Eudokia Baïana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Eudokia Baïana (ö. 12 Nisan 901) Bizans İmparatoru VI. Leon'un üçüncü karısı.

Vakanüvis Günah Çıkartıcı Teofanes'in Vakainamelerinin (kronikler) VII. Konstantin döneminde yaşayan yazarlar tarafından devam ettirilmiş Teofanes Continuatus adlı Vakainamede, hakkında çok az datay kayıt edilmiştir.

Teofanes'e göre, Eudokia Anadolu'nun kuzey batısında bulunana Opsikion themasındandır.

900 yılının baharında, VI. Leon, Eudokia ile evlendi. Önceki iki karısı erken ölmüşlerdi. VII. Konstantin'in, De Ceremoniis adlı kitabına göre bu evliliklerden üç kız çocuğu olmuş ama oğlu olmamıştı. Bu evlilikle ardılını güvence altına almak istiyordu.

George Alexandrovič Ostrogorsky, Bizans Kanunları ve Ortodoks Kilisesi uygulamalarına göre üçüncü evliliğin teknik olarak yasal olmadığını belirtir. Bu evlilik için, VI. Leon'un, Konstantinopolis Patriği II. Antony'den izin almış olması muhtemeldir.

Bir yıl sonra Eudokia doğum sırasında öldü. Teofanes, çocuğun ölü doğduğunu ve isimsiz olduğunu kaydeder. Fakat "De Ceremoniis", Leon'un çocuklarını listelerken Basileios isminde bir oğuldan bahseder. Buda çocuğun isim verilecek kadar yaşadığını gösterir. "De Ceremoniis", Havariyyun Kilisesi'ne gömüldüğünü belirtir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Zoe Zaoutzaina
Double-headed eagle of the Greek Orthodox Church.svg
Bizans İmparator Eşi

900–901
Sonra gelen:
Zoe Karbonopsina