FK Lokomotiv Moskova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
FK Lokomotiv Moskova
FK Lokomotiv Moskova logosu
Tam isim Lokomotiv Moskova Futbol Kulübü
Takma isim(ler) Loko
Parovoz
Parovozy
Krasno-zelyonyye
Zheleznodorozhniki
Renkler          Kırmızı-Yeşil
Kuruluş 12 Ağustos 1923
Stadyum Lokomotif Stadı, Moskova
(Kapasite: 28.800)
Başkan Rusya Olga Smorodskaya
Teknik direktör Beyaz Rusya Leonid Kuchuk
Lig Rusya Premier Ligi
2012-13 Rusya Premier Ligi, 9.
Resmî site fclm.ru
İç saha
Deplasman
Üçüncü

Lokomotiv Moskova (Rusça: Локомотив Москва), Rusya futbol kulüplerinden birisidir. 1923 yılında demiryolu işçileri tarafından kurulan kulüp maçlarını Moskova'daki 28.800 kişilik Lokomotif Stadı'nda oynamaktadır.

Lokomotiv Moskova tarihinde 2 kere Rusya Premier Ligi şampiyonluğu, 2 kere SSCB Kupası, 4 kere Rusya Kupası, 2 kere de Rusya Süper Kupası'nı kazanmıştır. Avrupa'da da başarılı maçlar çıkartan ekip 1997/98 ve 1998/99 sezonlarında Kupa Galipleri Kupası'nda yarı final oynamıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyet Dönemi (1922 - 1991)[değiştir | kaynağı değiştir]

Lokomotiv Moskova Klübün öncesi Kazanka ( Moskova - Kazan demir yolları ) klübü 1922[1] meydana geldi daha sonra Ekim Devriminin Klübü ( Klub Oktyaborskoy Revolyutsii (KOR)(Клуб Октябрьской Революции (КОР)) ve tekrar Kazanka ( Moskova - Kazan demir yolları) klüp 1931 - 1935 senelerde oynamıştı. A. V. Savinin kitabında «Futbollü Moskova» başkent şampiyonasının B ve V grubu ile ilgili bilgi verilmektedir, orda ilk olarak demir yollu işçilerin klübün adı «Krujok Futbolistov Kazanskoy Dorogi» ( Tur: Kazan Demir yolların futbolcülerin çalışma grubu) «Кружок футболистов Казанской дороги» kısaca Kazanka olarak 1922 yıllında geçer[2].

22 mayıs 1936 Sovyet Şampiyonluğun ilk doğum yıllı olur, ilk maç Dinamo Leningrad ve Lokomotiv Moskova arasında oynandı, ilk gollünü Viktor Lavrov Lokomotiv Moskova'nın oyuncusu kaydetti ama sonuçta maç 3:1[3] Dinamo Leningrad tarafından kazanıldı. O sezonu Lokomotiv Moskova 5'ci olarak bittirirken o sezondada ilk kupasını kazanır o kupada ilk Sovyetler birliğin kupası son maçı Dinamo Tbilisi[4] karşısında 20.000 kişilik seyirci karşısında oynandı.

Takım kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

No. Pozisyon Oyuncu
1 Brezilya KL Guilherme (kaptan)
3 Rusya OS Alan Kasaev
4 Portekiz OS Manuel Fernandes
5 Sırbistan DF Nemanja Pejčinović
7 Brezilya OS Maicon
8 Rusya OS Aleksandr Sheshukov
9 Rusya FV Roman Pavlyuchenko
11 Fas OS Mbark Boussoufa
14 Hırvatistan DF Vedran Ćorluka
15 Rusya DF Arseniy Logashov
16 Rusya KL Ilya Lantratov
17 Ukrayna OS Taras Mykhalyk
19 Rusya OS Aleksandr Samedov
21 Senegal OS Baye Oumar Niasse
22 Rusya DF Maksim Belyayev
23 Rusya OS Dmitri Tarasov (2.kaptan)
No. Pozisyon Oyuncu
26 Beyaz Rusya OS Yan Tsiharow
28 Slovakya DF Ján Ďurica
29 Özbekistan DF Vitaliy Denisov
33 Senegal FV Dame N'Doye
41 Rusya KL Miroslav Lobantsev
49 Rusya DF Roman Shishkin (3.kaptan)
55 Rusya DF Renat Yanbayev
59 Rusya OS Aleksei Miranchuk
60 Rusya OS Anton Miranchuk
77 Rusya OS Sergei Tkachyov
81 Rusya KL Ilya Abayev
Fransa OS Lassana Diarra
İspanya OS Alberto Zapater
Nijerya FV Victor Obinna
Rusya FV Dmitri Sychev

Lig pozisyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sovyetler Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya Rusya[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği Avrupa[değiştir | kaynağı değiştir]

