Gökbahçe, Seyitgazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gökbahçe
—  Köy  —
Eskişehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Eskişehir
İlçe Seyitgazi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 492
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26970
İnternet sitesi: [2]

Gökbahçe, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Bahsayiş'tir. Bu isim, köyde türbesi bulunan Bahşayiş Dede'den gelmektedir. Daha önceleri Kümbet Köyü'nün bir yaylası olan Gökbahçe Köyü, göçebe Karakeçili Yörüklerinin gelmesi ile birlikte el değiştirmiştir. Köyün eski camisinin yapılış tarihi 1850'dir. Buradan yola çıkılırsa köyün kuruluşu yakın bir tarihe rastlamaktadır. Bu konuda kesin bilgilere ulaşılamasa da köyün kuruluşu 1800'lü yıllara tarihlenebilir. Köy halkı Karakeçili Yörüklerinden oluşmaktadır. Ancak, homojen bir topluluk değildir. Başkaca Yörük unsurlarından da katılımlar olmuştur. Köyün akraba köyleri de bulunmaktadır ki bu köyler, aynı Yörük aşiretine olan bağlılığı göstermektedir. Bu köyler söyle sıralanabilir: Afyonkarahisar/İhsaniye/Basırlar Köyü, Afyonkarahisar/İhsaniye/Bayramaliler Köyü, Afyonkarahisar/İhsaniye/Demirli Köyü, Eskişehir/Seyitgazi/Gökçegüney Köyü, Eskişehir/Seyitgazi/Yarbasan Köyü, Eskişehir/Seyitgazi/Akin Köyü, Kütahya/Merkez/Akoluk Köyü, Kütahya/Merkez/Ovacık Köyü. Köyün tamamı 1921 yılında Yunan işgaline uğramış, bu tarihte köy halkı Eskişehir/Han/Peçene Köyü'ne göç etmek zorunda kalmıştır. 6 ay süren bu yer değiştirmeden sonra tekrar köye dönen halk, bütün köyün yakılmış ve yıkılmış olduğunu görür ve köy yeniden imar edilir. Gökbahçe Köyü'ne bağlı Karacaşehir-1 ve Karacaşehir-2 olmak üzere iki adet mezrası da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra zelvelik, çiçekli, bataklı gibi yaylaları da bulunmaktadır. Buralar idare olarak da köye bağlıdır. Köyün önemli bir kuşağının savaşlara katılması yüzünden, sağlıklı bir kültür aktarımı gerçekleştirilememiştir. Bu yüzden, köyün geçmişi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamaktadır. Ayrıca coğrafi yönden yerel yönetimlere olan uzak pozisyonu, köyle olan idari kopukluğu daha da derinleştirmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökbahçe Köyü'nde tipik Yörük-Türkmen kültürü egemendir. Yaylacılık geleneği terkedilmiş durumdadır. Köy daha çok İzmir iline göç vermiştir. Katmer, göbekli, bükme gözleme ve bazlama, köy halkına özgü başlıca unlu mamülleri oluşturmaktadır. Ayrıca sütlü oğmaç ve göce çorbası da oldukça çok yapılır. Hayvancılıkla uğraşan bir köy olmasına rağmen et yemeği kültürü gelişmemiştir. Hıdırellez günü olan 6 Mayıs tarihine önem verilmekte, bu günde topluca veya bağımsız çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Her bayram arefesinde, ikindi namazı sonrası köy mezarlığında bulunan Bahşayiş Dede türbesi ziyaret edilir. Köye yakın Karatepe denilen tepe üzerinde bulunan üç adet mezar, Karatepe Tekkesi olarak adlandırılmakta ve bu mezarlara köy halkı tarafından büyük itibar gösterilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün genel görünümü.

Eskişehir iline 95 km, Seyitgazi ilçesine 43 km uzaklıktadır. D 665 Eskişehir-Afyon karayolu üzerinde bulunmaktadır. İdari olarak Eskişehir iline bağlı olmasına rağmen Afyonkarahisar iline 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yüzden köy halkı daha çok Afyonkarahisar ili ile ilişkilerini yürütmektedir. Eskişehir ili İç Anadolu bölgesi olmasına rağmen köy, Ege Bölgesi İç Batı Anadolu Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 571
2000 492
1997 518

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak küçükbaş hayvancılığı önemli ölçüde terkedilmiş, yerini besi hayvancılığına bırakmıştır. Tarım ise arazinin engebeliği ve verimli arazilerin sınırlılığı bakımından dikkate değer bir üretim seviyesine ulaşamamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi veya acentesi bulunmamaktadır. Sağlık ocağı yapılmıştır ancak doktor yoktur. Ayrıca köye ulaşımı sağlayan giriş yolu asfaltlanmış olup ana yol olan Eskişehir-Afyonkarahisar karayoluna 1 km uzaklığı vardır. Köyde elektrik ve sabit telefonsantralı

vardır. ADSL hizmeti verilmektedir. == Dış bağlantılar ==