Gazi Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gazi Üniversitesi Gazi Konser Salonu sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Gazi Üniversitesi
Slogan "Gazili Olmak Ayrıcalıktır"
Kuruluş 1926 [1][2]
Tür Devlet[3]
Eğitim dil(ler)i Türkçe, İngilizce
Rektör Süleyman Büyükberber
Akademik personel 4024 [4]
Kayıtlı 48.143(Ön lisans+Lisans), 8.964(Yüksek lisans+ Doktora)(2008-2009)[5][6]
Konum Ankara, Türkiye
Web sitesi gazi.edu.tr

Gazi Üniversitesi, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesidir.

1926 yılında Ankara'da kurulmuştur. Sanat eğitimi alanında Cumhuriyet tarihinin öncüsüdür. Büyük Türk ressam ve heykel sanatçılarının pek çoğu buradan mezundur. Türkiye'nin en büyük ve köklü Eğitim Fakültesi'ne sahiptir. Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk Fakülteleri,Mühendislik Fakültesi Türkiye çapında öne çıkmıştır. Mevcut 5 kampüse sahiptir ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve Ankara Akyurt ve Polatlı'da yeni kampüsler kurulması planlanmaktadır[7][8][9]. Bunlar:

Bunların dışında Gazi Üniversitesinin Ankara Ostim, Çankaya, Kızılay bölgeleri ve Ankara Polatlı ve Beypazarı ilçelerinde de Meslek Yüksek Okulları ve Yüksekokulları bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi rektörlüğüne; 6 Ağustos 2012 tarihinde göreve başlayan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Büyükberber atanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 - 1982: Enstitü Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü

Gazi Üniversitesinin kuruluşu Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Ankara'da bir enstitü kurulması girişimiyle başlar. Kurulacak bu enstitünün temel amacı yeni Türkiye'nin öğretmen ihtiyacını karşılamaktır.[10] 1926 yılında Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü olarak Konya'da açılan okul, 1924 yılında Ankara'da açılan Musiki Muallim Mektebi ve Gazi Erkek İlk Muallim Mektebi birleştirilir ve günümüzde Gazi Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan bina Orta Muallim Mektebi ve Gazi Terbiye Enstitüsü adını alır, Musiki Muallim Mektebi de Enstitü’ye bir bölüm olarak eklenir. Daha sonraki yıllarda Okul, bünyesinde açılan pedagoji ve filoloji bölümleriyle kısa sürede öğretmen yetiştirmede ülkenin öncü ve önder bir eğitim kurumu olur. Adı 1929 yılında 'Gazi' adı başa getirilerek Gazi Orta Muallim Mektebi olarak değiştirilir ve 1976 yılına kadar bu adla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren okul, 1976 yılında ise Gazi Eğitim Enstitüsü adını alır.

Gazi Eğitim Enstitüsüne bağlı olarak Müzik Eğitimi Bölümü 1937 yılında, 1941 yılında Fransızca Eğitimi, 1944 yılında İngilizce Eğitimi bölümü açıldı.1979 yılında yapılan düzenlemeler sonucu eğitim süresi 4 yıla çıkarıldı ve Gazi Yüksek Öğretmen Okulu olarak değiştirildi.[10]

1968 yılında kurulan Ankara Diş Hekimliği Yüksekokulu olarak kurulan Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 1978 Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlanmış ve adı Diş Hekimliği Fakültesi olarak değiştirilmiş ve Gazi Üniversitesine bağlanmıştır.

Gazi Üniversitesi Türkiye'nin öğretmen yetiştiren ilk eğitim kurumudur.[10][11]

1971 yılında Ankara Eczacılık Özel Yüksek Okulu Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne başlanmıştır. 1979 yılına kadar Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Yüksekokulu olarak eğitimini sürdüren okul, 1979 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Fakültesi adını almıştır. 1982 yılında ise Gazi Üniversitesi bünyesine Eczacılık Fakültesi olarak alınmıştır.

1976 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak Ankara'da kurulan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr.Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nde eğitim öğretime başlar. 1984 yılında yapımı başlanan bügünkü Gazi Üniversitesi Hastane binası 30 haziran 1986'da bitirilir ve Tıp Fakültesi Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinden ayrılarak yeni hizmet binasına taşınır.

1982 - 2006[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü olarak kurulan Gazi Eğitim Enstitüsü 1982 yılında 2809 sayılı kanunla,[12] Gazi Üniversitesine dönüştürülür. Gazi Üniversitesinin çatısı altında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen ve Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulları yer alır.

1966 yılında Ankara'da öğretime başlayan “Zafer Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu” ve 1967 yılında öğretime başlayan “Yükseliş Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu” ardından, 1968 yılında “Anadolu Kimya Mühendisliği Özel Yüksek Okulu” açılır. Bu üç yüksek okul, 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin bünyesine katılıp, “Ankara Mühendislik ve Mimarlık Yüksek okulu” olarak birleştirilmiş ve aynı yıl kurulan “Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine” bağlanmıştır. Akademi, daha sonra 1982 yılında kurulan Gazi Üniversitesi bünyesine alınmış ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi çatısı altında eğitim ve öğretime devam etmiştir

Ankara'da 1955 yılında eğitime başlayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, 1971 yılında yürürlüğe giren 1472 sayılı yasa gereği, kendisine muadil özel yüksekokulların bağlanması ile eğitim-öğretim kapasitesini genişletmiştir. Akademiyi oluşturan Ekonomi, İşletme, Maliye ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, 1982 yılında Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı kanunla, Gazi Üniversitesi bünyesine alınarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni oluşturmuştur.

