Gülhan Şen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gülhan Şen
Doğum adı Gül­han Halidi­nova Mah­mu­dova
Galina Hris­tova Mihaylova[1]
Doğum 16 Temmuz 1978 (1978-07-16) (36 yaşında)
Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Şumnu, Bulgaristan HC
Uyruk Türk
Meslek(ler) Televizyon yapımcısı, yönetmeni ve sunucusu.

Gülhan Şen (16 Temmuz 1978, Şumnu), Türk televizyon yapımcısı, yönetmeni ve sunucusu.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şen, 16 Temmuz 1978'de Bulgaristan'ın Şumnu şehrinde doğdu ve ilkokulu burada bitirdi. 1985'de Bulgaristan'da zorunlu isim değişikliğine tabii tutuldu ve ismi Galina Hristova Mihaylova oldu. Ardından Bulgaristan'daki Türk azınlığa dayatılan zorunlu göç sebebi ile 1989'da Türkiye'ye geldi. Türkiye göçü sonrası Kızılay Çadırında kısa ve kolay bir soyadı olduğu için ailesi Şen soyadını seçmiştir.[1] Ortaokulu ve liseyi (Kabataş Erkek Lisesi) Türkiye'de okuyan Şen, Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi - Radyo Televizyon bölümünde okudu. Londra'da Reuters Haber Ajansı'nda "Televizyon Haberleri ve Programları Hazırlama" üzerine eğitim aldı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

HBB, Brt, Star TV ve CNN Türk'te görev yapan Şen; Türk Sineması 2003 ve Sis Bulutunun Ardında Alzheimer adlı belgesellerin yönetmenliğini yaptıktan sonra TV8'de Zamanın Ruhu programını hazırlayıp sunarak ve yöneterek televizyonculuk hayatını sürdürdü.

3 Ekim 2007'de yeni programı "Gülhan'ın Galaksi Rehberi" tv8'de başladı. Program bir gezi programı olup yurtdışı geziler ağırlıktadır. Gülhan'ın Galaksi Rehberi programı tv8 kanalından ayrılarak 31 Aralık 2014 den itibaren TRT Haber kanalında yayın hayatına başlamıştır.

Yer aldığı başlıca yapımlar;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Gülhan'ın Galaksi Rehberi - Ben". gulhansen.net. http://www.gulhansen.net/ben.html. Erişim tarihi: 20 Şubat 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]