Ferit Şahenk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Doğum Ferit Faik Şahenk
1964
Türkiye Niğde, Türkiye[1][2]
İkâmet Türkiye İstanbul, Türkiye[3]
İşveren Doğuş Holding
Meslek İş adamı
Net değer artış US$ 3,4 milyar[3]

Ferit Faik Şahenk (d. 1964, Niğde), Doğuş Holding'in ve Garanti Bankası'nın yönetim kurulu başkanı. Şahsi serveti 2013 yılı itibariyle 3,4 milyar Amerikan dolarıdır.[3] Bu servetiyle Türkiye'nin en zengin kişisi, dünyanın ise 395. zengin kişisidir.

1987 yılında Boston College'den Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümünden mezun olduktan sonra 1991 yılında Garanti Menkul Kıymetler Şirketi'ni kurdu. [4]

1990-1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. 2 Nisan 2001'de babası Ayhan Şahenk'in vefat etmesiyle Doğuş Holding'in başına geçti.

Ferit Şahenk, aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yaptığı önemli ve pahalı transferlerin bazılarında kulübe finansal kaynak yaratmakla birlikte, maddi yönden de destek sağlamıştır. Özellikle Fenerbahçe'nin 2012 yılında yaptığı Moussa Sow transferinde çok büyük rolü vardır ve kulüp kendisine teşekkür etmiştir. [5] Buna karşın bu zamana kadar hiçbir Fenerbahçe yönetiminde görev almamış ve Fenerbahçe başkanlığı için aday olmamıştır.

Ferit Şahenk, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bünyesindeki medya kuruluşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]