1968 yılında Anadolu Eczacılık Özel Yüksekokulu olarak faaliyete başlayan okul 1982 Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi adıyla üniversiteye bağlanmıştır.

1926 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Gazi Üniversitesi, Ankara ili dışında da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiş, bu bölgelere fakülteler, yüksek okullar ve meslek yüksek okulları kurmuştur. Bu okulların büyük bölümü 2006 yılında kurulan yeni üniversitelerin temellerini oluşturmuştur. Kuruluş yıllarında 9 fakülte, 12 yüksek okul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran Gazi Üniversitesi 2006 yılına gelindiğinde Türkiye'nin çeşitli illerine yayılmış 25'den fazla fakülte[13] ve 20 den fazla yüksek okul ve meslek yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerine devam etmekteydi. Bu okular 2006 yılında kurulan Ahi Evran Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitelerinin temellerini oluşturmuştur.

Sanat eğitimi alanında öncü olan Gazi Üniversitesi 2005 yılında kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi ile sanat alanında öncü üniversiteler arasında yer almaya devam etmiştir.[14]

Beşevler’de yer alan fakülteleri ve merkez kampüsü yaklaşık olarak 450 bin m2 bir alan üzerine kurulmuştur. Ayrıca Emek’de 11,624 m2; Maltepe’de 21,184 m2, Çubuk’da 689,638 m2 ve Gölbaşı’nda 318 bin m2 olmak üzere dört ayrı yerleşkesi daha bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi ayrıca 2010 yılında Ankara Polatlı'ya yeni bir kampüs kurmuş ve Fen Edebiyat Fakültesi açmıştır.[15] Öğrenci alımına 2010-2011 eğitim öğretim yılında başlanmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne de sağlık alanında kampüs kurulması hazırlıkları devam etmektedir.[16] Gazi Üniversitesi Türkiyenin en köklü Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültelerine sahiptir.[15][17]

Gazi Üniversitesi şu an 21 fakülte, 7 enstitü, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 48 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.[18]

Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan Gazi Üniversitesi Ankara'nın merkezinde yer alan bir şehir üniversitesidir.

2006 - günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Ankara dışı okulların Gazi Üniversitesinden ayrılması ve yeni açılan üniversitelere bağlanması sonucu fakülte sayısı 16'ya yüksek okul sayısı 4'e meslek yüksek okulu sayısı ise 8'e düşmüştür.

2008 yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmuştur.

2009 yılında Eğitim Fakültelerinde yapılan düzenlemeler sonucu Teknik Eğitim Fakültesi Teknoloji Fakültesi'ne, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Turizm Fakültesi'ne, Mesleki Eğitim Fakültesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi'ne dönüştürülmüştür.Yine aynı yıl 3 Ekim 2009 tarihinde Gazi Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararla [19] Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi eski adıyla Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi iki ayrı fakülte haline getirilmiştir. 2009 yılında Ostim Meslek Yüksek Okulu'nun açılmasıyla meslek yüksek okulu sayısı 9' a yükselmiştir.

Gazi Üniversitesi 2013 yılı itibarı ile 21 fakülte, 7 enstitü, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 48 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.[18]

Rektörlük Binası Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesinin merkez yerleşkesinde bulunan Gazi Üniversitesi Rektörlük binasının temeli 8 Ağustos 1927 yılında atılmış ve 1930 yıllarda da bitirilmiştir. Gazi Eğitim Fakültesi birçok eseri bulunan Mimar Kemalettin'in son eseridir. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu'nun 1984 yılında aldığı kararla Gazi Üniversitesi'ne devredilen bu bina, bugün üniversitenin Rektörlüğü, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanlığı, laboratuvarlar, Resim Heykel Müzesi ve Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır, ayrıca binanın üstünde bir gözlemevi bulunmaktadır; ancak şu an faaliyette değildir. Ankara'nın mimarisi ve tarihini yansıtan bina ve mimarı Mimar Kemalettin'in portresi 1 Ocak 2009 tarihinde tedavüle giren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dokuzuncu emisyon banknotlarından olan 20 Türk Lirası banknotunun arka yüzünde kullanılmıştır.

Üniversitesi Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademik profil[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitede 901 profesör, 451 doçent, 678 yardımcı doçent, 410 öğretim görevlisi, 1180 araştırma görevlisi, 242 okutman ve 172 uzman olmak üzere toplam 4034 öğretim elemanı görev yapmaktadır.[4][20] Ayrıca 3468 idari personeli bulunmaktadır. Üniversite ön lisansta 5 bin 642 ve lisans eğitiminde 46 bin 387 olmak üzere yüksek lisans ve doktora programlarında ise 16 bin 422 öğrencisi ile Gazi Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birisidir.

