Fındıklıkoyak, Göksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Fındıklıkoyak
—  Köy  —
Kahramanmaraş in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 621
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46600
İnternet sitesi: [2]

Fındıklıkoyak, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

HİTİTLERDEN KALMA KIZILBEY TARAFINDAN YAPILDIGI BİLİNEN KIZILKALE BURADADIR.Köyün kuzey tarafında bulunan ve köye sertını veren tepenin eketlerinde halen fındık ağaçları yetişmektedir,ama iklemden dolayı fındık vermemektedir."Koyak" kelimesi vadi anlamındadır ve fındıklı vadi demektir. Köyün en büyük ve ünlü sülalesi arasında Softalar,Alikayeler,Çöpler,Ak- ismailler,Yoscular,Derebeyler,Kel Durdular,Araplar başta gelmektedir.Softalar sülalesinin gelişmesine yardımcı olan softa mehmet KİŞİ üç evli olup epeyii çocukları vardır.Bu kardeşlerin sayısı 37ye yükselmiştir.Ayrıca Fındıklıkoyak Köyünün sırapınar ve bahçedere isminde iki mezrası vardır.Sırapınar mezrasında ;Özcan (kerimoğulları) ,Bülbül,sevimli,karaoğlan soyisminden aileler yaşamaktadır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMEN Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında: Köylüler misafirperverdirler.Dini bayramlarda bayram namazından sonra herkes mezarlıkta ziyaret amaçlı toplanır.Burada herkes bayramlaşıp birbirinin şekerleririni birbirlerine dagıtarak paylaşırlar.Evlenecek kızla kızana kına yakılır.Dügünün erkek tarafı bütün gelenlere yemek ikram eder.Ama yemegi ilk tadanlar gelinle damat olmalıdır(dügün günü),gelin gezdirilirken damadın kardeşleri ve yakın akrabaları(erkek)ıslatılır hatta suya atılır.Yapılan yemek çeşidi çoktur.İçli köfteden sulu bezdirmeye,malta çorbasından çıtımık çorbasına,patlıcan dolmasından bostan dolmasına,kaçamık aşı bulambaçdan ekmek üfelenmecine kadar yemekler yapılanlardandır.Köyde en iyi yemekçiler: Cennet Garı,Çöp Zeynep,Çöp Hürü ve Deraba Cennettir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 101 km, Göksun ilçesine 9 km uzaklıktadır.Kuzeyinde gılbadan,gızıl goyak batısında Kızıl Kalenin bulundugu dağ,güneyinde Degirmendere Dagları ve dogusunda Göksun Yazısı bulunmaktadır.Sırapınar ve Bahçedere adlı mezraları vardır.Daştanpınar,Gıngışlı,Kızıl Kale,Ak Dere,Arpalık gezilip görülecek yerlerdendir.Köyde lise olmadıgı için Göksun'a okumaya gider ögrenciler.Bazılarıda dışarılara...Hayvancılık ve tarım başlıca geçim kaynaklarıdır.Hayvancılıkta başta inek ve koyun gelir.Bulut Gişi de vefat ettikten sonra keçi yetştiren hemen hemen hiç kalmamıştır.Tarımda ise ekin,yonca,nohut başlıca ürünlerdir.Köylü geçimini çiftçilik,tomruk çekme,hayvancılık,taş ustalıgı gibi mesleklerden kazanır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ancak kışları çok soğuk geçer.Çünkü iklim tutmaz bir özelligi vardır.Yazları serin ve güneşlidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 621
1997 664

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Duran Ceren
1999 Mustafa Avcı
2014 Hasan Gişi
1989
1984

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. köyde kanalizasyon şebekesi 2009 haziranda bağlanmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]