Lig ve Kupa tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sovyetler Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Lig Sıra O G B M AG YG P Kupa Gol kralı
(Lig)
Teknik direktör
1936 (s) 1st 5 6 2 0 4 7 11 10 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lavrov – 3 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Stolyarov
1936 (a) 4 7 4 0 3 18 14 15 Ş Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lavrov – 6 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Stolyarov
1937 6 16 5 5 6 18 20 31 YF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Andriasyan – 6 Fransa Limbek
1938 8 25 12 6 7 44 37 30 R64 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lavrov – 11 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Suşkov
1939 5 26 12 6 8 42 39 30 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lakonin – 8 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Suşkov
1940 6 24 10 5 9 36 52 25 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kireev – 8
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kartsev – 8
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Suşkov
1944 Düzenlenmedi. R16
1945 12 22 1 3 18 14 54 5 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lakonin – 4 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Suşkov
1946 2nd 7 24 10 6 8 46 33 26
1947 2nd 1 28 21 3 4 56 22 45 ÇF
2nd 1 5 4 1 0 11 4 9
1948 1st 7 26 10 4 12 38 64 24 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Obotov – 17 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Apuktin
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maksimov
1949 11 34 11 8 15 59 56 30 R64 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lagutin – 13 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maksimov
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kaçalin
1950 15 36 11 8 17 41 73 30 ÇF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Panfilov – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kaçalin
1951 2nd 3 34 19 10 5 72 38 48 R64 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kaçalin
1952 1st 9 13 5 2 6 19 21 12 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Panfilov – 4
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği I.Petrov – 4
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kaçalin
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1953 6 20 6 6 8 21 28 18 YF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Korotkov – 5 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1954 10 24 7 7 10 21 23 21 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Goryanski – 6 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1955 5 22 9 7 6 32 27 25 YF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Razumovski – 9 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1956 10 22 5 8 9 38 28 18 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sokolov – 9 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1957 4 22 12 4 6 39 27 28 Ş Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sokolov – 12 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1958 5 22 9 6 7 48 34 24 YF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Voroşilov – 10 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Eliseev
1959 2 22 12 5 5 42 25 29 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sokolov – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Eliseev
1960 5 30 14 6 10 45 46 34 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sokolov – 16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Morozov
1961 5 30 13 12 5 58 42 38 ÇF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Voroşilov – 20 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Morozov
1962 13 30 8 9 13 38 45 27 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Latişev – 8 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Morozov
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Kostilev
1963 17 38 5 19 14 37 54 29 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Syagin – 8
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Spiridonov – 8
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1964 2nd 1 40 19 15 6 45 30 53 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Bubukin – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
1965 1st 15 32 8 8 16 37 48 24 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Gorşkov – 13 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Arkadyev
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Rogov
1966 17 36 11 5 20 34 49 27 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği V. Kozlov – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Beskov
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Bubukin
1967 17 36 7 14 15 33 37 28 ÇF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kok – 9 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Bubukin
1968 10 38 10 17 11 35 39 37 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kok – 10 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Bubukin
1969 18 34 8 9 17 33 47 25 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Atamalyan – 8 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maryenko
1970 2nd 4 42 20 10 12 53 39 50 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Atamalyan – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maryenko
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Rogov
1971 2 42 25 12 5 81 33 62 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Kozlov – 22 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Rogov
1972 1st 15 30 6 9 15 29 48 21 ÇF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Y. Çesnokov – 8
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Piskunov – 8
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Rogov
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Volçok
1973 2nd 3 38 20 8 10 47 32 46 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Y. Çesnokov – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Yakuşin
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Volçok
1974 1 38 23 7 8 73 33 53 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Y. Çesnokov – 20 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Volçok
1975 1st 11 30 7 12 11 28 33 26 ÇF 5x oyuncu – 4
1976 (s) 15 15 3 3 9 17 23 9 3x oyuncu – 3
1976 (a) 8 15 6 3 6 13 13 15 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Averyanov – 3
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Nodiya – 3
1977 6 30 9 14 7 27 25 32 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Nodiya – 5
1978 15 30 7 9 14 26 40 22 YF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği V. Gazzaev – 6 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maryenko
1979 12 34 8 12 14 44 57 24 GS Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Petrakov – 17 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maryenko
1980 18 34 8 9 17 34 44 25 GS Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Petrakov – 12 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Maryenko
1981 2nd 3 46 21 15 10 65 41 54 R16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Mukanov – 22 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Sevidov
1982 4 42 21 13 8 63 32 54 GS Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Mukanov – 17 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Sevidov
1983 15 42 13 13 16 51 47 38 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Mukhanov – 11
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği M. Çesnokov – 11
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği V. Rodionov
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Volçok
1984 6 42 17 13 12 44 37 46 R64 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Kalaşnikov – 8 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Volçok
1985 6 42 16 11 15 52 51 43 R64 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Kalaşnikov – 14 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Volçok
1986 6 46 21 11 14 63 48 53 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Gladilin – 16 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Semin
1987 2 42 23 13 6 59 26 58 R128 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği A. Kalaşnikov – 13 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Semin
1988 1st 7 30 10 12 8 35 29 30 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Rusyaev – 15 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Semin
1989 15 30 7 9 14 20 32 23 R32 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Rusyaev – 9 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Semin
1990 2nd 4 38 19 9 10 52 34 47 RU Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sukov – 11 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Semin
1991 1st 16 30 5 8 17 18 47 18 YF Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler BirliğiBeyaz Rusya Kondratyev – 7 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler BirliğiRusya Filatov
1992 Düzenlenmedi. YF Rusya Semin