Gazi Üniversitesinde farklı ülkelerden yabancı öğrenciler de eğitim görmektedir. Türk Cumhuriyetleri, akraba ve topluluklardan gelen 1500'den fazla öğrencisi ile Gazi Üniversitesi yurt dışından en çok öğrenci kabul eden üniversitelerden biridir.[1]

Gazi Üniversitesi Türkiye'deki üniversiteler arasında, uluslararası yayın sayısı sıralamasında Web of Science, SCI, SSCI, A&HCI'’ye ön sıralarda yer almaktadır.[5][6][20][21][22][23][24]

2010 Webometrics verilerine göre Gazi Üniversitesi Türkiye üniversiteleri arasında 5. (1.ODTÜ,2.Boğaziçi, 3.Bilkent, 4.İTÜ); dünya üniversiteleri arasında ise 857. olmuştur.[25]

2009 ÖSS'de ilk 500'den 132 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[26] 2008 yılında tüm üniversitelerde SCI+SSCI+AHCI'te yayınlanan makalelerin sayısına göre Gazi Üniversitesi 4. sırada yer almıştır.[21] 2008 ÖSS'de ilk 500'den 173 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[27] 2007 ÖSS verilerine göre ilk 500'den 191 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[28] 2006 ÖSS verilerine göre ilk 500'den 81 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[29]

2004 yılı içerisinde Citation Index'te taranan dergilerde çıkan 496 makale ile Gazi Üniversitesi Türkiye sıralamasında 6., 2005 yılında 742 makale ile 4., 2006 yılında 694 makale ile 5. sırada, 2007 yılında ise 865 makale ile 4. sırada yer almıştır.[5]

2007 yılında Web of Science’de yer alan yayın sayısına göre Türkiye'deki üniversiteler arasında, uluslararası yayın sayısı sıralamasında ilk 4’ de, 2008 yılı Web of Science’de yer alan yayın sayısı verilerine göre ise 3. sırada yer almıştır.[5]

Gazi Üniversitesi Farabi Öğrenci Değişimi programında en çok tercih edilen ve en çok öğrenci kabul eden üniversitedir. 2009–2010 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi için 430 öğrenci Farabi öğrencisi olmak için başvurmuş, bu öğrencilerin 254’ü Gazi Üniversitesi’ni tercih etmiştir. 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı Bahar Dönemi için 388 öğrenci Farabi öğrencisi olmak için başvurmuş, bu öğrencilerin 162’si Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[30]

URAP Araştırma Laboratuvarının 9 farklı kritere göre Temmuz 2011 yaptığı araştırma istatistiklerine göre Gazi Üniversitesi Türkiye'deki üniversiteler arasında Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ardından 5. sırada yer almıştır.[31][32] Aynı araştırmaya göre Gazi Üniversitesi mühendislik alanında 3., sosyal bilimler alanında 4.,temel bilimler alanında 4., tıp alanında 5. ve yaşam bilimleri alanında 4. sırada yer almıştır.[32]

Üniversite Yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rektör: Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER
 • Rektör Yardımcıları:
  • Prof. Dr. Mehmet TÜRKER
  • Prof. Dr. İbrahim USLAN
  • Prof. Dr. Hakkı ACUN
 • Rektör Danışmanları:
 • Prof. Dr. Can Elmar BALAS
 • Prof. Dr. H. Mehmet ŞAHİN
 • Prof. Dr. Uğur COŞKUN
 • Prof. Dr. Emin KURU
 • Prof. Dr. Şule ÇİVİTÇİ
 • Prof. Dr. Diclehan KILIÇ
 • Doç. Dr. Ahmet TAYFUN
 • Doç. Dr. Paşa Tevfik CEPHE
 • Doç. Dr. Mustafa İsmail KAYA
 • Doç. Dr. Abdullah TOGAY
 • Yrd. Doç. Dr. İsmail CANSIZ
 • Yrd. Doç. Dr. Mesut DÜZGÜN

Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülteler:

Enstitüler:
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Şeref SAĞIROĞLU
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Hikmet KAVRUK
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Servet KARABAĞ
 • Bilişim Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Nurettin TOPALOĞLU
 • Kazaları Araştırma ve Önleme Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Mesut DÜZGÜN
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Mustafa KEREM
 • Güzel Sanatlar Enstitüsü
  • Enstitü Müdürü: Aysen SOYSALDI
Devlet Konservatuvarı:
 • Türk Müziği Devlet Konservatuvarı
  • Müdür: Gülçin YAHYA KAÇAR
Yüksek Okullar:
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
  • Müdür: Özbay GÜVEN
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
  • Müdür: Abdülvahit ÇAKIR
 • Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu
  • Müdür: Mehmet ARSLAN
 • Tapu Kadastro Yüksekokulu
  • Müdür: Serdar ALTINOK
Meslek Yüksek Okulları:
 • Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Can ŞAHİN
 • Adalet Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: İbrahim AYDINLI
 • Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Suzan ŞEREN KARAKUŞ
 • Maliye Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Suna BAŞAK
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Bahtiyar BAKIR
 • Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu
  • Müdür : Rıdvan BAYIRLI
 • Atatürk Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Veysel ÖZDEMİR
 • Ankara Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Kemal ERŞAN
 • Gazi Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Abdulmecit GÜLDAŞ
 • Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Abdulmecit GÜLDAŞ
 • Ostim Meslek Yüksekokulu
  • Müdür: Ahmet ÖZDEMİR
Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlık
 • Rektörlüğe Bağlı Bölümler
  • Enformatik Bölümü
  • Yabancı Diller Bölümü
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
  • Türk Dili Bölümü
  • Güzel Sanatlar Bölümü

