GNU Compiler Collection

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
GNU Compiler Collection
GNU Compiler Collection logo.svg
GNU Compiler Collection logosu
Geliştiren(ler) GNU Projesi
İlk yayınlanma 27 Mayıs 1987[1]
Güncel sürüm 4.9.2
(30 Eylül 2014)
İşletim sistemi Çapraz platform
Yazılım türü Derleyici
Lisans GNU GPL 3
Resmî sitesi https://gcc.gnu.org

GNU Compiler Collection (GNU Derleyici Koleksiyonu, genelde GCC olarak kısaltılır), GNU Projesi tarafından üretilen ve çeşitli programlama dillerini destekleyen bir derleyici sistemidir. GCC, GNU araç zincirinin önemli bir parçasıdır. Henüz tamamlanmamış GNU işletim sisteminin resmî derleyicisi olmanın yanı sıra, diğer birçok modern Unix benzeri işletim sistemleri tarafından standart derleyici olarak benimsenmiştir (örneğin GNU/Linux, BSD ailesi ve Mac OS X). GCC, çok çeşitli işlemci mimarilerine taşınmış; ticari, parakende ve kapalı kaynak yazılım geliştirme ortamlarında yaygın bir araç olarak konuşlanmıştır. GCC, birçok gömülü platformlarda kullanılabilir (örneğin Symbian, AMCC ve Freescale Power Architecture tabanlı çipler). Derleyici, PlayStation 2 ve Dreamcast gibi video oyun konsolları dahil çok çeşitli platformları hedef alabilir.

Orijinal adı, sadece C programlama dilini desteklediği için GNU C Compiler (GNU C Derleyicisi) olan derleyicinin ilk sürümü 1987 yılında piyasaya sürüldü. Aynı yılın Aralık ayında C++ programlama dilinin de derleyicisi oldu. Daha sonra FORTRAN, Pascal, Objective-C, Java, Ada ve diğer diller için geliştirildi.

GCC, Özgür Yazılım Vakfı tarafından GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılmaktadır. Hem bir araç, hem de bir örnek olarak özgür yazılımın gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GCC Releases". GNU Projesi. https://www.gnu.org/software/gcc/releases.html. Erişim tarihi: 2006-12-27. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]