Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Türkiye'nin en eski ve en köklü mühendislik fakültelerinden biridir. 1966 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi olarak eğitim vermeye başlayan okul 1982 yılında Gazi Üniversitesi'ne bağlanmış ve adı Mühendislik-Mimarlık Fakültesi olarak değiştirilmiştir.[1] 28 yıl Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak eğitim veren fakülte 03 Ekim 2009 gün ve 27365 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15438 karar ile birbirinden ayrılmış ve iki ayrı fakülte haline getirilmiştir.[2]

Fakültede lisans düzeyindeki mühendislik öğrenimi yanı sıra, lisansüstü düzeyde yüksek lisans ve doktora öğrenimi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde sürdürülmektedir. Mühendislik Fakültesi Gazi Üniversitesi Maltepe kampüsünde bulunmaktadır.

Fakültede; Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri bulunmaktadır.

Fakültede eğitim süresi, bir yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bütün bölümlerde 4 yıldır. Tüm bölümlerde eğitim en az %30 oranında İngilizce olarak yapılmaktadır. Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümlerinde ikili eğitim yapılmaktadır.

Üniversitemizin tüm öğrencileri ve akademik personelinin kullanımına açık Fakülte Kütüphane mevcuttur. Kütüphanede 20000 kitap, 44'ü yabancı olmak üzere 145 süreli yayın ve Fakültemiz bölümlerinde yapılan 996 yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır.

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
Dosya:Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 060420102194.jpg
Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

.

Fakülte'ye Bağlı Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırma Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi
  • Enerji Çevre Sistemleri ve Endüstriyel Rehabilitasyon Araştırma Merkezi
  • Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 39°55′20″N, 32°50′20″E