Araştırma ve Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü
Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Laboratuvarlar
 • Arkeolojik Çevre Değerleri Araştırma Merkezi (ARÇED)
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM)
 • Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ABAUM)
 • Bilim ve Teknoloji Stratejileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi (GAZİBİTEM)
 • Biyomedikal Kalibrasyon ve Araştırma Merkezi (BİOKAM)
 • Çocuk Gelişimi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Deniz ve Su Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Deprem Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEPAR)
 • Enerji-Çevre Sistemleri ve Endüstriyel Rehabilitasyon Araştırma Merkezi (GEÇER)
 • Fotonik Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Gazi Stratejik Araştırma Merkezi (GASAM)
 • Geri Kalmış Bölgelerde Yatırım ve İstihdamı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (YİGEM)
 • Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÖÇAR)
 • Görme ve Öğrenme Yetersizliği Olan Çocukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÖYÇEM)
 • Hasan Ali Yücel Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İmmünoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Karayolu Ulaştırması Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kooperatifçilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOOP-MER)
 • Karadeniz Ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi
 • Laboratuvar Hayvanları Yetiştirme ve Deneysel Araştırmalar Merkezi
 • Maliye-Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Moleküler Biyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Nanotıp ve İleri Teknolojiler Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Non-İyonizan Radyasyondan Korunma, Araştırma ve Uygulama Merkezi (GNRK)
  Arka yüzünde Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası ve Mimar Kemalettin'in bir portresi bulunan 20 Türk Lirası.Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dokuzuncu emisyon banknotlarından olan bu banknot 1 Ocak 2009 tarihinde tedavüle girmiştir.
 • Nöropsikiyatri Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Ortadoğ ve Orta Asya Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Proje Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sanat ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (SANTUM)
 • Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane)
 • Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM)
 • Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)
 • Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (THBMER)
 • Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaşi Veli Araştırma Merkezi
 • Türk Müzik Eğitimi Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi
 • Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEMENAR)
 • Türkçe Öğrenim Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER)
 • Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Yaşam Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi

Yerleşkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

'Beşevler/Rektörlük Yerleşkesi'

Emek Yerleşkesi 'Maltepe Yerleşkesi' 'Gölbaşı Yerleşkesi'
 • Endüstriyel Sanatlar Eğitimi Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Ticaret ve Turizm Eğitimi Fakültesi
 • Teknopark
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,
 • Bazı Araştırma Birim ve Laboratuvarları
 • YADEM
'Çubuk Yerleşkesi'
 • Atatürk Meslek Yüksek Okulu
 • Gazi Meslek Yüksek Okulu
Diğer
 • Kızılay/Tunus Caddesi
 • Çankaya
  • Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulu
 • Ostim
  • Ostim Meslek Yüksek Okulu
 • Beypazarı
  • Beypazarı Teknik Bilimler MYO
 • Polatlı
  • Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi[9]

Bilim, Kültür, Sanat ve Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi Kütüphaneleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Kütüphane
 • Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 1982 yılında kurulmuştur. 1982 yılından 2004 yılına kadar İ.İ.B.F. bahçesinde bulunan 2000 m²'lik binasında hizmetlerini sürdürmüştür. 27 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü içinde bulunan 11.000 m²'lik yeni binasında hizmet verilmeye başlamıştır. Merkez Kütüphanesi 7 gün 24 saat araştırmacılara açık olarak faaliyet göstermektedir.

Kütüphane hizmetleri Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından merkezi olarak yürütülmektedir. Merkez Kütüphane 7 gün 24 saat açık olarak faaliyet göstermektedir.

Merkez Kütüphane Üniversitenin öğrencileri ile akademik ve idari personele üye olmak koşuluyla kütüphane hizmetlerinden yararlanma olanağı sunmaktadır. Ayrıca, dışarıdan gelen araştırmacılar da kütüphane koleksiyonunda bulunan her türlü bilgi kaynağından kütüphane içinde yararlanabilmektedirler.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda 172.678 adet kitap, 66.523 adet ciltli dergi, 12.342 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 251.543 cilt yayın bulunmaktadır. Abone olunan süreli yayın sayısı 685'i yabancı, 629'u Türkçe olmak üzere toplam 1.314 adettir. 2006-2007 eğitim yılı itibarı ile yaklaşık 30.000 adet elektronik dergi, 30.000 adet elektronik kitap ve 41 adet veri tabanına erişim sağlanmaktadır. Her yıl koleksiyona 10.000-15.000 cilt yeni yayın eklenmektedir.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunan Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili kitaplar NLM (National Library of Medicine), diğer konulardaki kitaplar LC (Library of Congress) sınıflama sistemine göre açık raflarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Merkez Kütüphanede okuyucuların, yaklaşık 200 bilgisayar ile online veri tabanlarından yararlanmaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları, bilimsel amaçlı internet kullanmaları ve OPAC terminaller üzerinden kütüphane kataloğunu taramaları mümkün olabildiği gibi, Merkez Kütüphane web sayfası ile de kütüphaneye gelmeden bulundukları fakültelerden Merkez Kütüphane kataloğunu taramaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları ve online veri tabanlarından yararlanmaları mümkündür.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için "Kütüphanelerarası İşbirliği" yoluyla yurtiçi ve yurtdışındaki kütüphanelerden ödünç kitap ve makale fotokopileri getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere kütüphane hizmetlerini ve bilgi kaynaklarını tanıtmak amacıyla her eğitim yılı başında oryantasyon programları düzenlenmektedir.

 • Uzmanlık Kütüphaneleri

Uzmanlık Kütüphaneleri Merkez Kütüphane dışında koleksiyonunda ilgili branşlar ile ilgili spesifik kitaplara sahip olan kütüphanelerdir. Bu kütüphanelerde yaklaşık 80 bine yakın kitap bulunmaktadır. Bu kütüphaneler;

  • Eğitim Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Yaklaşık 25.000 bin kitap koleksiyonu ile Gazi Üniversitesinin en büyük uzmanlık kütüphanesidir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

  • Fen-Edebiyat Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü Fen- Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmet vermektedir. İlgili branşlarda uzmanlık kitaplarına sahiptir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

  • Hukuk Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Emek Kampüsünde hizmet vermektedir. İletişim, Hukuk ve Diş hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. İlgili branşlarda uzamnlık kitaplarına sahiptir. Emek kampüsünde hizmet vermektedir.

  • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

1400 m² bir alanda Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ile işbirliği içerisinde hizmetini sürdürmektedir. Kütüphanede 20.000 kitap, 44'ü yabancı olmak üzere 145 süreli yayın ve 1300 yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır. Kütüphane Gazi Üniversitesi Maltepe Kampüsünde bulunmaktadır. Kütüphane eğitim dönemi boyunca 8.30-19.00 ve yaz tatili döneminde de 8.30-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  • Teknoloji Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Yaklaşık 20 bine yakın kitap koleksiyonuna sahiptir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

 • Birim Kütüphaneleri: Uzmanlık Kütüphanelerine göre daha sınırlı sayıda kitap koleksiyonuna sahip kütüphanelerdir.
  • Turizm Fakültesi Kütüphanesi: Yaklaşık 4 bin kitaplık koleksiyona sahiptir. Gölbaşı kampüsünde hizmet vermektedir.
  • Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulunda hizmet vermektedir.
  • Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda hizmet vermektedir.
  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Gölbaşı kampüsünde hizmet vermektedir.

Gazi Üniversitesi Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bilişim Teknolojileri Dergisi
 • Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi
 • Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi
 • Fen Bilimleri Dergisi
 • Gazi Akademik Bakış Dergisi
 • Gazi Eğitim Dergisi
 • GSF Sanat ve Tasarım Dergisi
 • Gazi Medical Journal
 • Gazi Türkiyat Dergisi
 • Hukuk Fakültesi Dergisi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi
 • İİBF Ekonomik Yaklaşım Dergisi
 • İletişim Fakültesi Dergisi
 • Koop-Mer Dergisi
 • Mesleki Eğitim Fakültesi Dergisi
 • Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi
 • Politeknik Dergisi
 • Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dergisi
 • Türk Eğitim Bilimleri Dergisi
 • Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Dergisi

E-Dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulüpler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • Akademi Borsa Merkezi (ABM)
  • Akademi Dış Ticaret Topluluğu
  • Akademi Doğa Sporları Kulübü
  • Akademi Eşli Danslar Topluluğu
  • Akademi Rock'n Coke Topluluğu,
  • Akademi Fotoğraf Kulübü
  • Akademi Kültür ve Şiir Kulübü
  • Akademi Türk Kültür Topluluğu (TKT)
  • Çalışma Ekon. Ve End. İliş. Araştırma Topluluğu (ÇEKAT)
  • Ekonometri Araştırma Topluluğu (EKAT)
  • Halk Müziği Topluluğu
  • İktisat Araştırma Topluluğu (EBAT)
  • İşletme Araştırma Topluluğu (İAT)
  • Kamu Yönetimi Araştırma Topluluğu (KAYAT)
  • Kariyer Yönlendirme Grubu (KAR-YÖN)
  • Maliye Araştırma Topluluğu(MAT)
  • Model Birleşmiş Milletler Topluluğu - Model United Nations Club (GUMUN)
  • Modern Dans Topluluğu
  • Satranç Topluluğu
  • Tiyatro Akademi
  • Uluslararası İlişkiler Araştırma Topluluğu (UAT)
 • ECZACILIK FAKÜLTESİ
  • Tiyatro Topluluğu,
  • Müzik Kulübü,
  • Fotoğraf Sanatı Kulübü,
  • Resim Kulübü,
  • AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Topluluğu,
  • Spor Kulübü
  • GUPSG(gazi university pharmacy student group)
 • ENDÜSTRİYEL SANATLAR EĞİTİM FAKÜLTESİ
  • Endüstriyel Teknoloji Araştırma Topluluğu,
  • İşletme Araştırma Topluluğu,
  • Bilgisayar Eğitim Araştırma Topluluğu,
  • Aile Bilimleri Araştırma Topluluğu,
  • Havacılık Kulübü,
  • Eşli Danslar Kulübü
 • FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  • Satranç Topluluğu,
  • Doğal Hayatı Koruma Topluluğu,
  • İstatistikçiler Topluluğu,
  • Halk Oyunları Topluluğu,
  • Gazi Türk Halk Bilimi Topluluğu,
  • Bilim Kültür Merkezi (BİLİMER),
  • Tarih Araştırmaları Topluluğu,
  • Edebiyat Araştırmaları Topluluğu,
  • Tiyatro Topluluğu,
  • Spor Faaliyetleri Topluluğu,
  • Matematikçiler Topluluğu
 • GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
  • Gazi Üniversitesi Müzik Topluluğu (GÜMÜT),
  • Gazi Ortadoğu Araştırmaları Topluluğu (GODAT),
  • Halk Oyunları Topluluğu,
  • Bilimsel Düşünce ve Araştırma Topluluğu,
  • Edebiyat ve Kültür Topluluğu,
  • Halk Dansları Topluluğu,
  • Tiyatro Kulübü Topluluğu,
  • Felsefe Grubu Topluluğu,
  • Fotoğraf Sanatlary Topluluğu,
  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu,
  • Sportif Faaliyetler Topluluğu,
  • Dil ve İletişim Topluluğu
  • Gazi Üniversitesi Edebiyat Topluluğu(www.gued.gazi.edu.tr),
 • İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  • Basın Dili Topluluğu
  • Gurp Mimus Tiyatro Topluluğu
  • İletişim Topluluğu
  • İletişim Kampanya ve Tasarım Topluluğu
  • Reklam Atolyesi Uygulama Topluluğu
 • MESLEKİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
  • Halk Oyunları Kulübü,
  • Öğrenci Tiyatro Kulübü
 • MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ
  • Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  • Felsefe Topluluğu,
  • GÜMMDAT Doğa Sporları Topluluğu,
  • Edebiyat Günleri Topluluğu,
  • Fotoğraf Topluluğu,
  • Havacılık Kolu,
  • Endüstri Topluluğu,
  • Resim Topluluğu,
  • Halk Dansları Topluluğu,
  • Klasik Gitar Topluluğu,
  • ESKİZ Şehir Planlama Öğrencileri Topluluğu,
  • TİYAGAMM Tiyatro Topluluğu,
  • Sanat Topluluğu,
  • Şiir Topluluğu,
  • Mimarlık Topluluğu,
  • Türk Sanat Musikisi Cemiyeti,
  • Biriç Kulübü Topluluğu,
  • Çevre Topluluğu,
  • Araştırma Teknolojisi Ve İletişim Topluluğu,
  • Yapı Topluluğu,
  • Makina Topluluğu,
  • KHEMAGAMM Topluluğu,
  • Bilim Ve Teknoloji Topluluğu,
  • Elektronik Topluluğu,
  • Modern Rock Topluluğu,
  • İletişim Topluluğu,
  • Bilimsel Düşünce Topluluğu,
  • Tarih Topluluğu,
  • Genç Mühendisler Birliği,
  • İnşaat Topluluğu,
  • Radyo Topluluğu,
  • Fun Club,
  • Klasik Dans Topluluğu,
  • İnternet Topluluğu,
  • Bilgisayar Topluluğu,
  • Satranç Topluluğu,
  • GAMA Öğrenci Topluluğu,
  • Edebiyat-Felsefe Topluluğu,
  • Bilim Kurgu Ve Fantazi Topluluğu,
  • Tenis Topluluğu,
  • Uzak Doğu Savunma Sporları Topluluğu,
  • Üniversite Lisan-Kültür Topluluğu,
  • Kültürel Dayanışma Topluluğu
 • TIP FAKÜLTESİ
  • Adli Tıp Kulübü,
  • Bilim ve Sanat Kulübü,
  • Bilimsel Araştırmalar Kulübü,
  • Genç Girişim Kulübü,
  • Halk Bilim Kulübü,
  • Havacılık Kulübü,
  • Klasik Danslar Kulübü,
  • Müzik Kulübü,
  • Objektif Fotoğraf ve Video Kulübü,
  • Psikiyatri Kulübü,
  • Sanat ve Kültür Ortamı,
  • Sinema ve Edebiyat Kulübü,
  • Spor Kulübü,
  • Tiyatro Kulübü
 • Gazi Üniversitesi Tiyatro Kulübü (GÜTİK)

