Gündamı, Tekman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
{{{resmi_ad}}}
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Tekman
Nüfus [1]
 - Toplam 338
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25560

Gündamı, Erzurum ilinin Tekman ilçesine bağlı bir köydür.

    TARİHİ
  
  
Köyün asıl ismi GOMAQASE dir.

Sipkin Aşiretinden olusan köyün hepsi aynı etnik köken ve kültüre sahiptir. köy başta 100 haneyi geçerken devlet ve yeni neslin göç etmesi yüzünden 30 haneye kadar inmiştir. Köyün en büyük kabilesi 'SİPİKİ'Aşiretidir. Köy sipikilere aittir. Ayriyeten dımıli Aşiretinden de birkaç ev vardır. onlarda son zamanlarda bingöl'den gelirken köyde Hüseyin ağa bUnlara yer verip köyde kalmalarına izin vermiştir. Bir evde sevkaridir, bu evde hınısın demirciler köyünden gelmedir. Bunlarada Hüseyin ağa izin vermiştir. Köyün asıl sahibi sipiki Aşiretidir. SİPİKİLER agrı isyanının önderlerınden Abdulmecid Beg'in torunlarıdır. Eski ismi Gomaqasedır iki mahalle anlamina gelen(du_tağ)tutak ilcesinin melehasan köyünden gelmişlerdir. Hatta köyde bir bölgeye geldikleri köyünün ismini vermişlerdir (MELHASSA) Ağrı isyanı başarılı olmayınca sipikiler kürdistanin degişik yerlerine sürgün edildi. Erzurum Tekman da Süleyman Ağa Gündamı Köyünü kurmuştur.Gündamı Köyü TATOS(TEKMAN)un Mehmet Beg'in kölelerin kaldığı yerdi. TATOS BEYİ ni zorla kovan SILOYE GOMİ oraya yerleşmiştir ve kendi ismlerini oraya vermişlerdir. Yani sipikiler. Daha sonra QASE diye biri orada ölünce QOMAXASE ismi verilmiştir. Şu anda köyün sahipleri ve ileri gelenleri sipiki aşiretinden gelen TURANlardır. Turanlar İstanbul,Erzurum(merkez),Ankara,Konya illerine göç etmişlerdir. ERZURUMda TURANLARIN İŞ YERLERİ ERZURUM'UN Mahallebaşı semtindende vardır.(OTEL TURAN) Ve DAHA ÖNCE MİLLETVEKİLİ VE BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLAN TURANLARDAN HÜSEYİN AGA TORUNU OLAN H.HULUSİ TURAN şu anda TEKMAN ZİRAAT ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI görevini yürütmektedir. Ayrıca H.Hulusi TURAN'ın abisi Adnan TURAN'da 1999 yılından beri köyün muhtarıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün geleneke ve görenekleri hakkında bilgi yoktur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 150 km, Tekman ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 338
1997 396

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 -Adnan Turan

2009 -2014 Adnan Turan
2004 -2009 Adnan Turan
1999 -2004 Adnan Turan
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon köyün muhtarı Adnan TURAN'ın yoğun çabaları sayesinde köye getirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]