Fallout 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Fallout serisinin 3. oyunudur. Üçüncü kişi ve birinci kişi olarak oynayabileceğiniz bir tür rol yapma oyunu (RPG) dur. Nükleer kıyametten 200 yıl sonra ABD'de Washington DC çevresinde yer alan Vault 101 adlı sığınakta doğan karakterimizin 19 yaşından sonra Babasının bıraktığı izleri takip ederek bulduğu çok ilginç ve garip yaşadığı maceraları içerir. Oyunda Fallout serisine referanslar bolca bulunmakta ayrıca önceki oyunlar da en çok sevilen NPC lerden biri olan Dogmeat da yer almaktadır.

Serinin diğer oyunlarının aksine, bu oyunu Black Isle Studios değil, Bethesda Softworks yapmıştır.Bunun nedini Black Isle stüdyolarının 2003 yılında geçirdiği krizden dolayı kendisini toparlayamamasıdır. Bundan dolayı, pek çok kişi oyunun eski tadını vermediğini savunsa da, bazıları böyle de güzel olduğunu söyler. Oyun, diğer Fallout oyunlarının aksine izometrik kamerayla değil, birinci ve üçüncü kişi kameraları ile oynanır.Ayrıca başka bir farklılık olarak oyun California civarında değil, Washington DC civarında geçmektedir.

Oyunun hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr.Li ve yardımcılarıyla "İyi Savaş"a yardımcı olan Brotherhood of Steel karargahına geliyoruz. Burada da değişik görevler yaptıktan sonra, kazanmanın tek yolunun, proje binasını ele geçirmek olduğu anlaşılıyor. 10 metrelik bir robot ile proje binasını Enclave'den kurtarıyoruz. Ancak oyunun en sonunda, bina reaktörünün aşırı ısındığını anlıyoruz ve oyunun gidişatındaki gibi karşımıza 3 farklı seçenek çıkıyor: kendimizi feda edip kodu kendimiz girmek, arkadaş bilimkadınından içeri girmesini istemek ya da kodu söylemeyip reaktörün patlamasını beklemek. Oyun boyunca iyi, orta seviye ya da kötü karmalar üzerine seçimler yapılabiliyor.

Oyun boyunca sayılamayacak kadar yan görevler yapılabiliyor, 100'ün üstünde keşfedilebilir kasaba ve bölgelerden değişik görevler alıp, yeni silahlar ve zırhlar görüyoruz. ( İNGİLİZCE KAYNAKTAN ALINMIŞTIR)

Daha detaylı bilgi için, www.bethsoft.com sitesini veya www.fallout.wikia.com/wiki/Fallout_3 sayfasını ziyaret edin.

İndirebilir İçerikler (DLC)[değiştir | kaynağı değiştir]

Operation: Anchorage

Bu DLC'nin konusu Brotherhood Outcasts 'ın (Brotherhood'dan ayrılıp yeni bir birlik kuran eski Brotherhood üyeleri) keşfettiği bir eski savaş simülasyonuna girerek önceki Fallout serilerinde duyduğumuz Çin'in Alaska'yı yeraltı kaynakları nedeniyle işgal etmesi yüzünden çıkan ABD-ÇİN savaşını konu alıyor. Görevimiz Alaska'nın işgalinde önemli rolü olan General Hou'yu tutuklamak.Oyun 27 Ocak 2009 da PC ve Xbox 360 Ta 800 MS Puan (10 US)vererek indirebilir.PlayStation 3 çıkış tarihi ise Haziran 2009

The Pitt

Pittsburgh... Nükleer kıyametten tam olarak hedef olmamış,fakat toplumsal olarak bunu aratmayacak bir şehirdir. Başına halkı kandırarak geçen bir diktatör sözde "Geleceğin Halkı" nı yaratma girişimi. .Oyun 24 Mart 2009 da PC ve Xbox 360 Ta 800 MS Puan (10 US)vererek indirebilir.PlayStation 3 çıkış tarihi ise Haziran 2009

Broken Steel

Çeliğin kardeşliğinin sıralarına katıl, ve son olarak çevrilmiş bölgenin büyük çorak arazisini kurtar. Bu Yeni İndirebilir DLC , ana maceradan sonra maceraya devam eder, ve 20'den 30'a kadar Level Sistemi kaldırır.Oyun 5 Mayıs 2009 da PC ve Xbox 360 Ta 800 MS Puan (10 US)vererek indirebilir.PlayStation 3 çıkış tarihi ise Haziran 2009

Point Lookout

Olasılığın, büyük yeni bir bataklık alanının, yeni maceralar ve içerikle doldurduğuna yer verecek olduğunu işaret eder.Oyun Haziran 2009 da PC,Xbox 360 ve PlayStation 3 cıkcak.800 MS Puan (9.99 US) İster.

Mothership Zeta

Uzaylılar geri döndüler.hem de çok Öfkeli olarak...Mothership Zeta'da, Fallout evreninden kaçırılmış birkaçyüz insanla hayatta kalma savaşı vereceğiz. Dostluk kazanacabilceğimiz gibi diğer insanlara da düşman olabilceğiz. Oyun 3 Ağustos 2009 da PC,Xbox 360 ve PlayStation 3 cıkacak.800 MS Puan (9.99)ister.