Gazi Üniversitesi Tiyatro Kulübü kısa adıyla GÜTİK 1985 Yılında Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak bir grup üniversite öğrencisi tiyatrosever tarafından kurulmuştur.Kuruluşundan bu yana birçok yerli ve yabancı tiyatro eserini sahneye taşıyan GÜTİK 100.yıl Kültür Merkezi ve Muzaffer Turla Konferans Salonunda faaliyetlerine devam etmektedir.

Kültür, Yaşam Merkezleri ve Konferans Salonları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mimar Kemaleddin Salonu

Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası giriş katında bulunan tarihi salon; 2013 yılında geniş kapsamlı bir tadilattan geçerek yenilenmiştir.

 • 100.Yıl Kültür Merkezi

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) içinde bulunmaktadır. 450 kişilik kapasitesi ile başta Gazi Üniversitesi Tiyatro Kulübü (GÜTİK) olmak üzere tiyatro çalışmaları, sinema gösterileri, konserler; konferans, panel, sempozyum, seminer vb. bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

 • Gazi Kültür Merkezi

Gazi Üniversitesi Rektörlük/Beşevler kampüsü içinde faaliyet gösteren Gazi Kültür Merkezi[33] 700 kişilik kapasitesi ile çeşitli organizasyonlarda kullanılmaktadır. 2013 yılında yenilenmiştir.

 • Gazi Konser Salonu

Gazi Üniversitesi Gazi Konser Salonu 1968 yılında Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsünde hizmete girmiştir. 437 kişi kapasiteli salonun biçimi kuyruklu bir piyanoya benzemektedir. Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı derslikleri ile yan yana bulunan salon hizmete girdiği tarihten beri birçok organizasyona ev sahipliği yapmıştır.

 • Gazi Üniversitesi Gençlik Merkezi

Gazi Üniversitesi merkez kampüs sınırları içinde bulanan Gençlik Merkezi üniversite öğrencilerine hizmet vermektedir. Üst katında büyük bir bowling salonu bulunmaktadır.

 • Kırevi

Merkez Kampüs

 • Mimar Kemaleddin Salonu
 • Malik Aksel Sergi Salonu
 • Gazi Konser Salonu
 • Gazi Kültür Merkezi
 • Resim-İş Konferans Salonu
 • 75. Yıl Konferans Salonu
 • Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu
 • Merkez Kütüphane Konferans ve Sinema Salonu
 • Gazi Üniversitesi Gençlik Merkezi
 • Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi
 • Zooloji Müzesi
 • Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
Beşevler Kampüsü:
 • Muzaffer Turla Konferans Salonu
 • 100. Yıl Kültür Merkezi
 • Mesleki Eğitim Fakültesi Sergi Salonu
 • Prof. Dr Ülker Muncuk Müzesi
Maltepe Kampüsü:
 • Mühendislik Fakültesi Akademi Salonu
Çubuk Kampüsü:
 • Çubuk Yerleşkesi Sosyal Aktiviteler Salonu
Emek Kampüsü:
 • İletişim Fakültesi Konferans Salonu
Gölbaşı Kampüsü:
 • Gölbaşı Sosyal Tesisleri Konferans Salonları

Spor Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesinde 40 a yakın spor tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler personel ve öğrencilerin hizmetindedir.

