Freebird Hava Yolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Free Bird Hava Yolları sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Freebird Havayolları Logo.png
Freebird Airlines
IATA
FH
ICAO
FHY
Çağrı Kodu
FREEBIRD
Kuruluş 2000
Faaliyet sonlandırma Halen faal
Hubları Atatürk Havalimanı
Diğer Hublar / İkinci Hub Antalya Havalimanı, Dalaman Havalimanı
Uçak Filosu 8
Uçuş Noktaları 80
Ortak Şirketler Gözen Holding
Ticari İşletme Merkezi İstanbul,Türkiye
Önemli Kişi(ler) Selim TÜKENMEZ (Freebird Genel Müdürü), İzzet TÜKENMEZ (Gözen Holding CEO), İlker AKTALAY (Gözen Havacılık Genel Müdürü)
Slogan To feel free
Website: http://www.freebirdairlines.com/
Freebird Havayolları'na ait bir A320

Free Bird Hava Yolları (Hürkuş Hava Yolu Taşımacılık ve Ticaret A.Ş.) İstanbul, Türkiye merkezli bir hava yolu şirketidir. Tüm Avrupa'ya charter uçuşlar düzenler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Freebird, Haziran 2000 yılında kurulmuş ve 2001 yılında, 3 adet MD-83 tipi uçakla operasyona başlamış olan uluslararası bir charter havayolu şirketidir. Türk özel sektör havayolu taşıyıcıları arasında sağlam bir altyapı üzerinde hızlı yükselişiyle dikkat çeken Freebird, filosunda bulunan 6 Adet A320 ve 2 adet A321 uçağı ile Avrupa ve Ortadoğu'da operasyonlarına devam etmektedir. Ayrıca, Freebird, Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, Yolcu / Kargo Taşımacılığı, Bakım Kuruluşu ve Eğitim Kuruluşu olmak üzere 3 ayrı faaliyet alanında yetkilendirilmiştir.

Freebird, havacılık sektöründe temsil, gözetim, yakıt, denetleme, brokerage ve güvenlik alanında 85'den fazla şirkete yer hizmetleri veren Gözen Holding'in bir şirketidir. Sektörde 30 yılı aşkın saygın bir geçmişe sahip Gözen Holding'in de kurucuları olan Mekin GÖZEN ve Mete BOZYİĞİT'in bilgi birikimlerini aktardıkları, tecrübeli kadrosu ile Genel Müdür Selim TÜKENMEZ yönetiminde faaliyet göstermeye devam etmektedir.

FREEBIRD Havayolları mükemmelliğe ulaşma çabasıyla müşterileri, çalışanları ve hissedarları için değer yaratmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 2002 yılında, TÜV Rheinland tarafından ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan Türkiye'deki ilk Havayolu şirketi olduğu gibi, 2006 yılında ise IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından, IOSA (IATA Operasyonel Emniyet Denetimi) tescilini alan ilk özel havayolu şirketi olmayı da başarmıştır.

Filo[değiştir | kaynağı değiştir]

Free Bird Hava Yolları, Mart 2013 itibari ile filosunda bulundurduğu uçaklar:

Freebird Havayolları Filosu
Uçak Tipi Toplam Yolcu Kapasitesi
(Ekonomi)
Airbus A320-200 6 180
Airbus A321-200 2 202
Toplam 8 1484

Ortalama uçak yaşı Mart 2013 itibari ile 8,8'dir[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]