Eymir, Sorgun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°1′15.81″N, 35°12′33.35″E

Eymir
—  Köy  —
Yozgat in Turkey.svg
Koordinatlar: 40°1′15.81″K 35°12′33.35″D / 40.0210583°K 35.2092639°D / 40.0210583; 35.2092639
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sorgun
Rakım 1.250 m (4.101 ft)
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 2.162
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
İnternet sitesi: YerelNET

Eymir, Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin tarihi resmi belgelere dayanan kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Türklerin Orta Asya'dan göç tarihi olan 11. yy sonra kurulduğu tahmin edilmektedir. 15. yüzyıldan itibaren Eymir Beldesine Oğuz Türklerinden Bozok Türkmenlerinin yerleştiği bilinmektedir. Osmanlı Devletinin 1641 tarihli Tahrir Defteri'nde kasaba "Eymür Gazilü" olarak yer almaktadır.(Buradaki bilgi yanlış bir bilgi. Adı geçen Eymür Gazilü Köyü 1641 yılında Sorkun Kazası'na bağlı idi. Oysa günümüzde kasaba olan Eymir, 1642 yılında Zile Kazası'na bağlıydı. Kaynak Musa URGAN)

Oğuz boylarından olan "EYMİR"boyu Anadolu'da "EYMİR" İranlılar arasında ise "EYMÜR"olarak anılmaktadır.Oğuzlar ilk olarak "ÜÇOK" ve "BOZOK" adıyla iki kola ayrılmışlardı.Anadolu'ya yerleşen Oğuz Boyları'ndan Çukurova dahil Güneydoğu Anadolu'yu mesken tutanlar "ÜÇOK" Sivas ve Yozgat gibi Kuzey bölgeye yerleşenler "BOZOK" adını taşıyorlardı.11.yy itibaren anayurtları Orta Asya'dan göç eden Türkler,boyları olan "EYMİR" Boyu'nu çok sevdiklerinden dolayı sonraki göç ettikleri yerlere de kendi boylarının ismini verdiler.Anadolu'da 20 yerleşim biriminin isminin "EYMİR"dir.İdari bakımından 1930 yılına kadar Tokat ili Zile ilçesine bağlı olan "EYMİR" beldesi 1930 yılında halen bağlı bulunduğu "SORGUN" ilçesine bağlanmıştır.(Kasaba Halkından İsmail Arslan Tarafından hazırlanan "Bütün Yönleriyle Eymir" İsimli kitaptan alınmıştır.

Oğuz (Türkmen) aşiretleri içinde EYMÜR adı[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Oğuz boyunu önce iki kolda (Bozoklar ve Üçoklar) daha sonra Oğuz Han'ın 6 oğluna ve son olarak da onların 4 oğluna ayırmaktadır. Listelerin kaynakları, Kaşgarlı Mahmud ve 14. yüzyıl'da yaşayan Reşideddin'e dayanmaktadır. Reşideddin 24, Kaşgarlı Mahmut ise 22 boy saymaktadır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğuzlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bozoklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Üçoklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Gün Han"
Kayı
Bayat
Alkaevli
Karaevli
 
"Ay Han"
Yazır
Döğer
Dodurga
Yaparlı
 
"Yıldız Han"
Avşar
Kızık
Beğdili
Karkın
 
 
 
"Gök Han"
Bayındır
Beçenek
Çavuldur
Çepni
 
"Dağ Han"
Salur
Eymür
Alayuntlu
Yüreğir
 
"Deniz Han"
İğdir
Büğdüz
Yıva
Kınık
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ongunu Şahin
 
Ongunu Kartal
 
Ongunu Tavşancıl
 
 
 
Ongunu Sungur
 
Ongunu Uçkuş
 
Ongunu Çakır
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bozoklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Günhan[değiştir | kaynağı değiştir]

(simgeleri şahin)

Ayhan[değiştir | kaynağı değiştir]

(simgeleri kartal)

Yıldızhan[değiştir | kaynağı değiştir]

(simgeleri tilki)

Üç Oklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökhan[değiştir | kaynağı değiştir]

(simgeleri bozkurt)

Dağhan[değiştir | kaynağı değiştir]

(simgeleri kılıç)

Denizhan[değiştir | kaynağı değiştir]

(simgeleri doğan)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde, Yozgat il merkezine 59, Sorgun ilçe merkezine 26 km mesafededir.

