümüz şartlarına göre genel olarak normal düzeydedir. Nadir de olsa ihtiyaç sahibi aileler kasabalıların desteği ve sosyal yardımlaşma vakfı yardımları ile geçimlerini temin etmektedirler.

FOLKLOR VE KÜLTÜR YAPISI[değiştir | kaynağı değiştir]

(Gelenek-görenek, giyim-kuşam, törenler)

Gazlıgölakören Kasabası’nın kendine ait başlı başına bir folklor ve kültürü yoktur.

Kılık-kıyafet genelde günümüz kıyafetlerine uygundur. Erkekler normal modern kıyafetler kullanırlar. Kadınlar ise genelde şalvar giyerler. Evlenmeler hemen hemen her yerde adet olduğu gibi önceden söz kesme, nişan ve sonunda düğün şeklinde olmaktadır. Düğünlerde Cuma günleri kadın hamamı, cumartesi günleri ise erkek hamamının yapılması adettir.

EĞİTİM-ÖĞRENİM VE OKUL DURUMU[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabada okur-yazar oranı % 98’ler civarındadır. Buna rağmen eğitime bağlı meslek sahibi kişi sayısı az olmakla birlikte son yıllarda halkın bilinçlenmesi ile sayı da artmaktadır. İşçi olarak çalışanlar çoğunluktadır. Kız çocuklarının zorunlu temel eğitimden sonra orta öğrenime devam etmeleri azınlıkta kalmaktadır. Erkek çocuklarının kızlara nazaran eğitimlerine daha fazla önem verilmektedir.

Kasabada ilkokul ilk defa şimdiki Yeşil Cami yanındaki meydanda yapılmıştır. Halen faaliyette olan okul ise 1972 yılında yapılarak faaliyete geçmiştir. 2000-2001 öğretim yılından itibaren de ilk defa ikinci kademe öğrencilerini bünyesinde okutmaya başlamış olup 2001-2002 öğretim yılı itibarıyla 5 derslikli yeni okul binasının da hizmete girmesiyle ikili öğretim sona ermiş ve normal öğretime geçilmiştir.

GENEL DURUM[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın iletişim sorunu bulunmamaktadır. Kasabada üç cami ve buralarda çalışan iki kadrolu imam mevcuttur. Eski muhtarlık binası belediye binası olarak kullanılmaktadır. Sağlık evi mevcuttur.

Kasabada içme suyu şebekesi ve kanalizasyon mevcut olup yol kaldırım çalışmaları devam etmektedir.

Kasabanın ilk ve tek resmi web sitesi http://gazligolakoren.tr.gg

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]