Fargo (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Fargo
Fargo(dizi).png
Timsahın İkilemi
Format Dizi
Tür Suç filmi, Kara mizah
Geliştiren Coen kardeşler
Joel Coen
Ethan Coen
Senarist Joel Coen
Ethan Coen
Noah Hawley
Oyuncular Billy Bob Thornton
Allison Tolman
Colin Hanks
Martin Freeman
Tema müziği bestecisi Jeff Russo
Ülke ABD
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 10 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Adam Bernstein
Randall Einhorn
Matt Shakman
Scott Winant
Yapımcı Coen kardeşler
Joel Coen
Ethan Coen
Mekân Duluth, Minnesota, Bemidji, Minnesota
Gösterim süresi Yaklaşık 68 dakika (pilot)
48–53 dakika(standart)
Yayın bilgileri
Kanal FX
Resim formatı 16:9 HDTV
Yayın tarihi 15 Nisan 2014 – günümüz
Harici linkler
Website

Fargo, Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı Kara mizah - Suç filmi türü bir dizidir. Dizi aynı ismi taşıyan 1996 yapımı Coen kardeşler tarafından yönetilmiş ve bir çok ödül kazanan Fargo (film) den esinlenilmiştir. 15 Nisan 2014 ‘te FX kanalından başlayan dizinin kadrosunda Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Colin Hanks, ve Allison Tolman bulunmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi Bemidji, Minnesotada geçmektedir. 2006 Ocak ayında Bemidji, Minnesota yolundan geçen dizinin kötü, karanlık ve esrarengiz kiralık katili Lorne Malvo (Billy Bob Thornton),yine iş üzerindeyken yol üzerinde bir geyiğe çarparak kaza yapar. Hastanede karşılaştığı Lester Nygaard (Martin Freeman) ile konuşarak onu kötü yönde etkiler. Ömrü boyunca başarısızlarla dolu olan sıradan bir sigorta satıcısı olan Lester ailesi ve çevresi tarafından sürekli küçümsenmiş, pısırık bir sigorata satıcısıdır. Malvo ‘nun söyledikleri ile etkilenmiş olan Lester eşini bir anlık öfkesi ile öldürür. O günden sonra bu alışık olmadığı dünyada farklı bir kişilik olarak ortaya çıkar. Bu sırada Bemidji Polis Departmanı ‘nın hırslı ve acemi polis Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth Polis Departmanında görevli, ailesinin güvenliğini ile polislik haysiyeti arasında kalmış polis Gus Grimly (Colin Hanks) iyi bir takım olup bu cinayetleri çözmeye, Malvo ve Lester ‘ın suçlu olduklarını ispatlamaya çalışır.

"Bu gerçek bir hikayedir"[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi başlangıcında; "Bu gerçek bir hikayedir. Bu filmde anlatılan olaylar 2006 ‘da Minnesota’da yaşanmıştır. Geride kalanların isteği doğrultusunda isimler değiştirilmiştir. Ölenlere saygıdan dolayı, diğer her şey gerçekleştiği gibi anlatılmıştır." denilse de bu tamamen bir kurgudur. 1996 yılında çekilen Fargo (film) de yine aynı şey söz konusudur. Filmin yönetmeni Joel Coen "Gerçeğe bağlılık ile çok ilgilenmedik. Temel olaylar gerçek vakalara dayanıyor ama karakterler tamamıyla kurgulandı. Eğer seyirci bir şeyin gerçek olaylara dayandığına inanırsa, aksi taktirde kabullenmeyeceği şeyleri yapabilmeye başlarsınız." demiştir. Ayrıca Coenler bu cinayetlerin, Minnesota’da olmasa bile, gerçekten işlendiğini söylemektedir.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]