Eskikeşlik, İmranlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Eskikeşlik
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe İmranlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 45
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58980
İnternet sitesi: [2]

Eskikeşlik, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ESKİKEŞLİKKÖYÜ TARİHÇESİ

Eskikeşlikli atalarımız orta asyada kuraklık, susuzluk ve açlık nedeniyle Erzincan ve Erzurum dolayların da göçebe olarak bölgemiz Sivas İmranlı yöresine gelmişlerdir . Köyümüz insanları, ağaları Kapıkaya köyüne yerleşmiştir. Burda bir zaman yaşadıktan sonra köyümüzün ağaları Sarolar ile Balolar arasında çıkan kavga nedeniyle Kapıkaya köyünden terk etmek zorunda kalmışlar. Bu olaydan sonra köylülerimiz Kürtklavuzun köyüne yerleşmişler. Bir müddet de burada yaşadıktan sonra nüfüs artışı sebebiyle geçim sıkıntıları başgöstermeye başladiğindan dolayı köyümüzün ağası Abbas adındaki sahıs öncülüğünde sene 1712 yılında Eskikeşlik köyüne göç etmişler.

Eskikeşlikköyünün eski yeri aslen şu anda kurulan Türkkeşlikköyünün topraklarıdır. Köyümüzün ağası olan Abbas vefat ettikten sonra oğlu Hüseyin köyün başına geçer. Hüseyin´ in 5 oğlu olur isimleri : Mustafa,Teyyar, İbrahim, İsmail,Yusuf tur. İçlerinden en akıllı, tecrübeli, olgunu İbahim olduğu için babası Hüseyin köyün adı GUNDEİBE diye adlandırır: Bugünkü yeni adı ise ESKİKEŞLİK olur.


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 118 km, İmranlı ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 45
1997 72

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve iç turizme bağlıdır (iç turizmin bu tanımda açıkması ise şu şekildedir: köyden taşınıp ülke dışı ve ülkemizin çeşitli yerlerine yerleşmiş köy halkının yaz ayında köye gelip talil amacı ile çeşitli yatırım harcama ve aktiviteler.)

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Hüseyin DİNÇER
2009 - Hüseyin DİNÇER
2004 - Adıgüzel Yılmaz
1999 -Dursun Karadağ
1994 -Nurettin Yılmaz
1989 -Ali Rıza Karadağ
1984 -ALİ RIZA KARADAĞ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okul binası vardır ancak öğrenci olmadığı için kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır ancak halen tamamlanmamıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskikeşlik Köyüne ulaşmak için köy yolu üzerinden geçen şehirlerarası otobüsler mevcuttur. Ancak bunlar belli günlerde ulaşımı yapmaktadırlar. Bu otobüsler Öz Sivas Huzur, Sivas Tur ve Kızıldağ turizmdir. Bu otobüslerin son durağı İmranlıdır. Ayrıca Erzurum, Erzincan ve Ardahan yönüne giden otobüsler de imranlıdan geçmektedirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]