Flensburg Hükûmeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Flensburg hükûmeti sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Flensburg Hükûmeti
Flensburger Regierung
—  Geçici hükümet  —

1945
Bayrak Milli Arma
Ulusal marş
"Das Lied der Deutschen" (resmî)

İkincil: "Horst-Wessel-Lied"
Günümüz Almanya'sı üzerinde Flensburg'un konumu
Başkent Flensburg
Dil(ler) Almanca
Başkan
 - 1945 Karl Dönitz
Başbakan
 - 1945 Lutz Graf Schwerin von Krosigk
Tarihi
 - Schwerin von Krosigk Kabinesi 2 Mayıs 1945
 - Almanya'nın teslimiyeti 7–8 Mayıs 1945
Para birimi Reichsmark (RM)
Dönitz ve Hitler, 1945
Flensburg Hükümetinin üç üyesi, Orgeneral Alfred Jodl, Dr. Albert Speer ve Büyik Amiral Karl Dönitz Müttefikler tarafından tutuklanmalarının hemen ardından, 23 Mayıs 1945

Flensburg Hükûmeti (Almanca: Flensburger Regierung), Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sonunda 1 Mayıs ve 8 Mayıs 1945 tarihlerinde Üçüncü Reich'ı yönetmeyi deneyen kısa ömürlü idareydi. Sadece 1 hafta yönetimde kalmışlardır. Hükümet, NSDAP lideri ve Büyük Alman İmparatorluğu devlet başkanı Adolf Hitler'in ve Berlin Muharebesi esnasında propaganda bakanı Joseph Goebbels'in intiharlarından sonra oluşturuldu. Hitler vasiyetinde Karl Dönitz'i kendisinden sonra yeni devlet başkanı olarak tayin etmişti. Flensburg'da hükümetin kurulması kararlaştırıldı çünkü Flensburg, Danimarka sınırının çok yakınında, Karl Dönitz'in, o zamana kadar kullanmış olduğu merkezin yeriydi.

Eski silahlanma bakanı Albert Speer'in teslim olmasının ardından Flensburg hükümetinin kendisini dağıtmasını önerdi. Bunun yerine Dönitz ve onun bakanları geçici bir hükümet olarak savaş sonrası Almanya'nın devamına başkanlık etme umuduyla devam etmeyi seçtiler.

4 Mayıs'ta Dönitz, Batılı Müttefikler'e teslim olma pazarlığı emri ile, Lüneburg'ta bulunan İngiliz Mareşal Bernard Montgomery'nin karargahına Amiral Hans-Georg von Friedeburg'u baş donanma komutanı olarak gönderdi. Bununla birlikte, Dönitz tarafından yetkilendirilmiş olan Von Friedeburg, Müttefik Kuvvetler adına Montgomery tarafından kabul edildi. Montgomery, Almanya'nın sadece koşulsuz şartsız teslimiyetinin kendileri tarafından kabul edilebilir olduğunu Amiral Von Friedeburg'e bildirdi. Yine de, Dönitz tarafından yetkilendirilmiş olan Von Friedeburg, Hollanda, Danimarka ve Kuzeybatı Almanya'da bulunan tüm Alman askerleri için bir teslimiyet aracını imzaladı.

Kısmi teslimiyetten sonra, Dönitz General Eisenhower ile genel teslimiyet koşullarını müzakere etmek için Müttefik Seferi Kuvvetleri Yüksek Karargahına gitmesi için von Friedeburg'a talimat verdi. 5 Mayıs 1945'te Dönitz, Fransa'nın Rheims şehrinde, ABD'li General Dwight D. Eisenhower'ın karargahına Almanya'nın Müttefiklere teslim olması için ve pazarlık yapmak amacıyla, Alman Deniz Kuvvetleri baş komutanı olarak görev yaptığı halefi Amiral Hans-Georg von Friedeburg'u gönderdi. Alfred Jodl ise bir gün sonra geldi. Dönitz, mümkün olduğu sürece görüşmeleri uzatması için onlara bilgi vermişti. Bundan dolayı Alman askerleri ve mültecileri batılı güçlere teslim edebilirdi. Yine de Eisenhower Almanlar'ın kendilerini oyalamasını hoş görmeyeceğini bildirdi. Dönitz bunu öğrendiği zaman 7 Mayıs sabahında saat 1:30'da koşulsuz teslimiyetin imzalanması için Jodl'a yetki verdi. General Alfred Jodl, Alman Silahlı Kuvvetleri (Wehrmacht) Komutanı olarak ve Fransa'da Rheims'ta müttefiklerle görüşmelerde Dönitz'i temsil ederek 8 Mayıs 1945 tarihinde saat:23.01'de Almanya'nın koşulsuz şartsız teslim belgesini imzaladı. ABD Ordusu'nda General Walter Bedell Smith, General İvan Susloparov (SHAEF'de Sovyet irtibat subayı) Sovyetler adına imzaladı. Fransız Tümgeneral François Sevez ise resmi tanık olarak imzaladı. Avrupa'da Alman kontrolün altında bütün kuvvetler mücadeleyi bitirdiler. Böylece Avrupa'da II.Dünya Savaşı bitmiş oldu. 8 Mayıs'ta, Berlin'de, Stalin'in ısrarıyla tekrar teslimiyet anlaşması imzalandı. Bu anlaşmada Mareşal Wilhelm Keitel Kızıl Ordu'yla görüşmelerde Dönitz'i temsil etti.

Flensburg hükümetinin dağılması ve üyelerinin tutuklanması, Patria gemisinin güvertesinde bir masa etrafında resmî bir şekilde yapıldı: Dönitz, Jodl ve Von Friedeburg bir tarafta oturdu. Tümgeneral Rooks ile, İngiliz Donanması Kaptanı Mund ve diğer yanda Sovyet General Trusov oturdu. Tuğgeneral Foord ve Tümgeneral Rooks'un yanında ayakta duran resmi bir tercüman da hazır bulundu. Görüşmelerden sonra Dönitz, Speer, Jodl ve çözülmüş Flensburg hükümetinin diğer üyeleri esir alındı. Aynı gün zehir alan Von Friedeburg ise intihar etti. Koşulsuz şartsız teslimiyetten sonra Flensburg hükümeti Müttefikler tarafından tanınmadı.

Kabine[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Flensburg hükûmeti İngilizce Wikipedia maddesi