Eymir Beldesi İç Anadolu Bölgesi Orta Kızılırmak içinde kalmaktadır. Bozok Platosu üzerinde bulunan Eymir esasen İç Anadolu Bölgesi Orta Kızılırmak bölümü ile Karadeniz Bölgesi Orta Karadeniz bölümü arasında geçiş noktasında bulunmaktadır. Belde deniz seviyesinden 1250 m. yükseklite olup idari bakımından Sorgun İlçesi'ne bağlı ve bu ilçeye 26 km uzaklıktadır. Eymir Tulum, yaylalık, Kayakışla, Akocak, Gököz, Çorum ili Alaca İlçesine bağlı olan Belpınar, Çekerek İlçesine bağlı olan İlbeyli ve Fuadiye, Aydıncık İlçesi ve bu İlçeye bağlı Dereçiftlik Köyleri ile sınırdır. Beldede düz alanlar sınırlıdır. Tarım alanları durumdaki düzlük alanlar birikim (alüvyon) depolarıdır.

Yüksekliği birbirinden farklı olmayan kesin hatlara sahip tepeler ve esik karakterli sırtlar beldenin tapoğrafik yapısını oluşturmaktadır.Beldeyi çepeçevre saran tepeler ise Doğuda"DAZTEPE",Batıda"MERCANTEPE",Güneyde"EVCİTEPE"dir.Beldenin kuzeyine doğru yükseklik artmakta ve "DEVECİ" dağlarına ulaşmaktadır.Beldenin en yüksek tepesi Kuzeyde Çomaklı yaylası yakınında bulunan ve bir ucu gerek Yozgat il ve İlçelerinde gerekse komşu illerin bir çoğu tarafından bilinen Şebek piknik alanı'nın bulunduğu Deveci Dağları'nın bir bölümü olan 1755m.yüksekliğindeki"DAĞNI" dağıdır.Bu dağın diğer bir ismi de "TOPRAKDEDE"dir. Beldenin en önemli akarsuyu olan kasabanın adını alan "EYMİR"deresi Alaca ve Çorum dereleri ile birleşerek ülkemizin en uzun ırmaklarından biri olan "YEŞİLIRMAK"a akmaktadır.

Belde genel bitki örtüsü yönünden fakiridir.Beldede gölgelik adı verilen tarım alanı içinde bulunan çalılıklar ve dere boyların da kavak ve söğüt ağaçları ile kaplıdır.Meşe ağacı beldede bulunan ormanların büyük bir kısmını oluşturur.Ayrıca ormanlarda çam,yabani armut,alıç,dağ eriği ve yabani fındık ağaçlarına da sık sık rastlanır.Beldede karasal iklim hakimdir.Kışlar soğuk ve yağışlı,yazlar sıcak geçer.Yağış bakımın dan normal yağış alan beldede m2ye ortalama 600kg yağış düşmektedir.Ortalama yağışlı gün sayısı 70 gündür.(Kasaba Halkından İsmail Arslan Tarafından hazırlanan "Bütün Yönleriyle Eymir" İsimli kitaptan alınmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Beldede tarım aletlerini tamir ettirebileceği küçük sanayi ve zahire dükkânları ve küçük ticarethaneler bulunmaktadır. Beldede az sayıda arıcılık da yapılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2009 2162
2007 2400
2000 5079
1990 4225

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın zamanlarda çocuklar için halı saha ve internet kafe açılmıştır. İlçeye ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]