Rusya Rusya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Lig Sıra O G B M AG YG P Rusya Kupası Avrupa Gol kralı
(Lig)
Teknik direktör
1992 1st 4 26 13 7 6 34 25 33 RusyaTacikistan Mukamadiev – 7 Rusya Semin
1993 5 34 14 11 9 45 29 39 R16 Rusya Al. Smirnov – 9 Rusya Semin
1994 3 30 12 12 6 49 28 36 ÇF UK R64 Rusya Garin – 20 Rusya Semin
1995 2 30 20 5 5 52 23 55 ÇF Rusya Garin – 13 Rusya Semin
1996 6 34 15 10 9 46 31 55 Ş UK R64 Rusya Kosolapov – 10 Rusya Semin
1997 5 34 15 9 10 47 37 54 Ş KGK R16 Rusya Kosolapov – 9 Rusya Semin
1998 3 30 16 7 7 45 28 55 RU KGK YF Rusya Borodyuk – 8
Gürcistan Janaşiya – 9
Rusya Semin
1999 2 30 20 5 5 62 30 65 R32 KGK YF Rusya Loskov – 14 Rusya Semin
2000 2 30 18 8 4 50 20 62 Ş UK R64 Rusya Loskov – 15 Rusya Semin
2001 2 30 16 8 6 53 24 56 Ş UK R32 Nijerya Obiorah – 14 Rusya Semin
2002 1 31 20 9 2 47 14 69 R32 UK R32 Rusya Loskov – 7
Rusya Evseev – 7
Rusya Pimenov – 7
Rusya Semin
2003 4 30 15 7 8 54 33 52 R16 ŞL 2GS Rusya Loskov – 14 Rusya Semin
2004 1 30 18 7 5 44 19 61 ÇF ŞL R16 Rusya Sichev – 15 Rusya Semin
2005 3 30 14 14 2 41 18 56 R32 Rusya Bilyaletdinov – 8 Rusya Semin
Rusya Eştrekov
2006 3 30 15 8 7 47 34 53 ÇF ŞL
UK
3Q
R32
Rusya Loskov – 13 Sırbistan Muslin
Rusya Dolmatov
2007 7 30 11 8 11 39 42 41 Ş UK 1R Rusya Sichev – 11 Rusya Bışovets
2008 7 30 13 8 9 37 32 47 R32 UK GS Nijerya Odemwingie – 10 Rusya Rakimov
2009 4 30 15 9 6 43 30 54 R32 Rusya Sichev – 12 Rusya Rakimov
Özbekistan Maminov
Rusya Semin
2010 TBD R32 AL TBD TBD Rusya Semin

Oyuncu rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

 
Kulüp tarihindeki en golcü futbolcular
Futbolcu
Gol
Rusya Dimitri Loskov 108
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Viktor Sokolov 80
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Valentin Bubukin 63
Rusya Dimitri Sichev 62
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Viktor Voroşilov 61
Rusya Oleg Garin 40
Rusya Aleksey Kosolapov 40
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Valeri Petrakov 36
Rusya Yevgeni Karlaçyov 33
Gürcistan Zaza Janaşya 32
 
Kulüp tarihinde en çok forma giyen futbolcular
Futbolcu
Maç
Özbekistan Vladimir Maminov 400
Rusya Sergey Ovçinnikov 363
Rusya Dmitri Loskov 355
Rusya Igor Çugaynov 343
Beyaz Rusya Sergey Gurenko 333
Rusya Yuri Drozdov 322
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Valentin Bubukin 289
Rusya Aleksey Arifullin 274
Özbekistan Oleg Paşinin 261
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Yuri Kovalev 250

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "C Новым годом?!". 8.01.2014. http://1981.ru/article/2014-01-08/s_novym_godom.html. 
  2. ^ Так 1936 или 1923, или другой год?
  3. ^ [1] Lokomotiv Moskova
  4. ^ [2] ЛЕТОПИСЬ Акселя ВАРТАНЯНА