Fadıl Akgündüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Memet Fadıl Akgündüz (d. 22 Ocak 1956, Siirt), Türk iş adamı. Şirketinin adı sebebiyle Jet Fadıl diye de bilinir.


Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Siirt'te dünyaya geldi. 1976'da İstanbul'a geldi, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik bölümünü bitirdi. Yedi yıl devlet memurluğu, iki yıl da bir bilgisayar şirketinin genel müdürlüğünü yaptı. 1989'da kendi şirketini kurdu. Aksaray ve Bakırköy'de iki sürücü kursu açtı. 1990'da Jet Sigortacılık, 1991'de Jet Otomotiv şirketlerinin sahibi oldu. Faaliyetlerini 1993'te Jet Pazarlama (Jet-PA) adı altında topladı. 1994'te özelleştirilen İstanbul Yem Fabrikası'nı satın aldı. Jet-PA, 1995'te inşaat işine girerek Jet Kent 1 ve 2 toplu konutlarının yapımına başladı.[1]

Jet-PA önceleri, otomobil ithalatı yapan bir şirketken pazarlama faaliyetlerini, tüketici yasası sebebiyle durdurdu. Ancak müteahhitlik işleriyle giderek ismini duyuran Akgündüz, memleketi Siirt'te %100 yerli ve Türk malı otomobil üretecek bir otomobil fabrikasını inşa etme projesiyle ses getirdi. 'İmza' adını verdiği modelin tanıtım gecesi televizyonlardan canlı yayınlandı.

Ancak İmza hiç üretilmedi ve gurbetçilerden kâr payı ortaklığıyla para toplayan Akgündüz, dönemin politik karışıklığının da etkisiyle iflas etti ve paraları geri ödeyemedi. Geride kaba inşaatı bitmemiş bir fabrika bırakan Akgündüz, 2003'te yargılanmaya başlandı. Müebbet hapis cezası istenen Akgündüz, 1.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 150 bin TL kefaletle serbest kaldı. 4 yıl 2 ay hapis cezası alan Akgündüz, hakkında tutuklama kararı çıkınca yurt dışına kaçtı. 2002'de bağımsız milletvekili seçilince Siirt'e geldi. Yüksek Seçim Kurulu'nun Siirt seçimlerini iptal etmesiyle milletvekilliği ve dokunulmazlığı düştü ve tutuklandı, 15 ay sonra kefaletle serbest kaldı. Siirt'te yenilenen seçimden sonra başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan milletvekili seçildi.

Akgündüz'ün davası 2008'de zaman aşımından ötürü düştü. Siirtspor'un başkanlığını yaptığı geçmiş dönemde Sergen Yalçın, Tanju Çolak ve Alpay Özalan transferleriyle adını duyuran Akgündüz, 22 Mayıs 2009 tarihinde tekrar Siirtspor'un başkanlığına seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]