Erenler, Afyonkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Erenler
—  Köy  —
Afyonkarahisar in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Afyonkarahisar
İlçe Merkez
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 1,949
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03000
İnternet sitesi: [2]

Erenler, Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy iken Afyonkarahisar Belediyesinin aldığı kararla Merkeze bağlı mahalle olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuman Türklerinin o bölgede kurdukları bir köydür. Daha önceleri boş olan köye,parlak taş ismi verilmiştir. Mesken tutulmaya başlandığında ise`, parlak taş diye anılan bölgeyi,kumru kuşları mesken tutmuştur[yuva yapmıştır.]Hızla çevre, yerleşkelerden belli başlı sebeplerden aldığı göç nedeni ile Köy halini almıştır. Osmanlı zamanlarında Aşık oyunu denilen oyunun paralı kumar halini alması sonucu Aşırı göç vermiştir. Köyün ismi Kumartaş olmuştur. Sütten ağzı yanan köy halkı yoğurdu üfleyerek yemeye başlar.yeni nesil özenle yetiştirilip,edep, erkan, ilim öğretilmiştir.1996 da köy halkı ile yapılan referandumda bilinen 4 varsayılan 7 yatırın olması sebebi ile ERENLER adını almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde gelenek görenek genel olarak ege bölgesinin kültürel yapısı hakimdir.şivesi tamamen egeye has bir şivenin koyulaşmış halidir.

Orta Anadolu Türklerine ait yemek kültürü aynen devam etmektedir. Pilav, hoşaf ve her türlü hamur işi düğünlerde bayramlarda meşhurdur.köyde amatör sporlar arasında futbol yıllardır sevilerek yapılmaktadır.Düğünleri olağanüstü zevkli eski gelenek ve törelere uygun olarak 3 gün 2 gece üzerinden meydan düğünü olarak yapılmaktadır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar-Eskişehir yolu üzerinde, Afyonkarahisar merkezine 7 km uzaklıktadır. Ayrıca Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Ahmet Necdet Sezer Kampüsü bu köyün Güneybatı yönünde kurulmuş olup köy ile kampüs arasından Afyonkarahisar-Eskişehir yolu geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1.949
2007
2000 1885
1997 1926

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi tarım,hayvancılık,inşaat ve üniversite öğrencisine yönelik pansiyon işletmeciliğine dayalıdır. En çok üretimi salatalık, pancar ve buğdaydır. Köyde çalışma ve kazanma gayreti mevcuttur.insanları klasik saf ve temiz anadolu insanı gibidir.

Son dönemlerde inşaatçılık yoğunlaşmıştır. Köydeki en büyük sorun eğitimli insan sayısı hızla artmaktadır.Çevre köyler içerisinde merkeze en yakın köy olması bu köye son dönemlerde önemli avantajlar getirmektedir Ayrıca AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİNİN son dönemdeki yurt ve pansiyon hizmetlerini bu bölge karşılamaktadır..dolayısıyle bölge ekonomik ve kültürel anlamda olağanüstü değişim sergilemektedir.etrafı cıvıl cıvıl öğrencilerle dolup taşmaktadır.Mahallede üniversite öğrencisi nüfusu hakim olup hızla artmaktadır.

Mahalleye diğer şehirlerden de olmak üzere birçok müteahhit yurt,pansiyon inşa etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır.Hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve eczane vardır.Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kampüs karşısında verilen yeni arsaların kanalizasyon ve su alt yapısı yapılmış olup en büyük sorun olan sokak zemini 2013 tarihi itibariyle düzeltilip yollara kilitli parke taşı döşenmiştir. Köyde ağaçlandırma, neredeyse yok denecek kadar azdır.Vatandaş ise üniversiteden hem maddi hemde eğitim konusunda destek almaktadır.Yakın gelecekte bölgenin yıldızı olmaya aday bir ege köyüdür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]