Frank Abagnale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Frank Abagnale (2007)

Frank William Abagnale, Jr. (d. 27 Nisan 1948), 1960'lı yıllarda resmi olarak Çek dolandırıcısıydı. Fransa'da yakalandı ve 12 yıl ceza alarak mahkûm edildi ve bir süre sonra FBI 'dan gelen teklifle kalan cezasını çekmek için FBI 'da Check Fraud (dolandırıcılık kontrol) departmanında çalışmaya başladı cezası bitince FBI'dan ayrıldı Şu an; Abagnale and Associates isimli finansal dolandırıcılık danışmanlık şirketini yönetiyor.

New York City'nin Westchester County'sinde;Ailenin tek çocuğu olarak doğan Frank; New Rochelle'deki bir katolik okulunda öğretimini sonlandırdı. 1964 yılında ailesi boşandı, ve bunu çok sorunlu bulan Frank ailesinden uzaklaştı. Bu dönem; babasını gördüğü son dönemdi; ancak annesi ile 7 yıl sonra görüştü.

New York City'de tek başına yaşıyan Frank; "Big Nale" (Büyük İnleme) olarak anıldı, daha sonra da ismi "Big" (Büyük) olarak kısaldı. Kendisini olgun göstermek için; ehliyetini olduğundan 10 yıl yaşlı olarak göstermek için değiştirdi.

Frank Abagnale'nin yaşamı; 2002'deki Steven Spielberg'in filmi Catch Me If You Can Türkiye'de Sıkıysa Yakala adı ile ekranlara taşınmıştır.