 • Spor Tesisleri
  • Gazi Spor Merkezi[34]
  • Selim Sırrı Tarcan Spor Merkezi
  • Gölbaşı Spor Merkezi
  • Mediko Spor Salonu (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yerleşkesi)
 • Spor Sahaları
  • Çok Amaçlı Büyük Saha (Merkez Kampüs)
  • Mediko Suni Çim Saha (Merkez Kampüs)
  • Basketbol Sahaları (Merkez Kampüs 7 tane, Gölbaşı Kampüsü 3 tane)
  • Tenis Kortları (Merkez Kampüs 3 tane)
  • Voleybol Sahaları
  • Plaj Voleybolu Sahası (Merkez Kampüs)
  • Kapalı Basketbol Sahası (Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu (Merkez Kampüs))
  • Beden Eğitimi ve Meslek Yüksek Okulu Sahaları
 • Gazi Üniversitesi Spor Kulübü[35]

Gazi Üniversitesi Spor Kulübü başta futbol ve basketbol olmak üzere toplam 14 farklı branşta faaliyet gösteren Ankara'nın en büyük spor kulüplerinden biridir. Merkez kampüs ve diğer kampüslerde bulunan 40'a yakın spor tesisleriyle Gazi Üniversitesi Spor Kulübü birçok başarıya imza atmıştır. Kulüp 1985 yılında kurulmuştur ilk adı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Kulübüdür daha sonra Gazi Üniversitesi Spor Kulübü olarak değiştirilmiştir. Kulübün renkleri; mavi-lacivert, beyazdır. Kulübün merkezi Ankara’dır[36].

Müzeler[değiştir | kaynağı değiştir]

1979 yılında kurulmuştur. Resim Heykel Müzesi resim, baskı resim, heykel-seramik eserler sergilenen bir sanat müzesidir. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasına bulunmaktadır.

 • Prof. Ülker Muncuk Müzesi

1974 yılında açılmıştır. Bünyesinde 1000'e yakın sanat eseri barındırmaktadır. Yöresel giysiler, işlemeler, takılar, çoraplar, dokumalar, oyalar sergilenmektedir.

23 Eylül 2005 tarihinde açılmıştır. Objelerin sözlü kültürde yer almış oldukları bağlam ve sözel doku ile sergilendikleri iki salondan oluşmaktadır. Müzede yaklaşık olarak 2000 nesne sergilenmektedir.

 • Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi

1982 yılında kurulmuştur. Müzenin çalışmaları özellikle Türkiye böcek faunası üzerine yoğunlaşmıştır. Müzenin böcek ve diğer karasal eklem bacaklıları içine alan koleksiyonunda yaklaşık 300.000 civarında örnek bulunmaktadır

Sosyal Tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesini Ankara İli sınırları dahilinde

olmak üzere üç ayrı dinlenme tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler üniversite personeli ve öğrencilerine dinlenme imkânı sağlamaktadır.[38]

Gazi Teknopark[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi STARLAB logosu

Gazi Teknopark Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi'nde yaklaşık 59.000 m² m²’lik bir alanda 2007 yılında kurulmuştur. Gazi Teknopark yeni kurulmuş ve gelişmekte olan küçük firmaların desteklendiği merkezdir. Teknopark'ta mevcut 72 firma faaliyet göstermektedir. Teknopark bünyesinde otel, spor merkezleri, konferans ve toplantı salonları bulunmaktadır. Kısa bir tarihi olmasına rağmen Gazi Teknopark kısa sürede Türkiye'nin en önemli Teknoparkları arasına girmiştir. Endürsti sekterliğinin Mümin Deligezer yapmaktadır.

STARLAB[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazi Üniversitesi STARLAB (Semiconductor Technologies Advanced Research Laboratory) Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı 2001 yılında sivil ve askeri amaçlar için geliştirilecek elektro-optik cihazların temel malzemesi olan yarı iletken malzemelerin üretilmesi ve bu alanda araştırmacıların yetiştirilmesi amacıyla Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle kurulmuştur. Bünyesinde 9 ileri araştırma laboratuvarı bulunan STARLAB "İleri Araştırma ve Eğitim Programları" projesi kapsamında Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde kurulan bir laboratuvarlar bütünüdür.

Yurtdışı Eğitim Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hayat Boyu Öğrenme Programı
 • Erasmus Programı
 • Comenius Programı
 • Gençlik Programı
 • Leonardo Da Vinci Programı
 • 7. Çerçeve Programı (Seventh Framework Programme)
 • Campus Europae

Özel Okullar ve Anaokulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anaokulu Logosu

1998 yılında Gazi Üniversitesi Vakfı Bünyesinde kurulan özel okullar Gazi Üniversitesi Maltepe Kampüsünde bulunmaktadır.[39] Bu okullar kuruluşundan bugüne Ortaöğretim Geçiş Sınavı'nda, birçok bilimsel yarışmalarda ve spor müsabakalarında önemli dereceler elde etmişlerdir.[40][41][42][43]

 • Özel Okullar
  • Gazi Üniversitesi Vakfı İlköğretim Okulu
  • Gazi Üniversitesi Vakfı Fen Lisesi
  • Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Lisesi

1950 yılında beri hizmet veren Gazi Üniversitesi Anaokulları okulöncesi eğitimde farklı modellerin denendiği ve birçok başarılı meslek elemanı yetiştiren öncü kuruluşlardan biridir. Anaokulları Gazi Üniversitesi Rektörlük/Beşevler Kampüsünde bulunmaktadır.

 • Anaokulları
  • Eğitim Fakültesi Anaokulu
  • Mesleki Eğitim Fakültesi Anaokulu

Önemli Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

84 yılı aşkın süredir eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden Gazi Üniversitesi'nden Türk siyasi, sosyal vb. birçok alana yöne veren isimler mezun olmuştur.Mezunlar arasında yazarlar, siyasetçiler, düşünürler ve daha birçok meslek dalından kişiler bulunur.

Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Çubuk Kampüsüne Veterinerlik Fakültesi[44]
 • Akyurt'a yeni kampüs[45]
 • Ostim Meslek Yüksek Okulu açılması[46]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b http://www.gazi.edu.tr/tarihce.php
 2. ^ http://yogm.meb.gov.tr/turkuniv_yay%C4%B1n.htm
 3. ^ "Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası" ((Türkçe)). Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Genel Müdürlüğü resmî sitesi. http://yogm.meb.gov.tr/turkuniv_yay%C4%B1n.htm. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2009. 
 4. ^ a b http://yogm.meb.gov.tr/devletogretimelemani.htm
 5. ^ a b c d http://www.gazitanitim.gazi.edu.tr/akademikper.html
 6. ^ a b http://yogm.meb.gov.tr/devletogrenci.htm
 7. ^ http://www.dogrutercih.com/haber/gazi-universitesinden-kktcde-kampus-1817/
 8. ^ http://www.haber7.com/haber/20081128/Gazi-Universitesi-Akyurtta-kampus-acacak.php
 9. ^ a b http://www.dha.com.tr/n.php?n=polatlida-fakulte-sevinci-2010-04-09
 10. ^ a b c Akyüz,Yahya, Türk Eğitim Tarihi, Ekim 2009, Ankara, ISBN 975-8792-39-3
 11. ^ http://www.gef.gazi.edu.tr/ects_gef/ects_tr/ects_gef/index.htm
 12. ^ http://www.yok.gov.tr/content/view/434/
 13. ^ http://tr.wikipedia.org/wiki/Gazi_%C3%9Cniversitesi_Ankara_D%C4%B1%C5%9F%C4%B1_Eski_Kamp%C3%BCsleri
 14. ^ http://www.gsf.gazi.edu.tr/hakkinda.htm
 15. ^ a b http://www.fef.gazi.edu.tr/yeni/index.php?duyuruId=68&bolumid=
 16. ^ http://www.sabah.com.tr/Egitim/2009/12/02/kuzey_kibrisa_kampus
 17. ^ http://www.gef.gazi.edu.tr/nedengef.htm
 18. ^ a b http://www.gazi.edu.tr/akademik_birimler.php
 19. ^ http://www.mmf.gazi.edu.tr/
 20. ^ a b http://www.yayinindeks.gazi.edu.tr/
 21. ^ a b http://www.yok.gov.tr/content/view/320/118/lang,tr_TR/
 22. ^ http://www.yayinindeks.gazi.edu.tr/bolum/sci
 23. ^ http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/yayin/TurkiyeninbilimHaritasi.pdf
 24. ^ http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/yayin/
 25. ^ http://www.tanitim.metu.edu.tr/dunya_siralama.php
 26. ^ http://osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A7968A8936DAB4A974E8C
 27. ^ http://osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFF88F742D0D711251F015270D879BCA1A
 28. ^ http://osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF404F9755767D76FF325B5B848D078709
 29. ^ http://www.tanitim.boun.edu.tr/oss_verileri/2006/2006_ilk500_ilk100_universitelere_gore_dagililm.pdf
 30. ^ http://www.gazi.edu.tr/duyurular/2009idarefaaliyetraporu.htm
 31. ^ http://tr.urapcenter.org/2011/2011_7_t7.php
 32. ^ a b http://tr.urapcenter.org/2011/
 33. ^ Gazi Kültür Merkezi
 34. ^ Gazi Spor Merkezi
 35. ^ Gazi Üniversitesi Spor Kulübü
 36. ^ Kulüp merkezi
 37. ^ Gazi Üniversitesi Amerikan Futbol Takımı
 38. ^ http://www.gazi.edu.tr/katalog/12-17.htm
 39. ^ http://www.kolej.gazi.edu.tr/index2.php?lang=tr&ust_menu_id=16
 40. ^ http://www.kolej.gazi.edu.tr/index2.php?lang=tr&menu_id=42&ust_menu_id=10
 41. ^ http://www.kolej.gazi.edu.tr/index2.php?lang=tr&menu_id=86&ust_menu_id=10
 42. ^ http://www.kolej.gazi.edu.tr/index2.php?lang=tr&menu_id=87&ust_menu_id=10
 43. ^ http://www.kolej.gazi.edu.tr/index2.php?lang=tr&menu_id=47&ust_menu_id=10
 44. ^ http://www.gencbilim.com/Haber/Gazi-universitesi-cubuka-Veterinerlik-Fakultesi-a_62394.html
 45. ^ http://www.memur.biz/haber/20081129/Gazi-Universitesi-Akyurtta-kampus-acacak.html
 46. ^ http://www.ostim.org.tr/HaberIcerik.aspx?HaberID=177

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 39°56′20″N, 32°49′20″E